přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Útoky na OpenSSL přes časování jsou stále hrozbou

Helios

Útoky na OpenSSL přes časování jsou stále hrozbou

Billy Brumley a Nicola Tuveri ukázali, že nebezpečí zjištění soukromého klíče u OpenSSL pomocí informací o časování je stále aktuální.


U šifrování a podepisování hrozí kromě útoků na slabiny algoritmů a útoků hrubou silou také využití tzv. postranních kanálů, tedy různých vedlejších informací, které implementace příslušných algoritmů vydávají navenek. Jedním z takových postranních kanálů jsou informace o době zpracování, která může záviset na klíči.

Studie provedená na univerzitě ve finském Aalto ukazuje, že lze stále těchto informací zneužít k získání soukromého klíče, a to u algoritmu ECDSA implementovaného v OpenSSL. Útok byl úspěšný jak lokálně, tak i vzdáleně na lokální síti. Autoři zdůrazňují důležitost implementací se zpracováním v konstantním čase, stejně jako potřebu přísné kontroly implementovaného kódu.

Nahoru

Příspěvky

Útoky na OpenSSL přes časování jsou stále hrozbou
Ela 29. 05. 2011, 08:08:35
Odpovědět  Odkaz 
Mozna by bylo uzitecne, napsat pro 'bezne' uzivatele :p, kteri provozujou nejaky servr na svem pc (lighttpd, cherokee ap.), se 'svymi vygenerovanymi' SSL, jestli se da a jak se branit pripadnym utokum nebo defraudacim...
Predem diky ;)
Lukáš Jelínek Re:Útoky na OpenSSL přes časování jsou stále hrozbou
Lukáš Jelínek 29. 05. 2011, 11:01:47
Odpovědět  Odkaz 
Bylo by to na velký článek, který by psal někdo, kdo se této problematice skutečně věnuje (což já nejsem). Autoři doporučují zatím nepoužívat algoritmus ECDSA, nicméně není vyloučeno, že by byl podobným způsobem napadnutelný i některý další algoritmus (nevím, do jaké míry byly implementace v OpenSSL z tohoto pohledu zkoumány).

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Jak na řízení dat?

PCSBezpečnostní rizika se stále zvyšují. Tím spíš, že mnoho zaměstnanců díky současné situaci přešlo na práci z domova. Důraz na problém zabezpečení potvrzují i tři poslední studie nezávislé analytické společnosti Gartner.

Pokračování ...Public Relations

Arista je lídr!

AristaNezávislá analytická společnost Forrester potvrdila Arista Networks na pozici lídra v oblasti otevřených programovatelných switchů pro prostředí softwarově definovaných sítí.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Soutěž - SDD a USB flashdisky Kingston