přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Útoky na OpenSSL přes časování jsou stále hrozbou

Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Útoky na OpenSSL přes časování jsou stále hrozbou

Billy Brumley a Nicola Tuveri ukázali, že nebezpečí zjištění soukromého klíče u OpenSSL pomocí informací o časování je stále aktuální.


U šifrování a podepisování hrozí kromě útoků na slabiny algoritmů a útoků hrubou silou také využití tzv. postranních kanálů, tedy různých vedlejších informací, které implementace příslušných algoritmů vydávají navenek. Jedním z takových postranních kanálů jsou informace o době zpracování, která může záviset na klíči.

Studie provedená na univerzitě ve finském Aalto ukazuje, že lze stále těchto informací zneužít k získání soukromého klíče, a to u algoritmu ECDSA implementovaného v OpenSSL. Útok byl úspěšný jak lokálně, tak i vzdáleně na lokální síti. Autoři zdůrazňují důležitost implementací se zpracováním v konstantním čase, stejně jako potřebu přísné kontroly implementovaného kódu.

Nahoru

Příspěvky

Útoky na OpenSSL přes časování jsou stále hrozbou
Ela 29. 05. 2011, 08:08:35
Odpovědět  Odkaz 
Mozna by bylo uzitecne, napsat pro 'bezne' uzivatele :p, kteri provozujou nejaky servr na svem pc (lighttpd, cherokee ap.), se 'svymi vygenerovanymi' SSL, jestli se da a jak se branit pripadnym utokum nebo defraudacim...
Predem diky ;)
Lukáš Jelínek Re:Útoky na OpenSSL přes časování jsou stále hrozbou
Lukáš Jelínek 29. 05. 2011, 11:01:47
Odpovědět  Odkaz 
Bylo by to na velký článek, který by psal někdo, kdo se této problematice skutečně věnuje (což já nejsem). Autoři doporučují zatím nepoužívat algoritmus ECDSA, nicméně není vyloučeno, že by byl podobným způsobem napadnutelný i některý další algoritmus (nevím, do jaké míry byly implementace v OpenSSL z tohoto pohledu zkoumány).

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...


Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »