přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Soud posvětil „DRM na semena“

Soud posvětil „DRM na semena“

Soud

Americký soud rozhodl ve prospěch firmy Monsanto, která vytáhla proti farmářům, kteří zaseli „patentovaná“ semena získaná jinak než nákupem od Monstanto.


Americká firma Monsanto vyvinula genetickým inženýrstvím odrůdy rostlin (např. sóji), které jsou odolné proti herbicidům. Někteří farmáři nechtěli kupovat stále nová semena od této firmy a místo toho zaseli semena ze sklizených plodů nebo je zakoupili z jiných zdrojů (krmná semena apod.). Firma je žalovala pro porušení patentových práv, protože s takovým nakládáním se semeny nesouhlasí (použití sklizených semen zakazuje).

Nyní Nejvyšší soud USA rozhodl (v případě žaloby proti farmáři Vernonu H. Bowmanovi), že je právo na straně firmy Monsanto. Advokáti farmáře argumentovali, že patentová práva k semenům se vyčerpala jejich prodejem. Soudkyně však takový názor odmítla. Rozhodnutí by se však mělo vztahovat jen na tento konkrétní případ, není obecným precedentem.

Nahoru

Příspěvky

Soud posvětil „DRM na semena“
Johny_Doe 14. 05. 2013, 20:41:01
Odpovědět  Odkaz 
A já myslel, že takhle pošahaný to může bejt jen se softwarem.
Re: Soud posvětil „DRM na semena“
Vrangel 14. 05. 2013, 20:57:37
Odpovědět  Odkaz 
Bohužel je to tak, navíc Monsanto je potravinářský gigant který ovládá většinu trhu a bohužel je i na mnoha trzích (zejména v jižní Americe) jediným možným dodavatelem. A farmáři nemají jinou možnost než se obrátit na tuto firmu a Mansanto k osivu dodává i chemické přípravky k danému osovu které si misí farmář rovněž koupit od Monsanto.
Lukáš Jelínek Re: Re: Soud posvětil „DRM na semena“
Lukáš Jelínek 14. 05. 2013, 21:48:54
Odpovědět  Odkaz 
Nejhorší je, že se teď připravuje Nařízení EP a Rady, které by mělo režim v EU v oblasti semen rostlin přiblížit tomu americkému.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Soud posvětil „DRM na semena“
Lukáš Jelínek 14. 05. 2013, 21:52:05
Odpovědět  Odkaz 
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/2100-evropska-komise-kriminalizuje-skoro-vsechna-semena-a-rostliny-bez-vladni-registrace

Návrh toho nařízení je tady: http://www.ipex.eu/IPEXL-WEB/dossier/files/download/082dbcc53dbcb74e013e79f19dbb2bc6.do
Andrej Pavelka Re: Re: Re: Re: Soud posvětil „DRM na semena“
Andrej Pavelka 15. 05. 2013, 17:56:38
Odpovědět  Odkaz 
Snáď by som nemal mať opletačky s právom, kebyže niekde na lúke zasadím bonsaj ktorý som vypestoval z voľne sa povaľujúceho semena. Či? Ozaj, babky na Liptove (oblasť Slovenska) zbierajú voľne rastúcu racsu (česky kmín) na lúkach. Neviete, či za to budú môcť byť trestne stíhané?
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: Re: Soud posvětil „DRM na semena“
Lukáš Jelínek 15. 05. 2013, 18:39:40
Odpovědět  Odkaz 
Zatím asi ne. Nicméně není všem dnům konec. Kdo si před časem koupil například 30% peroxid vodíku, nejspíš netušil, že i když nebude dělat vůbec nic, stane se za nějaký čas zločincem (přímo teroristou). Mezitím totiž naprosto hladce prošel Radou i EP zákaz prodeje a držení některých chemikálií (tzv. prekurzorů výbušnin). V první fázi bude zakázán jen prodej obecné veřejnosti, v další fázi bude zakázáno již pouhé držení těchto látek.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Soud posvětil „DRM na semena“
Martix 16. 05. 2013, 00:33:27
Odpovědět  Odkaz 
Ne, když nebude dělat nic tak se mu část toho 30 % peroxidu vodíku rozloží na vodu a tudíž to bude naprosto legální. ;-)
Re: Soud posvětil „DRM na semena“
Ravise 15. 05. 2013, 14:32:47
Odpovědět  Odkaz 
Co třeba DRM židle, co se zničí po osmi posazeních :)? Jo, je to "jenom recese", ale také nebezpečný precedens... (hxxp://vimeo.com/60475086)
Lukáš Jelínek Re: Re: Soud posvětil „DRM na semena“
Lukáš Jelínek 15. 05. 2013, 17:15:30
Odpovědět  Odkaz 
http://www.linuxexpres.cz/zidle-s-drm ;-)

Jinak Monsanto vyvinulo i odrůdu (mám pocit, že kukuřice), která byla skutečně "na jedno použití", tedy že semena ze sklizně už byla nepoužitelná (nevyklíčila nebo tak něco). Je potřeba proti tomu bojovat důsledným bojkotem všech takových výrobků (ať už je to takhle nebo tam je třeba "jen" naprogramovaná životnost použitím nějaké nekvalitní součástky). A hlavně nedopustit uzákonění takového režimu, kdy je člověk ze zákona povinen takové šmejdy používat (to se týká i softwaru!).
Soud posvětil „DRM na semena“
Rover623 15. 05. 2013, 06:28:06
Odpovědět  Odkaz 
Je nutné si uvědomit, že politici tu nejsou proto aby řešili problémy, i kdyby chtěli, tak na takovou věc obvykle nemají schopnosti ani vzdělání. Leckdy nemají nebo nechtějí mít schopnosti ani na nějaké objektivní posouzení situace.

Zákony tak vznikají obvykle pod tlakem různých lobby a podle toho kdo víc zaplatí.

Nedávno vyšla studie, kdy se většina velkých společností a lidí kteří je ovládají doznává k tomu, že budou raději riskovat války, občanské nepokoje a dokonce snížení populace na planetě až o 75% vlivem nedostatku potravin a nepokojů, než by se vzdali patentů, DRM a uměle vytvořených dluhů z úroků na které v celém systému neexistují peníze.

Navíc po fiasku s ACTA, která by se v konečném důsledku dotkla velké části lidí se opět přešlo na taktiku, že změny musejí být menší a zasahující pouze určitou oblast, čímž se do značné míry eliminuje riziko případného hromadného nesouhlasu veřejnosti.

Bohužel díky tomu vzniká ve společnosti obrovská "bublina", která by se dala nazvat iluzí svobody kdy jsou lidé prakticky od základní školy vedeni k tomu, že takto a takto je to správně a že jediné správné je toto a že to tak prostě je a nemají o tom přemýšlet. Problém je, že za nějakých 20 let o tom skutečně lidé nebudou přemýšlet, pokud jinde ve světě neuvidí, že to jde jinak a lépe. To byl prakticky jediný důvod proč ve východním bloku padnulo to co se nazývalo komunismem (i když to ke komunismu mělo hodně daleko), lidé prostě viděli, že jinde to jde jinak a lépe.
Soud posvětil „DRM na semena“
SpookY 15. 05. 2013, 10:56:41
Odpovědět  Odkaz 
Monsanto má prachy a tudíž i moc... takže výsledek "soudu" se dal předpokládat. Politici+justice+průmysl+banksteři - příčina současného celosvětového bince.
Bez revoluce se tento stav změnit nepovede.
Andrej Pavelka Soud posvětil „DRM na semena“
Andrej Pavelka 15. 05. 2013, 17:49:54
Odpovědět  Odkaz 
Aj keby nebolo v článku uvedené, že prípad sa stal v USA, typoval by som to najsôr na USA. Dávnejšie som počul, že v USA, zlodej, ktorý sa pri vykrádaní bytu pošmykol na vyleštenej podlahe, zažaloval majiteľa bytu za to, že nikde neumiestnil žiadne vyditeľné upozornenie na možné nebezpečenstvo úrazu a tým mu vraj mal brániť pri výkone jeho povolania. Ako toto právne jednanie dopadlo, neviem.
Soud posvětil „DRM na semena“
Vlado 20. 05. 2013, 22:03:52
Odpovědět  Odkaz 
Paolo Bacigalupi, poviedková zbierka Čerpadlo 6, poviedka Kalorik.
V anglickom origináli Pump Six and Other Stories to vyšlo už v roku 2008.
To si *musíte* prečítať!

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog