přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Soudní dvůr EU: Odkaz na neoprávněně uveřejněné dílo může být protizákonný

Soudní dvůr EU: Odkaz na neoprávněně uveřejněné dílo může být protizákonný

Soud

Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že odkaz na neoprávněně uveřejněné dílo může být protizákonný, a to zejména pokud slouží k dosažení zisku.


Vydavatelství Sanoma žalovalo firmu GS Media za to, že na svém webu GeenStijl publikovalo odkazy na neoprávněně uveřejněná díla (fotografie) a vydělávalo na tom. Odkazy navíc nestáhla ani po upozornění ze strany vydavatelství (naopak dvakrát zveřejnila nové odkazy poté, co byly fotografie z původních míst odstraněny). Soudní dvůr Evropské unie řešil předběžnou otázku Nejvyššího soudu Nizozemska, jak je to podle unijního práva s případnou protiprávností takového odkazování.

SDEU nyní rozhodl (rozsudek), že takové odkazy protiprávní být mohou a že „že za účelem posouzení, zda umístění hypertextových odkazů na internetové stránce na chráněná díla, která jsou volně dostupná na jiné internetové stránce bez souhlasu nositele autorského práva, představuje 'sdělování veřejnosti' ve smyslu tohoto ustanovení, je třeba určit, zda byly tyto odkazy poskytnuty nikoli za účelem dosažení zisku osobou, která nevěděla nebo nemohla rozumně vědět o protiprávní povaze zveřejnění těchto děl na této jiné internetové stránce, nebo zda naopak byly poskytnuty za účelem dosažení zisku, v kterémžto případě musí být taková znalost presumována.“

Pro původní spor to znamená, že musí obecné soudy předpokládat, že firma GS Media věděla o protiprávní povaze zveřejnění děl, protože odkazovala za účelem dosažení zisku. Obdobné by to bylo i ve všech dalších případech.

Internetové noviny, časopisy a další výdělečné weby (což mohou být v podstatě jakékoli, pokud je na nich placená reklama) tedy musejí prověřovat, zda byla díla, na která odkazují, zveřejněna oprávněně.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »