Německý parlament v minulém roce schválil „zákon o zlepšení vynucování práva v sociálních sítích“, zkráceně nazývaný „síťový vynucovací zákon“ nebo také „zákon o Facebooku“ (zkráceně se označuje jako NetzDG). Ten nařizuje, a to s účinností od dnešního dne (1. ledna 2018), aby provozovatelé internetových sdělovacích prostředků a sociálních sítí odstraňovali „zjevně protiprávní“ obsah do 24 hodin po jeho nahlášení.
Povinnost se týká provozovatelů, kteří mají nejméně 2 miliony registrovaných uživatelů. U složitých případů se lhůta pro odstranění prodlužuje na jeden týden.
Za porušení povinnosti hrozí pokuta až 50 milionů eur. Německé ministerstvo spravedlnosti připraví formuláře, přes které bude možné nahlašovat případy, kdy provozovatel obsah včas neodstranil. Zákon má mnoho odpůrců; argumentují jak omezováním svobody slova, tak přenášením zátěže na firmy, které si budou muset „hrát na soudce“ při hodnocení obsahu a budou na to muset zaměstnávat dostatečný počet pracovníků.
Například Facebook tvrdí, že musel kvůli tomuto zákonu přijmout několik stovek nových zaměstnanců, kteří budou zpracovávat hlášení a odstraňovat obsah.