přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Smart Scopes a anonymizace informací z Unity Dash

Smart Scopes a anonymizace informací z Unity Dash

Ubuntu

V Ubuntu 13.10 bude v Unity Dash fungovat „chytré vyhledávání“ z více zdrojů (Smart Scopes). Údaje by se však měly anonymizovat, třetí osoby by tak neměly získávat informace o chování uživatelů.


Spouštěcí nabídka Dash v prostředí Unity používaném v linuxové distribuci Ubuntu již delší dobu vzbuzuje obavy ohledně soukromí. Firma Canonical se totiž rozhodla tuto nabídku monetizovat, a to včetně toho, že nabízí zboží podle toho, co uživatel vyhledává. Toto chování lze vypnout, dokonce Mark Shuttleworth v reakci na kritiku slíbil, že bude vypínání realizováno velmi jednoduše.

V nové verzi Ubuntu 13.10 je vzdálené vyhledávání v Unity Dash ještě posíleno (projekt Smart Scopes). Kromě místního vyhledávání a nabídky zboží vyhledává i v dalších zdrojích (např. Google nebo Wikipedia). Tím samozřejmě obavy o soukromí dále rostou. Nicméně jak informoval David Calle, půjde komunikace přes servery firmy Canonical, kde bude nasazena anonymizace. Nikdo jiný než právě Canonical by tak neměl získávat informace o chování uživatelů v systému.

Nahoru

Příspěvky

Vojtěch Trefný Smart Scopes a anonymizace informací z Unity Dash
Vojtěch Trefný 23. 09. 2013, 09:19:38
Odpovědět  Odkaz 
> neměly nezískávat informace o chování uživatelů

Hezká chybka, taková prorocká :-)
Lukáš Jelínek Re: Smart Scopes a anonymizace informací z Unity Dash
Lukáš Jelínek 23. 09. 2013, 09:45:58
Odpovědět  Odkaz 
Díky za upozornění, opraveno ;-)
Rychlost resp. pomalost
Marek 23. 09. 2013, 13:22:13
Odpovědět  Odkaz 
Otravování dashe spoplatněnými nabídkami je jedna věc. Co mě ale více vadí je, že infomace nestahuje tzv. "na pozadí". Takže reakce panelu je pomalá. Když je síť on-line, tak je reakce akceptovatelná, ale když je off-line, tak je reakce řádově několik sekund. Což je u nástroje suplujícího hlavní nabídku programů a dokumentů dosti nepraktické.
Chápu, že pro lidi, kteří mají PC pro zábavu, je to jedno, ale když chcete na PC něco dělat, tak je to k uzoufání.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog