přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, První prolomení kvantové kryptografie

První prolomení kvantové kryptografie

Vědci v Singapuru a Norsku ukázali první prolomení mechanismu kvantové kryptografie – lze odposlouchávat, aniž by to komunikující strany zjistily.


Kvantová kryptografie je využitím kvantové mechaniky k bezpečné distribuci klíčů a umožňuje spolehlivě detekovat případný odposlech. V principu by měla být neprolomitelná, v praktické realizaci však existují slabiny, které mohou být zneužity k prolomení bezpečnosti. Právě to se nyní povedlo (též informace na Hack a Day) vědcům z National University of Singapore a z Norwegian University of Science and Technology (NTNU). Dokázali zkopírovat klíč, aniž by si toho komunikující strany všimly.

Mechanismus založený na polarizaci fotonů (BB84) se jim totiž podařilo zmást. Používané lavinové fotodiody, které jsou schopny detekovat jednotlivé fotony, je možné „oslepit“ silným světlem, takže ztrácejí schopnost detekce jednotlivých fotonů a reagují pouze na intenzitu světla. Přijímající strana tak nemůže správně přiřazovat polarizéry k jednotlivým měřením a při pozdějším porovnání podmnožiny klíče nelze odhalit odposlech. Vadim Makarov z NTNU již nastínil jedno z možných řešení – předřadit před detektor zdroj jednotlivých fotonů pro ověřování, zda je detektor schopen detekovat tyto jednotlivé fotony.

Nahoru

Příspěvky

Tomáš Crhonek První prolomení kvantové kryptografie
Tomáš Crhonek 24. 06. 2011, 20:28:40
Odpovědět  Odkaz 
Jeden by pod tímto nadpisem čekal průlom v poznání světa a zboření kvantovky a ono je to jenom obejití jedné metody. ;-)

To je celkem školácká chyba, na kterou upozorňoval před lety na své přednášce věděc z UPOLu. Nositelem informace je kvantový stav daného fotonu, v tomto případě polarizace. Celkem se divím, jak jim ten systém mohl vůbec fungovat, když polarizaci (jakožto jediného nositele informace), neměli a tedy žádnou informaci nepřenesli.
První prolomení kvantové kryptografie
O. Květoň 30. 03. 2015, 19:11:49
Odpovědět  Odkaz 
Tento vývoj kryptografie je patrně slepá ulička. Když si představím jakoukoli ultrasupermegahyperšifrovanou linku, jejíž vývoj stál obrovské peníze a vědecké prostředky, tak na straně druhé stačí jeden homeless kopáč s krumpáčem za Kč 145,-. Není linka, není spojení. Když to vezmu vážněji: jakýkoli způsob přerušení/zarušení sebelepšího spojení vždy vyjde výrazně levněji.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog