přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ubuntu 13.10 – výkonnostní test 32 b vs. 64 b

Ubuntu 13.10 – výkonnostní test 32 b vs. 64 b

Benchmarky

Váháte mezi instalací 64bitového a 32bitového systému? Má smysl v případech, kdy není třeba pracovat s velkou pamětí, používat ten „omezenější“? Odpověď můžete najít ve srovnávacím výkonnostním testu obou variant distribuce Ubuntu 13.10.


64bitové procesory jsou již řadu let zcela běžné a současně zůstávají zpětně kompatibilní s těmi 32bitovými. Proto si lze vybírat variantu poměrně svobodně – samozřejmě s přihlédnutím k tomu, že dvaatřicetibitový systém je omezený z hlediska využitelného adresního prostoru (čili náročnější aplikace mohou narazit na jeho limity).

Důležitou otázkou však je, jak si varianty stojí z hlediska výkonu. Mapování velké fyzické paměti do 32bitového adresního prostoru přináší nemalou režii, na druhou stranu 64bitová adresa je dvakrát delší a pracuje se tedy s většími objemy dat. V praxi se to může projevit různě, proto stojí za to si to otestovat.

A právě takový test provedl server Phoronix. Pro porovnání posloužily dvě varianty poslední vývojové verze distribuce Ubuntu, tedy 13.10. A jak to dopadlo? Téměř ve všech testech zvítězilo 64 bitů, a to v některých případech poměrně výrazně – rozdíl činil až desítky procent. Jediným případem, kdy při dané testovací konfiguraci výrazně vedl 32bitový systém, byl Apache Benchmark.

Nahoru

Příspěvky

Tomáš Crhonek Ubuntu 13.10 – výkonnostní test 32 b vs. 64 b
Tomáš Crhonek 26. 07. 2013, 15:10:56
Odpovědět  Odkaz 
"Mapování velké fyzické paměti do 32bitového adresního prostoru přináší nemalou režii, na druhou stranu 64bitová adresa je dvakrát delší a pracuje se tedy s většími objemy dat."

Jenže velikost adresy není všechno. 64b CPU má více větších registrů (16 základních + 16 XMM), povinnou sadu SSE, SSE2 instrukcí apod. Obecně lze říct, že napsat program pro 64b cpu, který poběží pomaleji než pro 32b cpu chce fakt umění :-D
Lukáš Jelínek Re: Ubuntu 13.10 – výkonnostní test 32 b vs. 64 b
Lukáš Jelínek 26. 07. 2013, 17:57:37
Odpovědět  Odkaz 
No jo, co je to ale platné, pokud se musí při načítání (spustitelného souboru, knihovny... - samozřejmě pokud se už nenačetly dřív do cache) udělat pár seeků po disku navíc a každý z nich sežere pár milisekund ;-)

Jinak pokud si vzpomínám, tak v minulosti (u starších CPU a hlavně bez SSD, který je použit v odkazovaném testu) na tom 64bitové systémy nebyly v testech zrovna dobře.
Ubuntu 13.10 – výkonnostní test 32 b vs. 64 b
Rover623 27. 07. 2013, 14:45:38
Odpovědět  Odkaz 
Nedávno jsem to při stavbě velmi levné sestavy testoval, ale jako testovací stroj jsem použil Athlon 145 (jedno jádro), 2GB paměti a 80GB disk (starý Seagate, max. rychlost 35MB/s), Ubuntu 12.04, jádro 3.5. A musím říct, že v současné době si 64bit vede podstatně lépe, systém je stabilnější a rychlejší (je to vidět hlavně u Java). Jediné co jsem zaznamenal, že některé aplikace startují na 64bit trochu pomaleji (není to ovšem tak hrozné), ale jakmile už běží, pracují rychleji a to je myslím důležitější než rychlost jejich startu. Navíc 64bit systém pracuje mnohem efektivněji s většími bloky paměti než 32bit a to je třeba u video-editorů dost podstatné.

Bohužel v oblasti procesorů narážím pořád na problémy se starými Celerony, které sice mají 2 jádra, ale 64bit instrukční sadu buď vůbec neumí (pak jedině 32bit systém) nebo ji podporují špatně (částečně) a to se podepisuje dost na výkonu.

32bit se hodí ještě pokud máte málo paměti 1GB a méně, protože systém i aplikace mají menší paměťovou náročnost. Samotné Ubuntu 12.04 (holý systém) má rozdíl v zabrání paměti 32bit vs. 64bit asi o 100MB méně ve prospěch 32bit systému.
Ubuntu 13.10 – výkonnostní test 32 b vs. 64 b
linuxak 1. 08. 2013, 16:02:28
Odpovědět  Odkaz 
Vracet se k 32 bitum je sice nostalgicke, ale absurdni. Osmibity byly take fajn, ale presto se k nim lide vraceji jiz jen z nostalgie.
Re: Ubuntu 13.10 – výkonnostní test 32 b vs. 64 b
. 2. 08. 2013, 17:34:27
Odpovědět  Odkaz 
Bohuzel, to by intel nesmel udelat tu osudovou "chybu" a vypustit 32b Atom, netbooku a ruznych "minipc" s timto procesorem je v dnesni dobe provozovano jeste velka spousta...

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Synology High Availability

Pro mnoho podniků a organizací je dnes životně důležitá nepřetržitá dostupnost jejich IT systémů. Výpadky a odstávky totiž způsobují stále větší škody, což vyvíjí tlak na IT oddělení, aby zajistila maximální dostupnost dat a klíčových aplikací.

Pokračování ...Public Relations

Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Dávno jsou pryč doby, kdy se uživatelé Windows smáli těm, kteří preferují jiný operační systém. Dřív bylo samozřejmě náročnější především na Linuxu spustit jakékoliv hry, nicméně v dnešní době to už takový problém není.

Pokračování ...