přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Zveřejněny zdrojové kódy pro elektronické volby

Zveřejněny zdrojové kódy pro elektronické volby

Volby

Estonsko zveřejnilo zdrojové kódy k softwaru, který se používá při elektronických volbách v zemi.


V Estonsku je již nějakou dobu možnost volit elektronicky. Poprvé byla tato možnost k dispozici v roce 2005, při volbách v roce 2011 využilo tuto možnost 24,3 % voličů. Dosud byly zdrojové kódy k softwaru, který se při těchto volbách používá, utajovány. Existovala sice možnost se k nim dostat, ovšem jen za cenu podepsání závazku mlčenlivosti. To už je ale minulostí, nyní už má možnost tyto kódy studovat úplně každý (licence je CC BY-NC-ND 3.0).

Způsob zajištění elektronických voleb čelil relativně silné kritice. Jeden student například objevil bezpečnostní díru, která umožňovala, aby virus zablokoval některé kandidáty. Strana středu, která ve volbách dopadla špatně, se pak na základě toho pokoušela dosáhnout jejich neplatnosti. S další kritikou přišla Barbara Simons, podle které jsou elektronické volby již z principu zranitelné, a to celou řadou cest (malware, útoky na servery, falešné volební weby...). Při volbách v roce 2011 navíc zkolaboval systém pro sčítání hlasů.

Nyní, po diskusi s řadou IT expertů rozhodl estonský Výbor pro elektronické volby, že učiní krok směrem k transparenci a zdrojové kódy zveřejní, čímž umožní podrobit je další analýze a najít případné chyby, které by ohrožovaly bezpečnost voleb.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog