přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Multimédia a Linux IV – video editory

Multimédia a Linux IV – video editory

player-icon_100_1.png

V posledním díle o multimédiích se zaměříme na několik video editorů. Většina zde vzpomenutých editorů je určena běžným smrtelníkům, kteří potřebují občas nějaké video rozstříhat nebo pospojovat. I na linuxové platformě je však možno nalézt profesionální video editor.


Avidemux

Web: http://fixounet.free.fr/avidemux/

Jednoduchý, rychlý a kompletně počeštěný video editor, který svoji úlohu (stříhání, spojování, filtry atd.) plní velmi dobře. Rozumí si s kontejnery AVI, MPEG, MP4, ASF, za použití různých formátů komprese videa. U mě však dochází k problémům s MKV kontejnerem (jejž preferuji), který je sice správně rozeznán, ale po krátké době a několika úpravách aplikace zamrzne, nebo spadne.

Editor je multiplatformní, šířený pod licencí GPL a poslední verze 2.6.12 byla uvolněna 5.3.2016.

1.png

Cinelerra

Web: http://cinelerra.org/2015/index.php

Cinelerra-CV

Web: https://cinelerra-cv.org/getting_cinelerra.php

Tento editor existuje ve dvou verzích. Původní verze je vyvíjena společností Heroine Virtual, která s různým časovým odstupem vydává nové verze a to včetně zdrojových kódů. Firma bohužel nepoužívá běžné vývojové nástroje pro správu revizí a tak dobrovolníci, vylepšující aplikaci dali vzniknout komunitní verzi (CV), kde je použito SVN pro správu revizí. V zásadě se tyto verze příliš neliší, protože změny v kódu od Heroine Virtual jsou komunitou do editoru zapracovány případně i s vlastními opravami.

Editor je možnostmi nastavení výsledného projektu velmi rozsáhlý a je určen spíše náročnějším (pokročilejším) uživatelům. V mém případě opět dochází k problémům s MKV kontejnery, které jsou identifikovány jako MOV (QuickTime) a pád aplikace tak na sebe nenechá dlouho čekat.

Chcete-li vědět více o rozdílech a podpoře v jednotlivých verzích, doporučuji PDF soubor s podrobnějšími informacemi.

2.png

OpenShot

Web: http://www.openshot.org

Multiplatformní video editor šířený pod licencí GPL3. Pro práci s multimediálními soubory využívá projektu FFmpeg a pro 3D animace je na pozadí k dispozici 3D Blender, kdy vytvoření animace je záležitostí několika kliknutí myší. Editor je jednoduchý na ovládání, není omezen počtem stop a v základu jsou přítomny běžné filtry a efekty. Čeština v menu aplikace není stoprocentní a některé volby tak zůstávají v angličtině. Vkládání titulků do výsledného videa ale netrpí špatným zobrazením českých znaků.

Na domovských stránkách je editor ke stažení v AppImage formátu (můžete si ale přidat PPA repozitář), což je kompletní zabalená aplikace včetně všech potřebných knihoven. AppImage se neinstaluje a pouze se mu nastaví příznak „spouštět jako program“, což je univerzální řešení nezávislé na linuxové distribuci.

Aktuální verze 2.0.7 byla uvolněna 28. 3. 2016.

3.pngPitivi

Web: http://www.pitivi.org/

Editor napsaný v Pythonu, využívající projektu GStreamer a šířený pod licencí LGPL. Ovládání je jednoduché a veškeré volby jsou počeštěné. Za pomoci projektu GStreamer lze importovat/exportovat mnoho formátů a různé kontejnery mu taktéž nečiní problém. V editaci nejste omezeni počtem stop (vrstev) a pro začátek je zde přítomno dostatečné množství filtů, efektů, prolínaček atd.

Chcete-li nejnovější verzi 0.96 uvolněnou 30. 6. 2016, lze ji podle doporučení tvůrců instalovat pomocí Flatpak - http://flatpak.org/getting.html (Flatpak nefunguje v distribucích vycházejících z Ubuntu Trusty, v novější Xenial je bez problémů).

4.png

LiVES

Web: http://lives-video.com/

Video editor s GPL licencí pracující na Linuxu a Unixu. Při prvním spuštění se nejprve provede test  na dostupnost potřebných knihoven, pro veškeré možnosti editoru. Jedná se o zdařilý editor, podporující mnoho kontejnerů, formátů audio/video kompresí, efektů atd. Pro našince je potěšující i plná lokalizace do češtiny.

Chcete-li používat poslední verzi 2.6.3 uveřejněnou 8. 5. 2016, kompilaci ze zdrojových kódů se nevyhnete. V PPA pro Ubuntu (Mint) je k dispozici verze 2.6.2 a nainstalujete ji těmito příkazy v terminálu:

 sudo add-apt-repository ppa:ubuntuhandbook1/lives
 sudo apt-get update
 sudo apt-get install lives

5.png

Kino

Web: http://www.kinodv.org/

Editor, který zmiňuji pouze z nostalgie, neboť jeho vývoj byl pozastaven v roce 2009. Velmi výborný byl (a pro mě stále je) při práci s digitální kamerou. Editační schopnosti jsou již překonány zde uvedenými aplikacemi, ale pro import/export z/do digitální kamery jsem nenalezl lepší a jednodušší aplikaci (vlastně dodnes nemám potřebu hledat náhradu).

6.png

Lightworks

Web: http://www.lwks.com/

Zástupce video editorů z profesionální sféry. Pokud se na stránkách aplikace zaregistrujete, můžete si zkusit pracovat v poměrně okleštěné (především export) verzi tohoto editoru. Byť se jedná o velmi komplexní nástroj, je na internetu k dohledání dostatek videotutoriálů a i aplikace vás povede pomocí bublinkových nápověd (anglicky).

7.png

Blender

Web: https://www.blender.org

I tento výtečný 3D animační program je možné použít jako video editor. Vzniklo v něm mnoho krátkometrážních filmů, využívající silných stránek aplikace (rendering, práce s kamerou atd.). Editor je schopný pracovat s kontejnery AVI, MPEG a MOV (QuickTime).

Verze 2.77a je dostupná od 6. 4. 2016.

Nahoru

Příspěvky

Multimédia a Linux IV – video editory
DTJ60 9. 08. 2016, 11:02:52
Odpovědět  Odkaz 
Článek dobrý, ale opomenout (dle mého soudu) nejpoužitelnější videostřižnu pro Linux - Kdenlive (https://kdenlive.org/) mi přijde trestuhodné :)
Re: Multimédia a Linux IV – video editory
8B3CE273 9. 08. 2016, 11:14:06
Odpovědět  Odkaz 
Také mě řekvapila absence kdenlive. Snad nejlepší program pro střih videa na linuxu a je škoda ho zde nezmínit
Multimédia a Linux IV – video editory
jnet 9. 08. 2016, 11:06:04
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,

překvapilo mě, že v článku není zahrnut Kdenlive. To je tak špatný? Jsem totální amatér (primární je pro mě Python a RPi) ale občas Kdenlive používám, protože pracuji v OpenSuse.

J.Neterda
Multimédia a Linux IV – video editory
Roman 9. 08. 2016, 13:14:36
Odpovědět  Odkaz 
Mna zase zaraza, ze tam chyba Handbrake :)
Multimédia a Linux IV – video editory
qk 9. 08. 2016, 14:14:26
Odpovědět  Odkaz 
Ja bych ocekaval trosku podrobnejsi popis jednotlivych programu - treba jestli pouzivaji vice stop nebo jen jednu pro video a dalsi pro zvuk
Multimédia a Linux IV – video editory
fri 9. 08. 2016, 22:54:32
Odpovědět  Odkaz 
Když už jsme u toho, mně ve výčtu chybějících zase chybí Shotcut a Flowblade.
https://www.shotcut.org/
http://jliljebl.github.io/flowblade/
Multimédia a Linux IV – video editory
Ivo VÁLEK 11. 08. 2016, 12:17:27
Odpovědět  Odkaz 
přiznám se jako lama - ať už v PiTiVi nebo v OpenShotu (ale vlastně asi i v KdenLive) nejsem schopen udělat animovaný titulek ke svému videu. Program mě upozorní, že jde o plugin Blender, to je hezké, pak mi nabídne tabulku s parametry titulku (kterým stejně nerozumím) a kdyxž zmáčknu Renderovat, neděje se nic, tabulka zmrtví a jde pouze zrušit...:-(

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vladislav Konopík


  • Distribuce: Debian / Mint-debian based
  • Grafické prostředí: GNOMEPublic Relations

Synology High Availability

Pro mnoho podniků a organizací je dnes životně důležitá nepřetržitá dostupnost jejich IT systémů. Výpadky a odstávky totiž způsobují stále větší škody, což vyvíjí tlak na IT oddělení, aby zajistila maximální dostupnost dat a klíčových aplikací.

Pokračování ...Public Relations

Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Dávno jsou pryč doby, kdy se uživatelé Windows smáli těm, kteří preferují jiný operační systém. Dřív bylo samozřejmě náročnější především na Linuxu spustit jakékoliv hry, nicméně v dnešní době to už takový problém není.

Pokračování ...