přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Red Hat pracuje na podrobnějších informacích o souborech

Red Hat pracuje na podrobnějších informacích o souborech

Linux

Vývojáři firmy Red Hat pracují na novém linuxovém systémovém volání statx(), které bude poskytovat podrobnější informace než letité posixové volání stat().


Systémové volání stat(), které slouží k získávání informací o souborech, se objevilo už v první verzi systému Unix (tedy v roce 1970, před 46 lety!) a je od počátku součástí standardu POSIX. Sice postupem času opakovaně doznalo určitých změn, dávno nevyhovuje požadavkům na to, jaké informace je potřeba o souborech zjišťovat.

Proto vývojáři ve firmě Red Hat pracují na novém linuxovém systémovém volání statx(), které by mělo moderním požadavkům vyhovovat. Bude vracet například datum a čas vytvoření souboru, číslo verze dat, granularitu měření času, koherenční data pro účely zálohování apod. Nové volání zároveň vyřešení problém roku 2038, umožní souborovým systémům informovat o podpoře poskytovaných informací a u síťových souborových systémů zvolit poskytnutí údajů z lokální cache nebo jejich načtení ze serveru.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog