přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, V Británii se chystá zákaz deanonymizace anonymizovaných dat

V Británii se chystá zákaz deanonymizace anonymizovaných dat

Spojené království

Britský ministr pro digitalizaci předložil věcný záměr novely zákona na ochranu dat. Obsahuje kromě jiného zákaz deanonymizovat anonymizovaná data, a to pod sankcí v podstatě neomezeně vysoké pokuty. Specialista Lukasz Olejnik varuje před problémy navrhovaného zákazu.


Matt Hancock, britský ministr pro digitalizaci a kulturu, předložil věcný záměr novely zákona na ochranu dat. Návrh, jehož hlavním smyslem je zajištění kompatibility zákona s unijním nařízením GDPR, kromě jiného obsahuje i zákaz zpětně deanonymizovat již anonymizované nebo pseudonymizované osobní údaje.

Za úmyslné i nedbalostní porušení zákazu se budou (v souladu s GDPR) ukládat pokuty do výše až 17 milionů liber, resp. až 4 % celosvětového obratu firmy, pokud bude tato hodnota vyšší (pokuta může být tedy v podstatě neomezeně vysoká). Navíc „pachatelé, kteří vědomě nakládají s takovými daty nebo je zpracovávají, se též proviní tímto deliktem,‟ píše se v návrhu.

Lukasz Olejnik, nezávislý specialista na kyberbezpečnost a ochranu soukromí, záměr ministra vítá, ale zároveň varuje, že to nebude tak jednoduché. „Se zákazem reidentifikace je několik problémů. Zaprvé, nebude to fungovat. Zadruhé, sníží to bezpečnost a soukromí.‟ Problémy vidí především v praktickém vynucování zákazu a také v ohrožení vědecké práce. „Britský úřad ICO se navíc dostane do obtížné pozice, protože bude muset rozhodovat, který výzkum je a který není vhodný.‟

Matthew Hancock, ministr pro digitalizaci a kulturu ve vládě Spojeného království (© Vláda UK, OGL 2.0) Matthew Hancock, ministr pro digitalizaci a kulturu ve vládě Spojeného království (© Vláda UK, OGL 2.0)

Nahoru

Příspěvky

V Británii se chystá zákaz deanonymizace anonymizovaných dat
vxmery 14. 08. 2017, 14:10:30
Odpovědět  Odkaz 
Napadajú ma ešte dva podobne zmysluplné výroky
"Odvolávám co jsem odvolal a slibuji co jsem slíbil" - král Půlnočního království
"Zakázat nevěru je jako uzákonit zdraví" F.R.Čech

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz