přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Efektní nadpisy pomocí GIMPu – neonová záře

Efektní nadpisy pomocí GIMPu – neonová záře

gimp.png

Chtěli byste zkrášlit svůj dokument, web nebo jinou grafiku líbivým nadpisem? V tomto GIMPtoriálu se dozvíte, jak na to. Nejprve něco jednoduššího s neonovou září, následně složitější nadpis s kovovou rytinou.


Naučte GIMP psát

Ještě před započetím návodu je třeba stáhnout vhodné písmo, které bude podobné neonovým trubicím. Ne každé se pro tento účel hodí, stáhněte si tedy písmo s názvem Spongy. Jedním z míst, kde je toto písmo k sehnání, je 1001fonts.com. Nezapomeňte, že po nainstalování písma je nutné GIMP restartovat.

Záře až z Las Vegas

Písmo je nainstalováno, může se začít. Zvolte si název, barvu a písmo nadpisu a pomocí Nástroj Text [t] z panelu nástrojů svůj nadpis vytvořte. Písmu nezapomeňte dát vhodnou velikost s ohledem na to, k čemu bude nadpis později použit. Proveďte poslední editační úpravy a odeberte nadpisu informace o textu, to provedete pravým kliknutím na vrstvu s textem a vybráním volby Zahodit informace o textu.

Základní text je vytvořen a nyní je potřeba mu dodat tu správnou záři. Vrstvu s nadpisem zkopírujte, bude později potřeba, stačí označit vrstvu a použít klávesovou zkratku [Shift-Ctrl-d], nebo z nabídky Vrstva | Duplikovat vrstvu. Označte spodnější vrstvu s textem a rozostřete ji pomocí gaussovského rozostření, tento nástroj najdete v nabídce Filtry | Rozostření | Gaussovské rozostření. V dialogovém okně nastavte poloměr rozostření na 30 a akci potvrďte.

Trubice a zářeTrubice a záře

Neonová trubice je téměř hotová, jen jí chybí jasný zdroj světla. Klikněte pravým tlačítkem na druhou – nerozostřenou vrstvu a vyberte volbu Alfa do výběru. Ve výběru se objeví celý text, je potřeba ale jeho užší část, to lze provést přes nabídku Vybrat | Zmenšit. O kolik pixelů je třeba výběr zmenšit, záleží na velikosti písma, v mém případě postačilo o tři pixely. Tento výběr je potřeba vybarvit světlejším, téměř bílým, odstínem barvy. Vyberte tedy vhodnou barvu a pomocí nástroje Plechovka [Shift-b] z panelu nástrojů text obarvěte. Je vhodné zaškrtnout volbu Vyplnit celý výběr, nebo stačí podržet při aplikování [Shift]. Nadpis je hotov, dodal jsem mu už jen pozadí, které není pro účel nadpisu potřebné.

Hravější pak můžou trubicím dodat držáky, kabely a jiné věci pro větší důvěryhodnost.

Hotový neonový nadpisHotový neonový nadpis

Kovová rytina

Po nadpisu připomínající neonové trubice můžete zkusit něco malinko složitějšího, a to text, který bude vypadat jako vybroušený do nějakého kovu.

Opět tedy vyberte název, barvu zvolte mírně šedou (#e5e5e5), písmo dle libosti a pomocí Nástroj text [t] z panelu nástrojů vytvořte nadpis. Nadpisu odeberte informace o textu – pravý klik na vrstvu s textem a volba Zahodit informace o textu. Protože bude použito více vrstev, raději je pojmenujte, první vrstva se bude jmenovat text, zvýší se tím orientace v tomto návodu.

Do výběru vložte text – pravý klik na vrstvu text a zvolit volbu Alfa do výběru. Vytvořte novou vrstvu – Vrstva | Nová vrstva [Shift-Ctrl-n] a pojmenujte ji výška, Typ vyplňování vrstev ponechte na Průhlednost. Výběr zvětšete volbou Vybrat | Zvětšit, asi o 25 pixelů v závislosti na velikosti vašeho písma, je třeba to vyzkoušet. Tento výběr pomocí nástroje Plechovka z panelu nástrojů vybarvěte černou barvou. Vrstvu výška zkopírujte – Vrstva | Duplikovat vrstvu [Shift-Ctrl-d], později bude potřeba.

Vrstva text a výškaVrstva text a výška

Opět vytvořte novou vrstvu - Vrstva | Nová vrstva [Shift-Ctrl-n], tentokrát s názvem povrch. Na této vrstvě a tom samém výběru aplikujte Mísení [l] barvy černé s šedou s tím, že černá bude odspodu (použil jsem #7f7f7f). Aby byl přechod barev svislý, pomozte si klávesou [Ctrl] při tažení.

Vyberte vrstvu text a dejte ho do výběru – pravé tlačítko myši a volba Alfa do výběru. Vytvořte novou vrstvu Vrstva | Nová vrstva [Shift-Ctrl-n] a nazvěte ji hloubka. Tento výběr zvětšete asi o pět pixelů, opět v závislosti na velikosti vašeho písma a pomocí Plechovka [Shift-b] vybarvěte výběr načerno.

Nyní se pokuste vytvořit odlesk světla na povrchu kovu. Vyberte vrstvu povrch a dejte alfu této vrstvy do výběru. Vytvořte novou vrstvu s názvem odlesk Vrstva | Nová vrstva [Shift-Ctrl-n]. Od současného výběru odečtěte pomocí nástroje Výběr eliptických oblastí [e] spodní část, jako je to vidět na obrázku níže. Odečtení z výběru zajistí režim Ubrat z aktuálního výběru [Ctrl]. Na tento výběr aplikujte nástroj Mísení [l] mléčné barvy, tento přechod najdete v panelu nástrojů pod názvem Přechod, kde jej zvolíte. Vaše vrstvy musí být přesně v pořadí odshora - text, hloubka, odlesk, povrch, výška a výška kopie.

Vrstva text, hloubka,odlesk, povrch, výška a výška kopieVrstva text, hloubka,odlesk, povrch, výška a výška kopie

Základní text je hotov, teď je třeba mu dát jakousi plasticitu, aby vypadal jako vícerozměrný. Je potřeba posunout vrstvu text o pár pixelů směrem dolů, to vytvořídojem, že je text vybroušený. K tomu postačí pouze stisknout a držet prostřední tlačítko myši a následně posouvat kurzorovou šipkou dolů.

Text už plastický je, ale celek zatím nikoli. K tomu poslouží ony vrstvy výška a výška kopie. První ze zmiňovaných posuňte obdobným způsobem směrem dolů, což vytvoří jakýsi rozměrový efekt. Vrstva výška kopie zase vytvoří stín, pro tyto účely ji rozostřete gaussovským rozostřením - Filtry | Rozostření | Gaussovské rozostření, poloměr rozostření nastavte na hodnotu 25. Nakonec celou vrstvu posuňte směrem dolů ještě o kousek níž než vrstvu výška.

Hotový prostorový nadpisHotový prostorový nadpis

Nahoru

Příspěvky

Efektní nadpisy pomocí GIMPu – neonová záře
NiNu 10. 08. 2010, 14:05:21
Odpovědět  Odkaz 
Dobry den,
chcel by som sa spytat autora clanku, ci by som mohol pouzit tento navod. Teda konkretnejsie by som ho chcel prepisat do slovenciny, trocha upravit a publikovat na svojej stranke www.ninu.cekuj.net a na portali www.LinuxON.sk, samozrejme aj s uvedenim mena autora tohto clanku.
Efektní nadpisy pomocí GIMPu – neonová záře
jupiro 9. 08. 2014, 21:00:40
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den podle vašeho návodu jsem udělal vše jak má být a zvládl sem to jen my tam chyb ty mléčné barvy a v přechodu nic takového nemam hledal sem to už aspoň 5x a nic tak výsledek není vůbec jako váš ale je stejné barvy a vypadá divně tak pokud byste my mohl poradit byl bych vám vděčný

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Němec

Petr Němec

Petr Němec vystudoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Rožnově pod Radhoštěm a nyní studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.


  • Distribuce: Ubuntu
  • Grafické prostředí: GNOME

| blogPublic Relations

Doba datové komunikace a její bezpečnost „teorie versus praxe“

ENIGMAOče­ká­vá se, že v roce 2025 bude 80 % veš­ke­rých B2B obchod­ních inter­ak­cí mezi doda­va­te­li a kupu­jí­cí­mi usku­teč­ně­no pomo­cí digi­tál­ních kaná­lů. Pro zabez­pe­če­ní dat byla vždy důle­ži­tou sou­čás­tí i bez­peč­ná komu­ni­ka­ce.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »