přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Raspberry Pi Zero

Raspberry Pi Zero

Raspberry Pi

Nejnovější jednodeskový Raspberry Pi Zero od Britské nadace Raspberry Pi foundation vykročil směrem dalšího snižování ceny. Ta by se u tohoto modelu měla pohybovat kolem pouhých 5 dolarů.


Výše zveřejněné ceny naznačuje, že osazení tohoto Raspberry je mnohem skromnější než u předchozích modelů. Základem počítače je SoC A Broadcom BCM2835 (ARM 11), pracující na frekvenci 1 GHz. Dle údajů od výrobce by měl poskytovat o 40 % vyšší výkon než u Raspberry PI 1. Velikost operační paměti je oproti Raspberry Pi 2 poloviční, deska si musí vystačit s 512 MB LPDDR2 SDRAM.

Dále je počítač osazen slotem pro microSD kartu a dvěma microUSB porty, z nichž jeden je určen pro jeho napájení, druhý pro přenos dat. Výbavu završuje microHDMI výstup s podporovou rozlišení Full HD 60p, neosazený 40 pinový GPIO konektor a neosazený kompozitní video výstup.

Extrémně nízká cena počítače vyvolává velké nadšení u příznivců těchto malých zařízení. Je ale nutné poznamenat, že deska je nejčastěji nabízena v setu s adaptéry microHDMI – HDMI a microUSB – USB, s nimiž se celková cena přibližuje k ceně staršího modelu Raspberry Pi A+.Raspberry Pi Zero (Raspberry Pi Foundation, CC BY-SA) Raspberry Pi Zero (Raspberry Pi Foundation, CC BY-SA)

Nahoru

Příspěvky

Raspberry Pi Zero
david 28. 11. 2015, 00:06:05
Odpovědět  Odkaz 
512 MB LPDDR2 SDRAM je opravdu málo.
Raspberry Pi Zero
mach 28. 11. 2015, 06:43:56
Odpovědět  Odkaz 
Kdysi se říkalo: "640 kB is enough" a taky to šlo. Ale vážně, na postavení WiFi rádia, na postavení různých zapisovačů, na postavení domácí "automatizace" je to paměť královská. Za ty peníze ...
Lukáš Jelínek Re: Raspberry Pi Zero
Lukáš Jelínek 28. 11. 2015, 15:16:26
Odpovědět  Odkaz 
Bohužel zrovna WiFi modul je to, co tomu chybí (a přidání externího to výrazně prodraží). Ne každému se bude chtít tahat po bytě kabely.
Re: Re: Raspberry Pi Zero
Livan 29. 11. 2015, 15:07:54
Odpovědět  Odkaz 
A co by jste chtěl za 5 dolarú. Za tu cenu je to parádní mašinka.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Raspberry Pi Zero
Lukáš Jelínek 29. 11. 2015, 17:08:06
Odpovědět  Odkaz 
Co bych chtěl? Třeba aby tam byl WiFi modul místo BT modulu, přes který lze komunikovat jen uvnitř místnosti. I za cenu mírného zdražení té mašinky.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blogPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...