přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, wxMusik

wxMusik

David Kovář vyzkoušel zajímavý přehrávač nejen pro Windows.


V dnešním světě přehrávačů pro systému Windows není lehké přijít s něčím, co upoutá. Programů je spousta a řada z nich velice kvalitních. Mezi nimi přichází i wxMusik a já se pokusím v krátkém článku představit jeho možnosti. Jestli se jedná jen o falešné naparování, nebo je to unikátní kousek, zkuste posoudit sami.

Na internetových stránkách se autoři snaží produkt prezentovat jako multiplatformní. Bohužel jsem našel jen port pro Windows a zdrojové soubory. Ty jsem se však nesnažil pod Linuxem přeložit. Na druhou stranu, hned po startu instalace si můžete zvolit jazyk a je mezi nimi i čeština. A od chvíle, kdy si ji vyberete, už vás neopustí. Překvapila mě jen velikost 25,5 MB, které si program ukousne z disku.

Stěžejní funkcí přehrávače je jeho katalog skladeb. Hned na začátku dostanete možnost vybrat si adresáře, ve kterých se ukrývají ty správné hudební poklady. Pak stačí jen kliknout na tlačítko „Přidat“ a počkat chvilku odpovídající množství přidávaných skladeb a všechny soubory mp3, ogg, wav, wma, aiff, mp2, ape a flac jsou připraveny k přehrání. Samozřejmě tento naučený seznam máte možnost kdykoli později na požádání změnit.

Obrázek: wxMusik

Katalog je sice pěkná věc, ale jak to celé hraje? Musím uznat, že pro začátek pro mě bylo ovládání trochu záhadou. Když si totiž něco necháte najít v Knihovně a pak poklepete na první skladbu v očekávání, že se přehraje celý ten seznam, budete překvapeni jako já, že to hraje neustále dokola tu první skladbu. Je totiž potřeba vybrat celý seznam a přetáhnout ho na položku právě přehrávám, nebo podobný příkaz provést přes menu. Takto se přidají do fronty a hudební párty může začít.

Velice příjemnou vlastností je, že se na frontu můžete přepnout (tím že kliknete na „Právě přehrávám“) a dle libosti skladby přesouvat, mazat a opět přidávat, nechat si přehrávat stále dokola jednu skladbu, nebo celý seznam nebo v náhodném pořadí. Když k tomu přidáme schopnost plynulého přechodu mezi skladbami, kariéře DJ nic nebrání.

Pravou perlou je ale režim „Auto DJ“. Kde mu zadáte podmínku podobně jako při vyhledávání v katalogu a program sám vybírá skladby a přehrává. Můžete také říct, kolik skladeb se musí přehrát, než se začnou opakovat. Jestliže chcete požádat o novou funkčnost do tohoto programu, je na domácích stránkách připraven přehledný dialog.

Vrátím se ale ke katalogu. Pro vyhledávání v něm máte vcelku mocný nástroj, který vzdáleně připomíná SQL. Máte možnost v něm vyhledávat podle všech položek v tagu (id3, ogg, wma...) a používat konstrukce jako title like '%funky% and lastplayed < julianday('now', 'start of the month') order by artist (najde všechny skladby, které v názvu obsahují funky, nebyly tento měsíc ještě hrány a seřadí je podle názvu umělce). Vše je nalezeno během mrknutí oka, protože seznam je načítán z indexu.

Když řeknu, že podobně pracuje s internetovými rádii a jestli se podaří autorům splnit slib o multiplatformnosti, čeká jistě program slibná budoucnost. Jen bych se přimlouval za lepší nápovědu zvláště k funkcím vyhledávače, ale jinak se jedná o zdařilý program už v této verzi.

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

David Kovář

David Kovář (*1981) z Telče je absolvent ČVUT. Zaměstnán na pozici mezi vývojářem, analytikem a konzultantem u jedné jihlavské společnosti. Ve volném čase rád kromě počítačů prohání kolo nebo florbalový míček.Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »