Popíšeme si, jak si můžeme doma vyrobit jednoduchou anténu pro WiFi. Než ale přikročíme k samotné výrobě, povíme si o anténách pro WiFi trochu obecněji.
Typy antén
Směrové - antény vyzařující určitým směrem v úzkém svazku. Běžně se úhly vyzařování pohybují od 5° do 30°. Směrová anténa je například yagi, parabola nebo síto.
Yagi - směrová anténa. Vyniká zejména svojí nenápadností, je úzká, ale zato dlouhá.
Sektorové - antény pokrývající určitý prostor. Vyzařovací úhly se pohybují od 30° do 120°. Na rozdíl od směrové antény nemusí být vertikální a horizontální úhel stejný. Běžná sektorová anténa má 60°x60°. Typickým zástupcem je anténa typu biquad, plechovka, panelová anténa a bohužel i některé slabší typy sít.
Všesměrové - anténa vyzařující všude kolem sebe. Horizontální úhel je tedy 360°, zato vertikální se pohybuje kolem 10°, podle výkonu a konstrukce antény. Prakticky jediným používaným typem je "omni".
Jak jsem již uvedl, plechovka je sektorová anténa, co tedy s ní? Sektorové antény mají tři možnosti využití:
- Klientská anténa pro velmi krátké spoje, tak do 200 m. Nutná je regulace výkonu.
- Anténa pro AP pokrývající určitý blok domů nebo oblast.
- Jako ozařovač pro paraboly nebo síta.
Musím poznamenat, že plechovka je zcela nevhodná pro klienty, které to mají k AP dále než 200 m. Svým širokým úhlem (60°x60°) zaruší zbytečně celé okolí a z celého okolí i rušení chytá. Navíc se svými 12 dB má od vzdáleného AP většinou slabý signál. Valná většina provozovatelů WiFi sítí tyto tzv. plechovkáře právem proklíná. Zde je mnohem lepší plechová parabola případně yagi.
Pokud máte důvod k výrobě plechovky, můžeme se do toho pustit. Na závěr se podíváme, jak s plechovkou ideálně naložit, připojíme ji k ofsetové parabole. Středová by sice byla lepší, ale ofsetové se lépe shánějí.
Ofsetová parabola - lidově vajíčko. Parabola s různými osami dopadu a odrazu. Dnes běžně používaný typ pro příjem satelitní TV.
Na internetu je kupa návodů, dobře poslouží www.simandl.cz. Nakonec jen jednoduché technické info. Pro plechovku od párků platí, že drát je 61 mm ode dna plechovky a celková délka drátu od stěny plechovky je 30,75 mm.
Návod:
Co potřebujeme? Plechovku, konektor a kousek měděného drátu.
Konektor, tento plochý typ je ideální.
Drát narovnat, zbrousit, zastrčit a připájet.
Otřepy je potřeba alespoň trochu ulámat.
Zdravotnické kleště, na matičky ideální.
Jednu nebo dvě podložky a je hotovo.
Anténa s plechovkou je hotová.