přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, FreeNAS – síťové úložiště pro školu nebo domácnost v režii FreeBSD

FreeNAS – síťové úložiště pro školu nebo domácnost v režii FreeBSD

freenas.jpg

K napsání tohoto článku mne přiměla vlastní praktická zkušenost. Už dlouho jsem si pohrával s myšlenkou toho, že dobrým způsobem, jak uchovávat všemožná data typu domácí fotografie a video na lokální domácí síti, bude nějaké speciální zařízení k tomu vytvořené a nazvané NAS. Jenže pak se vše skoulelo jinak. Dostal jsem se ke klasickému serveru a rozhodl se udělat NAS z něj.


NAS: Jedná se o anglickou zkratku Network Attached Storage, v překladu je to síťové úložiště. Jedná se o speciální počítač, který je připojen do sítě a v této síti nabízí možnost ukládání jakéhokoliv obsahu, který bude k dispozici všem počítačům v této síti.

Teoretický úvod

Nejdříve tedy vstupní podmínky. Mějme malý server od renomovaného výrobce (HP Proliant ML110) s jedním diskem. K tomu dva počítače běžící na systému od Microsoftu (jeden s Vistami a jeden s XP se SP3). Jako poslední je notebook s nainstalovaným Mandriva Linuxem 2009 Spring. Vše je bezdrátově propojeno pomocí routeru Linksys WRT54GL.

Vidíte, že síť je opravdu různorodá a nemá žádný pevný bod, od kterého by se dalo odpíchnout. Je jasné, že ze všech počítačů by mělo být možné přistupovat k NAS. Protože se bude jednat o přístupy z různých operačních systémů a různých koncepcí, je nutno zvolit takové úložiště, které nabídne podporu různých protokolů použitelných v mnoha odlišných prostředích.

Na trhu je k dispozici několik hotových řešení od různých výrobců, obvykle stačí tento „kit“ zakoupit a vybavit pevným diskem (či několika disky). Výhodou je, že obvykle dostáváte již odzkoušené a odladěné řešení, která stačí jen zapnout do elektřiny, spustit správcovské rozhraní, nastavit parametry vaší sítě a je hotovo. Oproti tomu řešení na bázi FreeNAS dokáže stejného efektu docílit i na libovolném počítači, který nebyl jako NAS nikdy stavěn. To je jeho velká výhoda.

V úvahu jsem bral to, že docela univerzálním protokolem je FTP nebo Samba (kromě jiných). Ta je podporována skrz všechny výše zmiňované systémy a výhodou oproti FTP je způsob používání koncovým uživatelem. U FTP je potřeba použít specializovaný program zvaný FTP klient a data jsou z FTP k dispozici. Samba ovšem umožní využití jednodušší pro uživatele, když se mu dané úložiště může v případě microsoftích systémů naservírovat jako další písmenko a v případě Linuxu jako další přípojný bod. Dostatečně poučený uživatel pak bude mít pocit, že pracuje s daty na lokálním disku a dalšího školení není zapotřebí.

Podpora Samba protokolu není v Linuxu úplně automatická, je zapotřebí si ji doinstalovat pomocí balíčků. Hledejte něco jako samba-client nebo samba-common. Po jejich instalaci pak přibude možnost zadat např. do internetového prohlížeče adresu ve tvaru smb://jmeno_vaseho_uloziste/slozka_se_soubory. Funguje to třeba i v Krusaderu.

Existuje však možnost proměnit jakýkoliv počítač s minimálními požadavky na výkon, paměť či disk na NAS. Já jsem po hledání narazil na projekt nazvaný FreeNAS. Jedná se speciální živou distribuci založenou na FreeBSD. Stačí si z domovské stránky projektu stáhnout patřičný obraz disku a ten vypálit na CD.

Na prvotní instalaci doporučuji připojit k počítači monitor, abyste viděli, co se děje. Po prvotní inicializaci pak už nemusíte konzoli používat, vše jde komfortně nastavit pomocí webového rozhraní.

FreeNAS je živá distribuce FreeBSD, která v základu nabízí možnost zprovoznění na téměř libovolném kompatibilním hardwaru s možností vytvořit úložiště s podporou několika protokolů (takových jako Samba, FTP/TFTP, SSH, NFS, AFP, Rsync, Unison, UPS a jiné). Navíc podporuje i možnost provozu webserveru. Distribuce je schopna instalace dalších balíčků, takže po patřičných krocích pak můžete provozovat třeba kompletní prostředí pro běh PHP v kombinaci s Apachem a MySQL. Výhodou je také možnost běhu z pevného disku počítače (po instalaci), případně běhu z CD či USB klíčenky. Samotné úložiště může být definováno téměř kdekoliv.

Jak na to?

Zobrazte si stránku www.freenas.org. V sekci Downloads si stáhněte obraz disku a vypalte jej na CD. Pak už stačí jen vložit vypálené CD do mechaniky počítače, který chcete v NAS proměnit - a to je celé. Protože se jedná o živou distribuci, je automaticky rozpoznán hardware a systém je po naběhnutí plně funkční.

Systém je schopen pro připojení k síti použít buď klasickou vestavěnou síťovou kartu nebo i bezdrátový adaptér. V serveru například žádný bezdrátový adaptér nemám a v rámci komfortu práce s ním jsem využil klasický USB wifi adaptér. FreeNAS jej detekoval a použil. Taktéž s připojením k síti nebyl problém, byl detekován DHCP server na routeru a adresa byla přidělena z rozsahu lokální sítě.

Obvyklým dalším krokem je instalace FreeNAS na pevný disk dotyčného počítače (po startu je to volba označená číslem 9). Podporována jsou různá disková pole či instalace na jeden disk. Jakmile systém nainstalujete na disk, můžete live CD vysunout a znovu nastartovat počítač. Spuštění chvíli trvá (na mém serveru něco kolem jedné minuty), provozuschopnost systém oznámí zvukovým znamením. Rozepisovat jednotlivé volby instalace asi nemá moc smysl (je to nad rámec tohoto seznamovacího článku), zajímavější je totiž až webové rozhraní FreeNAS, které je dosažitelné z libovolného počítače na lokální síti.

Vlastní správa FreeNAS

Jak již bylo mnohokrát zmíněno, FreeNAS se spravuje pomocí webového rozhraní. Stačí na libovolném počítači v lokální síti spustit internetový prohlížeč a zadat IP adresu serveru. Objeví se prvotní přihlašovací obrazovka serveru.

Úvodní přihlašovací obrazovka FreeNASÚvodní přihlašovací obrazovka FreeNAS

Výchozí uživatelské jméno je admin, heslo je freenas. Pro zachování bezpečnosti doporučuji samozřejmě co nejdříve změnit na něco jiného (nejlépe i výchozí jméno). Po úspěšném přihlášení se objeví úvodní shrnující tabulka, ze které zjistíte parametry serveru a další užitečné informace o FreeNAS.

Úvodní přehledová tabulka FreeNASÚvodní přehledová tabulka FreeNAS

Vaše první kroky by měly vést do nabídky System | General, kde najdete políčka Hostname (jméno FreeNAS serveru), Domain (doména), Username (uživatelské jméno správce FreeNAS) a také políčko Protocol, které doporučuji přenastavit na hodnotu https pro lepší zabezpečení. Logicky byste také měli kliknout na záložku Password, kde si můžete nastavit přístupové heslo do webového rozhraní.

Pokud se rozhodnete využít Sambu, měli byste ji také nastavit. To se dělá pomocí nabídky Services | CIFS/SMB. Nejdříve klikněte na malé zatržítko Enable, čímž celý komunikační protokol povolíte. Začněte definicí sdílených složek (Shares), kde si můžete vybrat, jakým způsobem budete k datům přistupovat (zda jako anonymní uživatel, či dle definovaných uživatelských jmen atd.).

Definování share ve FreeNASDefinování share ve FreeNAS

Definování uživatelů provádíte pomocí nabídky Access | Users and Groups, kde můžete nadefinovat všechny uživatele či skupiny, kteří budou mít přístup k datům na úložišti.

Kam dále?

Webové rozhraní je velmi intuitivní a dobře se s ním pracuje. Nabízí nejenom možnost nastavování, ale zároveň i funkce pro monitorování FreeNAS. Zároveň umožní i zálohu vašich nastavení (pozor, nikoliv dat, tu musíte řešit jiným způsobem).

Spíše už jen telegraficky. V nabídce systém naleznete dvě položky (Reboot a Shutdown), které vám umožní server na dálku restartovat či vypnout. Nabídka Network | LAN vám umožní nastavit příslušné parametry vaší sítě, jako je např. pevná IP adresa (včetně IPv6 vrstvy), případně parametrů wifi sítě. Nabídka Disk | Software RAID vám umožní sestavovat z dostupných pevných disků vašeho úložiště disková pole dle vašeho přání, nabídka Disk | Encryption zase umí zapnout šifrování.

Možností je opravdu hodně a nemá smysl je zde vyjmenovávat, přijdete na ně určitě sami. Navíc se s každou novou verzí objevují nové a nové parametry. Tento článek například popisuje stav FreeNAS ve verzi 0.7RC2. Rozhodně nemá být vyčerpávajícím popisem, spíše se jedná o navnadění vašich smyslů a informování, že tento projekt existuje a jaké základní funkce nabízí. Pokud se rozhodnete své domácí úložiště postavit na FreeNAS, určitě neprohloupíte. Vše je snadno konfigurovatelné, já jsem například své úložiště oživil během třiceti minut.

Projekt je v neustálém vývoji, nicméně problémy se stabilitou netrpí. Setkal jsem se s horší kompatibilitou hardwaru při použití stabilní verze 0.69, při použití poslední RC2 verze však bylo vše nalezeno bez problémů a celý systém je i navzdory svému označení stabilní. Pokud jste hračičkové, můžu FreeNAS jen doporučit. Pokud chcete něco, co bude po instalaci prakticky ihned fungovat, zkuste FreeNAS také.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Martin Šín FreeNAS – síťové úložiště pro školu nebo domácnost v režii FreeBSD
Martin Šín 13. 08. 2009, 08:20:38
Odpovědět  Odkaz 
Ta samba podporuje rozšíření práv k souborům ACL - aby šlo snadno nastavit práva z Windows? No a ještě jeden dotaz, umí nastavit sambu, aby fungovala jako řadič domény? ;-)
Svatopluk Vít Re:FreeNAS – síťové úložiště pro školu nebo domácnost v režii FreeBSD
svatas 13. 08. 2009, 09:20:56
Odpovědět  Odkaz 
Přiznám se, že tohle je pro mne první praktické využití samby a samozřejmě v prostředí, kde nějaké ACL nehrozí.

Nicméně hledáním na fóru FreeNAS jsem narazil na vlákno http://sourceforge.net/apps/phpbb/freenas/viewtopic.php?f=46&t=2946&p=14177&hilit=acl#p14177

kde se objevují některé zajímavé informace :
- Samba podporuje ACL od verze 3.3
- FreeNAS má Sambu ve verzi 3.0.35
- změna do verze 0.7 (která je v RC verzi) se už neplánuje, autor říká, že to dá do verze 0.8, která bude mít změn více (třeba i FreeBSD bude verze 8.0 atd.)

Jinak na http://sourceforge.net/apps/phpbb/freenas/viewforum.php?f=73 je celá sekce věnovaná dotazům spojeným s ověřováním uživatelů, snad tam něco najdete.

Kompletní fórum (dosti živé) je na http://sourceforge.net/apps/phpbb/freenas/index.php
Re:FreeNAS – síťové úložiště pro školu nebo domácnost v režii FreeBSD
Václav Maněna 13. 08. 2009, 12:19:59
Odpovědět  Odkaz 
Na tohle by možná bylo lepší použít eBox (http://ebox-platform.com), ten umí snad úplně všechno :-)
Re:Re:FreeNAS – síťové úložiště pro školu nebo domácnost v režii FreeBSD
DD 13. 08. 2009, 19:50:04
Odpovědět  Odkaz 
No, ebox jsem zkoušel - je neuvěřitelně pomalý na slabším stroji a v podstatě se nedá customizovat. Subjektivní dojem je, že je to ve vývoji a ještě jednak nedodělané, jednak neodladěné.
Domácí síťové úložiště jsem řešil nedávno a FreeNAS jsem měl jako horkého kandidáta, nicméně odradilo mě, že systém nejde nainstalit na RAID.
Nakonec jsem skončil na ubuntu serveru, Nevýhodou je, že to není pro FBU (myslím ovládání).
freenas
yslipon 26. 10. 2010, 08:32:18
Odpovědět  Odkaz 
http://post.mj12.eu/je-freenas-reseni-pro-domaci-souborovy-server
Super článek o FreeNasu
FreeNAS – síťové úložiště pro školu nebo domácnost v režii FreeBSD
Jaromír Vojtaj 14. 08. 2009, 07:32:21
Odpovědět  Odkaz 
S FreeNAS mám velmi dobré zkušenosti, i když ho sám dlouhodobě nepoužívám. Určitě ale stojí za to vyzkoušet i Openfiler - www.openfiler.com. Je to placená záležitost, ale k dipozici je i komunitní verze ke stažení
FreeNAS – síťové úložiště pro školu nebo domácnost v režii FreeBSD
Petr Vavra 15. 08. 2009, 13:49:56
Odpovědět  Odkaz 
Cituji: "Oproti tomu řešení na bázi FreeNAS dokáže stejného efektu docílit i na libovolném počítači, který nebyl jako NAS nikdy stavěn. To je jeho velká výhoda."

Dovolim si nesouhlasit - delat uloziste na necem, co pro tento ucel nebylo staveno, bych povazoval spis za obrovskou nevyhodu. Osobne bych se bal sverit jakakoliv data obstaroznimu PC pochybne spolehlivosti, na nemz pobezi sebelepsi system.
RAID
Hafajs 5. 02. 2010, 15:34:08
Odpovědět  Odkaz 
Do raidu HDD zapojit lze. Jestli myslite tohle. Zprovoznit to "nad" HW RAID radicem jsem nezkousel. Jinak spolehlivost by mohla byt vyresena prave zrcadlenim. Ja s tim delal pokusy pred nekolika lety a od te doby beti na jednom vyrazenem PC v praci s 2 starymi HDD (10GB) na ktere se odkladaji nedulezite veci (nekdo prinese film, jiny si ho stahne) a do dnes OK. Jediny problem byl, ze tehdy neslo RAID rozjet s posledni finalni verzi. Musel jsem sahnout po bete, ktera jede :)
FreeNAS – síťové úložiště pro školu nebo domácnost v režii FreeBSD
Shaman 4. 11. 2009, 18:46:04
Odpovědět  Odkaz 
Blbej dotaz, ale musím ho položit. Mám dva počítače, na jednom jsou XP-čka a na druhém nic, resp. naistaloval jsem dle vašeho návodu FreeNAS v.0.69.2. Podotýkám, že Linux mi nic neříká. Domníval jsem se, že si zkusím udělat NAS - cvičně. Vše nějak běželo dle vašeho návodu, ale jediný, ale zásadní problém je v tom, že se mi nedaří připojit se z té Windows stanice na příslušný disk, ikdyž všude píšou, že se jen připojí další síťový disk. Mě se to nepovedlo. Sambu jsem nikam neinstaloval. Díky předem za vaši radu. Shaman
FreeNAS 0.72 a samba na Windows 7 x32 - x64
Brnky 19. 06. 2010, 16:04:43
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, mám dotaz. Jede FreeNAS 0.72 samba na Windows 7 x32- x64?
Další věc by mě zajímala, cryptování disků. Je to stejně spohlelivé jako Truecrypt? Děkuji
Re:FreeNAS 0.72 a samba na Windows 7 x32 - x64
phr 19. 06. 2010, 17:29:14
Odpovědět  Odkaz 
FreeNAS je operační systém, takže k běhu potřebuje jenom hardware, nic jiného (ani Windows) není třeba.
FreeNAS 0.72 a samba na Windows 7 x32 - x64
Brnky 20. 06. 2010, 19:34:32
Odpovědět  Odkaz 
Špatně jsem položil otázku, zájímá mě, zda je ve FreeNASu 0.72 novější samba 3.4 - 3.5 která by měla údajně kamarádit s Windows 7. Pokud ano, je nutno ještě zasahovat ve Windows 7 do registrů a přidat tyto dva registry?

HKLM\System\CCS\Services\LanmanWorkstation\Parameters
DWORD DomainCompatibilityMode = 1
DWORD DNSNameResolutionRequired = 0

Další věc, zda cryptování disků ve FreeNASu je tak bezbečné jako je TrueCrypt a pokud ne, tak jestli se dá do FreeNASu doplnit. Děkuji
FreeNAS – síťové úložiště pro školu nebo domácnost v režii FreeBSD
Pavel 14. 11. 2011, 13:07:34
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, prosím o radu.

Jsem s FreeNasem 7 začátečník.
Sestavil jsem si Mini ITX s Atomem 2x 1.6 GHz, 512MB RAM, 2x 1.5 TB SATA HDD.

Chtěl bych vytvořit NAS (FREENAS) s SW RAID 1 a nainstalovat FreeNas na tento RAID1 (Nevím jestli to jde). Chci vytvořit softwarový RAID1 až po instalaci Frrenasu.

Použil jsem instalaci "full OS on HD + Data +swap partition.
Nevím ale jak vytvořit SW RAID 1 aniž by se mi hotová instalace smazala?
Stačilo by mi buď zrcadlit jen Data partition, nebo celý HDD.

Poradíte mi prosím někdo přesný postup?
Případně potom ještě jak vytvořit s RAIDem přípojný bod?

Díky !

pavilek (zavináč) volny.cz
FreeNAS – síťové úložiště pro školu nebo domácnost v režii FreeBSD
kidal 17. 12. 2013, 22:14:59
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím, dá se nějak přeinstalovat FreeNAS z 32 na 64 bit? Bez ztráty dat... Díky
Re: FreeNAS – síťové úložiště pro školu nebo domácnost v režii FreeBSD
Vladimír Drgoňa 18. 12. 2013, 13:41:37
Odpovědět  Odkaz 
Ak je FreeNAS na SD karte, prípadne osobitnom disku, prípadne ho púšťate priamo z CD, nevidím v tom problém. Po inštalácii FreeNAS sa cez web rozhranie pripojí disk (prípadne riad) s dátami.
Ak je na tom istom disku, skúsil by som ho nabootovať z CD (USB) a pripojiť dáta.
FreeNAS – síťové úložiště pro školu nebo domácnost v režii FreeBSD
Petr 27. 12. 2014, 13:40:47
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj všem,

docela mě překvapila reklama, kterou FreeNAS na internetu má s tím, že je to ideální systém pro využití starého hardware = nemusíte si kupovat "drahý" NAS.

Jaké bylo moje zklamání, když jsem zjistil, že nároky na hardware u FreeNAS daleko překračují možnosti většiny obyčejných lidí. 4-jádrový procesor, 16 GB RAM, disky podporující funkci NAS atd... Hardware doslova za desetitisíce. To je samozřejmě řešení pro menší a střední firmy. Proč ne. Tam je při přístupech desítek až stovek lidí třeba i 24-hodin denně potřeba kvalitní hardware. Ale obyčejnému člověku (pokud to není blázen do počítačů) stačí v podstatě USB disk připojený externě k wi-fi routeru. Ale i tady už nějaké investice jsou (min. ten disk + dražší router).

Řada lidí by ráda využila svůj starý počítač, protože některé domácnosti jsou už jaksi plné počítačů, notebooků, tabletů a mobilů. Nehledě na SmartTV a další podobné vychytávky. Je už rozhodně lepší data sdílet na jednom uložišti než je duplikovat nepřehledně na xxx zařízeních.

A k tomu možnost třeba koukat na nahráté filmy, možnost si filmy nebo hudbu na takové uložiště stahovat, aby je pak mohli používat všichni doma, případně kamarádi a známí.

Možnost mít jednoduché webové stránky s rodinnými fotkami atd..., které budou skutečně přístupné jen těm, kdo k nim mít přístup mají. Ne jako na xichtotéce a nebo cloudech, kde Vám je prostě může kdykoliv kdokoliv ukrást.

Objevil jsem, že existuje projekt NAS4Free, který je jakýmsi pokračovatelem FreeNAS, který poskytuje možnosti právě pro takové lidi. Na druhou stranu, paradoxně není uživatelsky tak přívětivý jako komerční FreeNAS (software je sice zadarmo, ale hardware už ne).

S ohledem na peněžku bych zkusil tedy nejprve NAS4Free. Pokud bych s ním nebyl spokojen, tak bych spíš šel už do hotového zařízení NAS někde z obchodu, než bych šel do FreeNAS 8 nebo 9.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Svatopluk Vít

Svatopluk Vít

Narodil se v Karviné, momentálně je však trvale usazen v Praze. Pracuje na pozici technologického konzultanta pro firmu zabývající se elektronickou komunikací obchodních partnerů. V rámci svých pracovních povinností je často nucen navrhovat rozličná řešení založená na firemních produktech a spolupracující s všemožnými komerčními i opensource nástroji. Je hrdým uživatelem Linuxu a rád prosazuje alternativní řešení do praxe. Ve volném čase poslouchá dobrou hudbu nebo pomáhá kamarádům s provozem webových stránek. A kloubí svůj život s manželkou a dvěma již školou povinnými dcerami.


  • Distribuce: Zorin OS
  • Grafické prostředí: GNOME