přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, V Británii se chystá zákaz deanonymizace anonymizovaných dat

V Británii se chystá zákaz deanonymizace anonymizovaných dat

Spojené království

Britský ministr pro digitalizaci předložil věcný záměr novely zákona na ochranu dat. Obsahuje kromě jiného zákaz deanonymizovat anonymizovaná data, a to pod sankcí v podstatě neomezeně vysoké pokuty. Specialista Lukasz Olejnik varuje před problémy navrhovaného zákazu.


Matt Hancock, britský ministr pro digitalizaci a kulturu, předložil věcný záměr novely zákona na ochranu dat. Návrh, jehož hlavním smyslem je zajištění kompatibility zákona s unijním nařízením GDPR, kromě jiného obsahuje i zákaz zpětně deanonymizovat již anonymizované nebo pseudonymizované osobní údaje.

Za úmyslné i nedbalostní porušení zákazu se budou (v souladu s GDPR) ukládat pokuty do výše až 17 milionů liber, resp. až 4 % celosvětového obratu firmy, pokud bude tato hodnota vyšší (pokuta může být tedy v podstatě neomezeně vysoká). Navíc „pachatelé, kteří vědomě nakládají s takovými daty nebo je zpracovávají, se též proviní tímto deliktem,‟ píše se v návrhu.

Lukasz Olejnik, nezávislý specialista na kyberbezpečnost a ochranu soukromí, záměr ministra vítá, ale zároveň varuje, že to nebude tak jednoduché. „Se zákazem reidentifikace je několik problémů. Zaprvé, nebude to fungovat. Zadruhé, sníží to bezpečnost a soukromí.‟ Problémy vidí především v praktickém vynucování zákazu a také v ohrožení vědecké práce. „Britský úřad ICO se navíc dostane do obtížné pozice, protože bude muset rozhodovat, který výzkum je a který není vhodný.‟

Matthew Hancock, ministr pro digitalizaci a kulturu ve vládě Spojeného království (© Vláda UK, OGL 2.0) Matthew Hancock, ministr pro digitalizaci a kulturu ve vládě Spojeného království (© Vláda UK, OGL 2.0)

Nahoru

Příspěvky

V Británii se chystá zákaz deanonymizace anonymizovaných dat
vxmery 14. 08. 2017, 14:10:30
Odpovědět  Odkaz 
Napadajú ma ešte dva podobne zmysluplné výroky
"Odvolávám co jsem odvolal a slibuji co jsem slíbil" - král Půlnočního království
"Zakázat nevěru je jako uzákonit zdraví" F.R.Čech

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Význam archivace e-mailů roste a jde o nedílnou součást kybernetické odolnosti

E-maily jsou jedním z nejcennějších a nejautentičtějších informačních zdrojů naší doby. Uprostřed pandemie exponenciálně vzrostl objem e-mailů, přičemž digitalizace a práce na dálku se staly jádrem kontinuity podnikání.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »