přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, M-Audio Oxygen8 V2 a Linux

M-Audio Oxygen8 V2 a Linux

Tématem dnešního zápisku je MIDI kontrolér M-Audio Oxygen V2 a jeho zprovoznění v Linuxu. Jedná se o 25 klávesovou klaviaturu s dynamikou kláves, osmi otočnými ovladači, pitch bend & modulation kolečkem a několika dalšími funkcemi včetně transportu.


m_audio_oxygen.jpg

Nový Oxygen dostal do vínku kromě tlačítek na transportu (play, stop, loop a podobně) také pět funkčních programovatelných tlačítek, dvě pro volbu oktávy, displej schopný zobrazovat číslice a volbu programu a také 10 paměťových slotů, které jsou plně programovatelné přes MIDI SysEx.

V balení najdeme ovladač pro Windows a MacOS, SysEx utilitku Enigma a program Ableton 5 LE, který lze na internetu zdarma povýšit na novější verzi 6 LE. Bohužel Light/Limited Edition tohoto jinak vynikajícího live-performance programu je silně omezená, a tak téměř v praxi nepoužitelná (4 stopy/4 varianty – to je málo). My se ale budeme věnovat pochopitelně Linuxu, takže tohle nás až tak nezajímá.

Instalace je snadná – zařízení zapojíte pomocí USB kabelu k počítači. Doporučuji k zadnímu USB portu nebo k HUBu se síťovým adaptérem, protože tato klaviatura je plně napájena z USB a při přetížení se vám bude opakovaně odpojovat. Pokud máte moderní linuxovou distribuci, tak jste s instalací skončili – potřebný jaderný modul se automaticky nahraje.

usb 7-2: new full speed USB device using uhci_hcd and address 2
usb 7-2: configuration #1 chosen from 1 choice
usbcore: registered new interface driver snd-usb-audio

Funkčnost zařízení můžeme ověřit velmi snadno – stačí si nechat vypsat ten správný speciální soubor a na klávesy něco zahrát:

cat /dev/snd/midiC1D0

Jméno souboru může být jiné podle toho, kolik audio zařízení v systému máte. Například může být midiC0D0 nebo midiC2D0. Pokud nemáte jiné MIDI zařízení (například zvukovou kartu s MIDI), pak najdete v adresáři snd jen jeden soubor. Při mačkání kláves, tlačítek nebo pohybu ovladači budou na konzoli vypisovány „nesmyslné“ znaky – to je MIDI komunikace. Pokud na obrazovce nic neuvidíte, něco je špatně – podívejte se do logu.

MIDI klaviatura je speciální zařízení podobné piánu, které ovšem neumí vydávat žádné zvuky. Připojuje se k počítačům či externím samplerům/syntetizérům (a jiným MIDI zařízením) a úkolem klaviatury je pouze přes MIDI protokol dodávat informace o stiscích kláves. O zvuky se starají jiná zařízení (v našem případě Linux s potřebným programem).

Nyní můžeme spustit JACK démona (oblíbil jsem si rozhraní qjackctl) a syntetizér Hexter – vynikající softwarový syntetizér emulující legendární Yamahu DX7, který je schopen přímo (!) načítat originální patche pro dé-iks-sedmičku. Budu předpokládat, že máte potřebné balíčky nainstalovány a že JACK démon korektně běží a klaviatura je připojena. Spustíme nyní hexter v DSSI JACK aplikaci.

jack-dssi-host hexter.so

Start chvíli trvá, poté se objeví okno Hexteru (je vytvořeno pomocí GTK toolkitu). Nyní je třeba spojit v qjackctl v okně Connections/MIDI výstup klaviatury se vstupem Hexteru. To je vše, můžete začít hrát. Změny banků lze provádět myší v GTK rozhraní, nebo také přes tlačítka na klaviatuře.

Někdy příště se mrkneme na sekvencer Rosegarden a multitrack Ardour a zkusíme v Linuxu i něco nahrát.

Nahoru

Odkazy

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Zapletal

Lukáš Zapletal

Senior Software Engineer @ Red Hat


  • Distribuce: Fedora

| blog



Public Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


IOTOR

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Novinky provázející verzi 0.80 elektrotechnického software


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos