přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Co je a k čemu slouží PPA

Co je a k čemu slouží PPA

open_source100.png

Každý z uživatelů Linuxu Ubuntu a odvozených distribucí (Mint, Zorin OS, Linux Lite a dalších) se již určitě setkal s instalací odkazující na nějaké PPA. Oč jde a jak se používá?


PPA - Personal Package Archive, je, stručně řečeno, jedna z cest, kterou vývojáři dávají k dispozici svoje softwarové produkty běžným uživatelům. Aplikaci potom můžete nainstalovat ve třech jednoduchých krocích. Díky PPA je možné vytvořit další repozitáře pro instalaci daného software zavedeným způsobem přes některého ze správců software. Po přidaní PPA odkazu se daný software objeví v nabídce balíčků pro instalaci a dá se nainstalovat. Podobně se dá doinstalovat i novější verze některé z aplikací než ta, která je v nabídce z oficiálních zdrojů.

Samozřejmě není nikde zaručeno, že aplikace po přidání touto cestou bude naprosto spolehlivá a funkční. Instalování software tímto postupem může mít za následek nestabilitu nebo i pád systému.

Nefunkční a nebo nechtěný software takto nainstalovaný lze také elegantně odinstalovat a případně tyto zdroje odstranit.

Zdroje Ubuntu

Repozitáře jsou vlastně sbírka souborů s informacemi o různých programech, jejich verzích a dalších podrobnostech. Každá verze Ubuntu má čtyři zdroje:

  • Main – open-source software podporovaný společností Canonical, volně k použití,
  • Universe – bezplatný a open-source software udržovaný komunitou,
  • Restricted – vlastní ovladače pro zařízení,
  • Multiverse – software omezený autorskými právy nebo právními problémy.

Zde se můžete například podívat na hlavní úložiště Ubuntu. Informace o těchto zdrojích jsou uloženy v souboru /etc/apt/sources.list. V něm vidíte konkrétní odkazy. Řádky začínající hashem (#) jsou ignorovány (jedná se o komentáře).

Pokud tedy odkaz na daný balík není k dispozici v těchto zdrojích software nelze nainstalovat klasickým způsobem.

Proč se používá PPA?

Software se vyvíjí na mnoha úrovních, mnoha lidmi. Předávání aplikací k běžnému použití pro koncové uživatele není vždy možné řešit rychle a bez dalších problémů. Pokud se jedná o zásadní program, musí ještě projít cestou testování a následně může být přidán k dostupnému softwaru do oficiálních repositářů. PPA se dá přeložit jako archiv osobních balíčků. Zejména je důležité slovo osobních. Znamená, že je to pro vývojáře něco důležitého, osobního a není oficiálně podporováno distribucí.

Ubuntu tedy poskytuje platformu Launchpad, která vývojářům softwaru umožňuje vytvářet právě tyto vlastní repozitáře, které si pak koncový uživatel může přidat k oficiálním zdrojům dané distribuce a po následné aktualizaci zdrojů má software k dispozici.

Pokud použijete PPA standardním způsobem, nemění se původní zdrojový seznam. Místo toho se vytvoří dva soubory v adresáři /etc/apt/sources.d:

  • Jeden soubor s příponou *.list,
  • záložní soubor s příponou *.list.save.

To zjednoduší práci při odstraňování takto přidaného software.

Jak instalovat pomocí protokolu PPA

Obecně se dá řící, že proces se skládá ze tří kroků:

  • Na internetu vyhledejte archiv PPA, který vás zajímá,

  • přidejte jej příkazem k ostatním zdrojům, například balík s tématy grafického gtk prostředí a téma pro ikony Numix:
    sudo add-apt-repository ppa:numix/ppa
  • zaktualizujte přehled zdrojů:
    sudo apt-get update

  • nainstalujte aplikaci, například:
    sudo apt-get install numix-gtk-theme numix-icon-theme-circle

Po zadání třetího příkazu se instalace spustí. Skončí-li instalace chybou, je třeba chybu opravit. Pokud se vůbec chyba objeví, jedná se většinou o problém se závislostmi. Konkrétní problém je uveden ve výpisu. Podle něj lze dále postupovat, a to dvěma způsoby:

  • Buď doinstalujte chybějící balíky,
  • odinstalujte nově přidávaný balík a následně odstraňte PPA zdroj. V takovém případě se samozřejmě vrátíte do výchozího stavu.

PPA nebo balíčky *.deb?

Jak aktualizovat software, přidaný prostřednictvím PPA? Odpověď je jednoduchá, raději používejte PPA. Aktualizace nemusí u balíčku *.deb proběhnout obvyklou cestou (apt-get update a apt-get upgrade) a bude nutno jej aktualizovat ručně. To je právě způsobeno odkazy ve zmiňovaných souborech v adresáři /etc/apt. Při instalaci *.deb balíčku se zde odkaz nevytváří. Aktualizovaná verze balíku pak nemusí být dostupná.

PPA official a unofficial

V případě PPA se můžeete setkat s pojmy oficiální PPA a neoficiální PPA. Když vývojáři vytvoří PPA pro svůj software, nazývá se oficiálním PPA. Je zřejmé, že pochází od vývojářů projektu.

Mnoho vývojářů raději pouze poskytuje zdrojový kód softwaru. Instalace ze zdrojového kódu v Linuxu nemusí být jednoduchá a ne každý se do toho pustí. To je důvod, proč se dobrovolníci podílí na vytvoření unofficial PPA z tohoto zdrojového kódu, aby ostatní uživatelé mohli snadno nainstalovat požadovaný software. Použití těchto tří řádků je mnohem jednodušší než provádět instalaci ze zdrojového kódu.

Krátká ukázka přidání software Google Chrome do Ubuntu

Instalaci provedete v několika krocích, návod i zdroje jsou volně dostupné z Internetu. Vše provádíme s právy roota.

  1. Nejprve stáhněte a přidejte klíč:
    wget -q -O - https://dl-ssl.google.com/linux/linux_signing_key.pub | sudo apt-key add -
  2. Dále přidejte záznam do adresáře /etc/apt:
    sh -c 'echo "deb [arch=amd64] http://dl.google.com/linux/chrome/deb/ stable main" >> /etc/apt/sources.list.d/google.list'

  3. Aktualizujte přehled zdrojů:
    apt-get update

  4. Nainstalujte Google Chrome:
    apt-get -f install google-chrome-stable

  5. Můžete ověřit přidaný záznam zdroje v adresáři /etc/apt/sources.list.d:
    pavel# ls -all /etc/apt/sources.list.d/
    drwxr-xr-x 2 root root 4096 pro 18 13:39 .
    drwxr-xr-x 6 root root 4096 pro 18 13:37 ..
    -rw-r--r-- 1 root root 189 pro 18 13:39 google-chrome.list
    -rw-r--r-- 1 root root 68 pro 18 13:37 google.list

Kde najít další informace

Další informace o projektu PPA najdete na stránce kompletního průvodce PPA pro Ubuntu.

Závěr

PPA je dobrý krok vývojářů pro dostupnost nového a rozšiřujícího softwaru. Použití PPA je jednoduché, určitě si vyzkoušejte přidání nového softwaru tímto způsobem. Lze dohledat odkazy i s popisem instalace. Rozhodně se jedná o jednodušší proces, než je instalace ze zdrojového kódu.



Nahoru

Příspěvky

Jiří Eischmann Co je a k čemu slouží PPA
Jiří Eischmann 28. 12. 2018, 16:57:03
Odpovědět  Odkaz 
Popravdě mi v článku chybí jakékoliv bezpečnostní varování. Že článek varuje, že aplikace může být nestabilní, je pěkné, ale málokdo si uvědomuje, že instalací balíčků z takových repozitářů dává uživatel jejich autorům root přístup do svého systému. To by mělo vyžadovat naprosto neochvějnou důvěru v daného autora a jeho repozitář.
Re: Co je a k čemu slouží PPA
Jika 5. 01. 2019, 18:05:07
Odpovědět  Odkaz 
Máš pravdu předsedo. Hlavne při přidání repo může být úmyslně zdroják čistý, když si ho recenzenti a případní rejpalové budou chtít študovat a "ověřit". Ale když za nějaký čas umístí ro repo novou xindlaplikaci na kterou dá link do update toho hekýho sw , .. je čertík vypuštěn z krabičky ...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz