přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Rust – nový jazyk od Mozilly

Rust – nový jazyk od Mozilly

Mozilla vydává kompilátor nového programovacího jazyka Rust. V budoucnu by měl u produktů Mozilly nahradit C++.


Záplava nových programovacích jazyků nemá konce. Jeden vzniká také v Mozilla Labs a navázané komunitě a jmenuje se Rust. Jedná se o kompilovaný, staticky typový, objektově orientovaný jazyk vytvořený již v roce 2006 a vycházející ze syntaxe C a odvozených jazyků. Je zaměřen na bezpečnost v nejširším slova smyslu – proto v něm také nejsou povoleny prázdné (null) ukazatele a objekty jsou ve výchozím stavu neměnné. Používání garbage collectoru (který je jeden pro každou běžící úlohu) není povinné.

Rust lze připodobnit k jazyku Go od Googlu, ale liší se od něj v řadě zásadních věcí (kromě jiného právě bezpečnostními aspekty). Nyní byla vydána verze 0.1 kompilátoru pro jazyk Rust. Mozilla má velké plány, v budoucnu by mohl být například Firefox – nyní  vyvíjený v C++ – přepsán do tohoto jazyka.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog