přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Efektní nadpisy pomocí GIMPu – neonová záře

Efektní nadpisy pomocí GIMPu – neonová záře

gimp.png

Chtěli byste zkrášlit svůj dokument, web nebo jinou grafiku líbivým nadpisem? V tomto GIMPtoriálu se dozvíte, jak na to. Nejprve něco jednoduššího s neonovou září, následně složitější nadpis s kovovou rytinou.


Naučte GIMP psát

Ještě před započetím návodu je třeba stáhnout vhodné písmo, které bude podobné neonovým trubicím. Ne každé se pro tento účel hodí, stáhněte si tedy písmo s názvem Spongy. Jedním z míst, kde je toto písmo k sehnání, je 1001fonts.com. Nezapomeňte, že po nainstalování písma je nutné GIMP restartovat.

Záře až z Las Vegas

Písmo je nainstalováno, může se začít. Zvolte si název, barvu a písmo nadpisu a pomocí Nástroj Text [t] z panelu nástrojů svůj nadpis vytvořte. Písmu nezapomeňte dát vhodnou velikost s ohledem na to, k čemu bude nadpis později použit. Proveďte poslední editační úpravy a odeberte nadpisu informace o textu, to provedete pravým kliknutím na vrstvu s textem a vybráním volby Zahodit informace o textu.

Základní text je vytvořen a nyní je potřeba mu dodat tu správnou záři. Vrstvu s nadpisem zkopírujte, bude později potřeba, stačí označit vrstvu a použít klávesovou zkratku [Shift-Ctrl-d], nebo z nabídky Vrstva | Duplikovat vrstvu. Označte spodnější vrstvu s textem a rozostřete ji pomocí gaussovského rozostření, tento nástroj najdete v nabídce Filtry | Rozostření | Gaussovské rozostření. V dialogovém okně nastavte poloměr rozostření na 30 a akci potvrďte.

Trubice a zářeTrubice a záře

Neonová trubice je téměř hotová, jen jí chybí jasný zdroj světla. Klikněte pravým tlačítkem na druhou – nerozostřenou vrstvu a vyberte volbu Alfa do výběru. Ve výběru se objeví celý text, je potřeba ale jeho užší část, to lze provést přes nabídku Vybrat | Zmenšit. O kolik pixelů je třeba výběr zmenšit, záleží na velikosti písma, v mém případě postačilo o tři pixely. Tento výběr je potřeba vybarvit světlejším, téměř bílým, odstínem barvy. Vyberte tedy vhodnou barvu a pomocí nástroje Plechovka [Shift-b] z panelu nástrojů text obarvěte. Je vhodné zaškrtnout volbu Vyplnit celý výběr, nebo stačí podržet při aplikování [Shift]. Nadpis je hotov, dodal jsem mu už jen pozadí, které není pro účel nadpisu potřebné.

Hravější pak můžou trubicím dodat držáky, kabely a jiné věci pro větší důvěryhodnost.

Hotový neonový nadpisHotový neonový nadpis

Kovová rytina

Po nadpisu připomínající neonové trubice můžete zkusit něco malinko složitějšího, a to text, který bude vypadat jako vybroušený do nějakého kovu.

Opět tedy vyberte název, barvu zvolte mírně šedou (#e5e5e5), písmo dle libosti a pomocí Nástroj text [t] z panelu nástrojů vytvořte nadpis. Nadpisu odeberte informace o textu – pravý klik na vrstvu s textem a volba Zahodit informace o textu. Protože bude použito více vrstev, raději je pojmenujte, první vrstva se bude jmenovat text, zvýší se tím orientace v tomto návodu.

Do výběru vložte text – pravý klik na vrstvu text a zvolit volbu Alfa do výběru. Vytvořte novou vrstvu – Vrstva | Nová vrstva [Shift-Ctrl-n] a pojmenujte ji výška, Typ vyplňování vrstev ponechte na Průhlednost. Výběr zvětšete volbou Vybrat | Zvětšit, asi o 25 pixelů v závislosti na velikosti vašeho písma, je třeba to vyzkoušet. Tento výběr pomocí nástroje Plechovka z panelu nástrojů vybarvěte černou barvou. Vrstvu výška zkopírujte – Vrstva | Duplikovat vrstvu [Shift-Ctrl-d], později bude potřeba.

Vrstva text a výškaVrstva text a výška

Opět vytvořte novou vrstvu - Vrstva | Nová vrstva [Shift-Ctrl-n], tentokrát s názvem povrch. Na této vrstvě a tom samém výběru aplikujte Mísení [l] barvy černé s šedou s tím, že černá bude odspodu (použil jsem #7f7f7f). Aby byl přechod barev svislý, pomozte si klávesou [Ctrl] při tažení.

Vyberte vrstvu text a dejte ho do výběru – pravé tlačítko myši a volba Alfa do výběru. Vytvořte novou vrstvu Vrstva | Nová vrstva [Shift-Ctrl-n] a nazvěte ji hloubka. Tento výběr zvětšete asi o pět pixelů, opět v závislosti na velikosti vašeho písma a pomocí Plechovka [Shift-b] vybarvěte výběr načerno.

Nyní se pokuste vytvořit odlesk světla na povrchu kovu. Vyberte vrstvu povrch a dejte alfu této vrstvy do výběru. Vytvořte novou vrstvu s názvem odlesk Vrstva | Nová vrstva [Shift-Ctrl-n]. Od současného výběru odečtěte pomocí nástroje Výběr eliptických oblastí [e] spodní část, jako je to vidět na obrázku níže. Odečtení z výběru zajistí režim Ubrat z aktuálního výběru [Ctrl]. Na tento výběr aplikujte nástroj Mísení [l] mléčné barvy, tento přechod najdete v panelu nástrojů pod názvem Přechod, kde jej zvolíte. Vaše vrstvy musí být přesně v pořadí odshora - text, hloubka, odlesk, povrch, výška a výška kopie.

Vrstva text, hloubka,odlesk, povrch, výška a výška kopieVrstva text, hloubka,odlesk, povrch, výška a výška kopie

Základní text je hotov, teď je třeba mu dát jakousi plasticitu, aby vypadal jako vícerozměrný. Je potřeba posunout vrstvu text o pár pixelů směrem dolů, to vytvořídojem, že je text vybroušený. K tomu postačí pouze stisknout a držet prostřední tlačítko myši a následně posouvat kurzorovou šipkou dolů.

Text už plastický je, ale celek zatím nikoli. K tomu poslouží ony vrstvy výška a výška kopie. První ze zmiňovaných posuňte obdobným způsobem směrem dolů, což vytvoří jakýsi rozměrový efekt. Vrstva výška kopie zase vytvoří stín, pro tyto účely ji rozostřete gaussovským rozostřením - Filtry | Rozostření | Gaussovské rozostření, poloměr rozostření nastavte na hodnotu 25. Nakonec celou vrstvu posuňte směrem dolů ještě o kousek níž než vrstvu výška.

Hotový prostorový nadpisHotový prostorový nadpis

Nahoru

Příspěvky

Efektní nadpisy pomocí GIMPu – neonová záře
NiNu 10. 08. 2010, 14:05:21
Odpovědět  Odkaz 
Dobry den,
chcel by som sa spytat autora clanku, ci by som mohol pouzit tento navod. Teda konkretnejsie by som ho chcel prepisat do slovenciny, trocha upravit a publikovat na svojej stranke www.ninu.cekuj.net a na portali www.LinuxON.sk, samozrejme aj s uvedenim mena autora tohto clanku.
Efektní nadpisy pomocí GIMPu – neonová záře
jupiro 9. 08. 2014, 21:00:40
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den podle vašeho návodu jsem udělal vše jak má být a zvládl sem to jen my tam chyb ty mléčné barvy a v přechodu nic takového nemam hledal sem to už aspoň 5x a nic tak výsledek není vůbec jako váš ale je stejné barvy a vypadá divně tak pokud byste my mohl poradit byl bych vám vděčný

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz