přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Raspberry Pi Zero

Raspberry Pi Zero

Raspberry Pi

Nejnovější jednodeskový Raspberry Pi Zero od Britské nadace Raspberry Pi foundation vykročil směrem dalšího snižování ceny. Ta by se u tohoto modelu měla pohybovat kolem pouhých 5 dolarů.


Výše zveřejněné ceny naznačuje, že osazení tohoto Raspberry je mnohem skromnější než u předchozích modelů. Základem počítače je SoC A Broadcom BCM2835 (ARM 11), pracující na frekvenci 1 GHz. Dle údajů od výrobce by měl poskytovat o 40 % vyšší výkon než u Raspberry PI 1. Velikost operační paměti je oproti Raspberry Pi 2 poloviční, deska si musí vystačit s 512 MB LPDDR2 SDRAM.

Dále je počítač osazen slotem pro microSD kartu a dvěma microUSB porty, z nichž jeden je určen pro jeho napájení, druhý pro přenos dat. Výbavu završuje microHDMI výstup s podporovou rozlišení Full HD 60p, neosazený 40 pinový GPIO konektor a neosazený kompozitní video výstup.

Extrémně nízká cena počítače vyvolává velké nadšení u příznivců těchto malých zařízení. Je ale nutné poznamenat, že deska je nejčastěji nabízena v setu s adaptéry microHDMI – HDMI a microUSB – USB, s nimiž se celková cena přibližuje k ceně staršího modelu Raspberry Pi A+.Raspberry Pi Zero (Raspberry Pi Foundation, CC BY-SA) Raspberry Pi Zero (Raspberry Pi Foundation, CC BY-SA)

Nahoru

Příspěvky

Raspberry Pi Zero
david 28. 11. 2015, 00:06:05
Odpovědět  Odkaz 
512 MB LPDDR2 SDRAM je opravdu málo.
Raspberry Pi Zero
mach 28. 11. 2015, 06:43:56
Odpovědět  Odkaz 
Kdysi se říkalo: "640 kB is enough" a taky to šlo. Ale vážně, na postavení WiFi rádia, na postavení různých zapisovačů, na postavení domácí "automatizace" je to paměť královská. Za ty peníze ...
Lukáš Jelínek Re: Raspberry Pi Zero
Lukáš Jelínek 28. 11. 2015, 15:16:26
Odpovědět  Odkaz 
Bohužel zrovna WiFi modul je to, co tomu chybí (a přidání externího to výrazně prodraží). Ne každému se bude chtít tahat po bytě kabely.
Re: Re: Raspberry Pi Zero
Livan 29. 11. 2015, 15:07:54
Odpovědět  Odkaz 
A co by jste chtěl za 5 dolarú. Za tu cenu je to parádní mašinka.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Raspberry Pi Zero
Lukáš Jelínek 29. 11. 2015, 17:08:06
Odpovědět  Odkaz 
Co bych chtěl? Třeba aby tam byl WiFi modul místo BT modulu, přes který lze komunikovat jen uvnitř místnosti. I za cenu mírného zdražení té mašinky.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blogPublic Relations

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

SpacebornModerní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Šedá eminence kamerových systémů. Na co si dát pozor při výběru VMS

AlefSoftware pro správu videa, zkráceně VMS (z anglického video management software) stojí trochu na pozadí kamerových systémů. Přitom právě VMS jako pomyslný „manažer a tiskový mluvčí“ bezpečnostních kamer určuje, jak dobře se vy nebo váš zákazník s kamerami domluvíte. A také jaký užitek kamerový systém přinese.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos