Acronis
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Bash 21: Práce s textovými řetězci

RedHat

Bash 21: Práce s textovými řetězci

Minule jsme si udělali přehled o zajímavé oblasti zvané rozšiřování neboli expanze. Jedním z typů expanzí bylo rozšíření parametrů a proměnných. To mimo jiné umožňuje práci s textovými řetězci přímo na úrovni Bashe. Této problematice se dnes budeme věnovat podrobněji.


Expanze parametrů a proměnných

Základním principem je nahradit jména parametrů (tímto termínem zde budeme označovat proměnné a poziční i speciální parametry) jejich hodnotou. Bash to udělá vždy, když před jméno parametru uvedeme znak dolar, např. $PATH, $1. Jak jsme si ale ukázali už dříve, je vhodné jména parametrů balit do složených závorek, aby nedošlo k jejich splynutí s okolním textem. Třeba místo echo $cestabin/skript se jistě hodí spíše echo ${cesta}bin/skript.

Vedle prostého nahrazení jména parametru jeho hodnotou má však Bash v rukávu (či spíše ve složených závorkách) ještě tyto užitečné funkce:

${parametr:-slovo} - za normálních okolností vypíše prostě hodnotu parametru (proměnné), ale pokud je tento prázdný, vypíše místo toho slovo (řetězec) uvedený za dvojtečkou a pomlčkou. Např. můžeme zadat echo "Desktop: "${DESKTOP:-žádný} a Bash vypíše jméno pracovní plochy uživatele nebo slovo "žádný", pokud uživatel pracuje mimo grafiku.

${parametr:=slovo} - funguje velmi podobně jako varianta s mínusem, takže také vypíše hodnotu parametru a, pokud je tento nulový (nenastavený), zobrazí místo něj zadaný řetězec (slovo). Přitom ale zároveň změní hodnotu parametru tak, že do něj dané slovo vloží.

${parametr:?slovo} - další obdoba první varianty s tím, že slovo se vypíše v případě nulové hodnoty parametru, ne však jako běžný, nýbrž chybový výstup. Pokud to nastane v neinteraktivním shellu (např. při provádění skriptu), bude shell (i skript) ukončen.

${parametr:+slovo} - a do čtvrtice zde máme opak mínusu. Pokud je parametr nulový nebo nenastavený, nic se nestane. Pokud však nějakou hodnotu obsahuje, zobrazí se slovo.

${parametr:offset} - velké překvapení mne čekalo, když jsem za jméno proměnné zadal dvojtečku a nějaké malé číslo. Bash v takovém případě uřízne zadaný počet znaků ze začátku vypisovaného řetězce. Např. echo ${SHELL} vypíše /bin/bash, zatímco echo ${SHELL:5} jen bash, protože prvních 5 znaků ubral.

${parametr:offset:delka} - pokud vám nestačí řezat pouze od začátku, můžete přidat další dvojtečku a za ni počet znaků, které chcete od offsetem zadaného místa zobrazit (nikoli uřezat zezadu). echo ${SHELL:5:2} potom ukáže jen "ba", tedy šestý a sedmý znak hodnoty $SHELL.${!prefix*} - zobrazí seznam jmen proměnných, která začínají na zadaný prefix. Chceme-li zjistit, jak egocentrický je Bash, pomůže nám v tom echo ${!BASH*}, vypisuje všechny proměnné se jménem začínajícím slovem BASH. Stejnou funkci plní ${!prefix@}.

${!jmeno[*]} - vypíše seznam položek pole (viz 5. díl seriálu). Zdůrazňuji seznam jmen položek, nikoli hodnot (to by udělalo echo ${jmeno[*]}). Jména položek (tj. označení v hranaté závorce) nemusí nabývat jen číselných hodnot, takže můžeme mít třeba pole pc[lin]=10, pc[bsd]=3, pc[win]=0.

${#parametr} - udává délku parametru ve znacích, takže echo ${#SHELL} nám dá 9. ${#*} a ${#@} ale zobrazí počet pozičních parametrů. Obdobně ${#jmeno[*]} udává počet položek zadaného pole (echo ${#pc[*]} z předchozího bodu by vrátilo 3).

${parametr#slovo} a ${parametr##slovo} - slouží k uřezávání začátku hodnoty parametru, ne však podle délky (jako u offsetu), ale přímo zadaným řetězcem. Tento řetězec může navíc obsahovat zástupné znaky (*, ? apod.) Jedna mřížka značí co nejkratší řezání, dvě mřížky naopak co nejdelší. Kupř. echo ${PATH#*:} uřízne všechno od počátku řetězce až po první dvojtečku (včetně). Naopak echo ${PATH##*:} vezme vše až po poslední výskyt dvojtečky v seznamu cest.

${parametr%slovo} a ${parametr%%slovo} - obdoba předchozího, ale řeže se od konce. Abychom si to ukázali opět prakticky, použijeme speciální parametr $0, což by měla být cesta k aktuálnímu shellu (např. /bin/bash). echo ${0%b*} ukáže /bin/, protože celé slovo bash smazalo. Varianta echo ${0%%b*} vypíše jen /, protože smazala vše od prvního výskytu b.

${parametr/vyraz/retezec} - a to nejlepší nakonec. Bash umí v řetězcích nahrazovat určený výraz zadaným řetězcem. Řekněme, že chceme při zobrazení zvýraznit všechny výskyty bin v proměnné PATH velkými písmeny. Pak zadáme echo ${PATH/bin/BIN}. Chyba? Že se vám zvýraznil jen první výskyt? Máte pravdu. Pro náhradu všech musíme první lomítko zdvojit (echo ${PATH//bin/BIN}). Vyraz přitom nemusí být jen text, ale může obsahovat zástupné znaky (*,?,[] apod.)

A to je k expanzi proměnných asi tak všechno. Je to mocná zbraň. Může vám ušetřit mnoho volání externích aplikací typu cut, sed nebo awk. A mocnější je ještě více, když si uvědomíme, že za výrazy a slova nemusíme dosazovat jen konkrétní řetězce, ale proměnné (např. echo ${PATH:$odstup:$delka}). Příště nám čeká mimo jiné počítání, tak si raději za domácí úkol zopakujte malou násobilku.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Re: Bash, 21. díl
8. 04. 2007, 17:46:21
Odpovědět  Odkaz 
Ako sa dá v skripte zadať, aby sa pred vykonaním príkazu zobrazil dialog, ktorý si vyžiada rootovské heslo? (Potom by sa ten prikaz mal už spustiť s root-právamy.)
Vlastimil Ott Re: Bash, 21. díl
Vlastimil Ott 8. 04. 2007, 20:08:02
Odpovědět  Odkaz 
To je snadné:

1) v KDE použijte kdesu
2) v GNOME zenity

Oba programy mají bohaté možnosti nastavení - pomocí parametru --help se je dozvíte.
Re: Bash, 21. díl
8. 04. 2007, 22:33:42
Odpovědět  Odkaz 
Diky, funguje to.
Re: Bash, 21. díl
23. 04. 2007, 14:37:33
Odpovědět  Odkaz 
Paráda. Netušil jsem co všechno bash umí. Díky.
Re: Bash, 21. díl
27. 04. 2007, 09:21:50
Odpovědět  Odkaz 
Dá sa nejako zariadit aby sa tam to rootovske heslo
ani nemuselo stále znova písat ?

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Bohdan Milar

(*1976) vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Pracuje v obecně prospěšné společnosti Brailcom. Unixové systémy používá od roku 1997. Má rád Bash, FreeMiNT a LaTeX.
Public Relations

Odhalte budoucnost IT

RedHatNenechte si ujít jedinečný open source event, který se po čtyřech letech vrací do Česka v netradičním formátu.

Pokračování ...


RedHat - C

Public Relations

NetApp nabízí nejmenší HCI v podobě 2nodového storage clusteru!

ALEFNetApp HCI je přesvědčivé řešení pro moderní datová centra, které nabízí nezávislé škálování výpočetních nebo úložných uzlů, QoS pro detailní řízení výkonu aplikací, multitenantnost pro více aplikací sdílejících stejné zdroje, schopnost nezávislého škálování úložných a výpočetních zdrojů a pokročilé datové služby včetně domén replikace a ochrany.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Acronis