přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Katarína Nemjová

Katarína Nemjová

Protože zbožňuji chameleony! A odkdy zbožňuji chameleony? Odkdy používám OpenSUSE! Byla to láska na první pohled. A není to jenom mou biologickou orientací (studuji biologii na UK v Praze) a oblibou zelené a oranžové barvy :-)


S výběrem počítače přišla i otázka o operačním systému

nemjova.jpgLinux, nu, dlouho jsem o něm uvažovala (slyšela jsem o něm a líbilo se mi, že je zdarma) a dlouho byla od něj zrazována. Prý to není systém pro běžného uživatele (ty to s Linuxem nezvládneš), je to jenom příkazová řádka. „Ale prý má už hezké grafické rozhraní,“ snažila jsem se namítat. „Ale víš ty vůbec, co to je? V Linuxu ti nefungují běžné programy a všechno stejně spustíš jenom pomocí příkazů.“ Hm... já se to ráda naučím. „Ale to není tak jednoduché a nemá to vůbec disky A, C, D, E, ale všechno je jenom po složkách.“ „To zvládnu, časem si zvyknu.“ „To je ale strašně obtížné, Linux ti v žádném případě nedoporučuji!“ „Tak dobře.“ Přece je to jenom informatik, rozumí tomu lépe. „Koupím si tedy Windows.“ A stalo se tak. To bylo pak ale překvapení! Spustila jsem jej. Systém se nainstaloval bez potíží. Jenom....Co to? Jak to? Tady nic není?A v čem budu psát? Jenom Internet Explorer?

Až na tyto podstatné drobnosti Windows fungoval více méně podle očekávání. Žádný systém není dokonalý.

A pak přišel zlom! Viděla jsem Linux naživo! Žádná příkazová řádka, vypadalo to hezky. Zaujalo mě to :-) Fungovalo v tom vše, co bych mohla potřebovat.

Že bych to přeci jenom zkusila? Po delším přesvědčování jsem si tedy nechala nainstalovat Linux. A bylo to. A bylo to Kubuntu. Ale nebylo to ono. Linux má ale velkou výhodu. Má množství distribucí a člověk si může vybrat! Po potížích, kdy jsem chtěla Linux vzdát, mi bylo řečeno: ať zkusím ještě TOHLE. Proč ne, za zkoušku nic nedám. A přišlo TOHLE. A byl to CHAMELEON. Miláček, OpenSUSE.... Všechno běželo, všechno fungovalo, rozuměl mi, udělal to i tamto, rozuměl si nejenom s uživatelem, ale i s hardwarem. Dokonalé. A byl zelený. :-)

Ale první nadšení opadlo, i když spokojenost tady byla stále, pak se k mému počítači dostala i existence Wine a zelený miláček začal být preferovaným prostředím. Chameleon mi rozumí, neptá se tisíckrát, jestli to chci skutečně udělat, jestli si to přeji, jestli si to ještě nerozmyslím :-) Nenabourává mou autoritu. :-))

A proč je Linux pro mě dobrý? Protože je zdarma, všechno funguje (když se chce, občas to chce boj, ale ve Windows to taky chtělo tvrdou sílu). A líbí se mi myšlenka open source. A proč nepodpořit, co je dobré?

Používám většinou běžné programy: OpenOffice.org na psaní textových dokumentů, tabulek a tvorbu prezentací. Gwenview na prohlížení obrázků, GIMP na úpravu fotek (tenhle program mi přijde mnohem víc userfriendly než Photoshop), Digikam na správu fotek. Mozillu Firefox a Konqueror na práci s internetem. Občas konsoli. Kopete, učím se s Quantou, jinak Kate, KMail, Kbibtex, Amarok, Kaffeine, k3B, kdewallet, Klipper a samozřejmě YaST.

Posledních několik měsíců používám Arb. Docela hezký a příjemný fylogenetický program, jenom ta instalace byla obtížná a stejně to pod novější verzí OpenSUSE nechtělo fungovat, ale naštěstí znám lidi, co tomu rozumí (víc než ten informatik, co mi radil s výběrem PC a OS) a pomohli mi s instalací Arbu i na dálku. Děkuji. Teď jsem spokojeným uživatelem :-)

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Katarína Nemjová
Fantom 8. 07. 2008, 15:53:07
Odpovědět  Odkaz 
Vice takovych clanku. Perfektni prace.
Katarína Nemjová
Tomáš Jančík 8. 07. 2008, 21:18:17
Odpovědět  Odkaz 
opravdu moc pěkně napsáno.... super
Katarína Nemjová
Leoš 8. 07. 2008, 21:56:05
Odpovědět  Odkaz 
Nechápu kde se bere názor, že linux je zejména pro ty, co tomu hodně rozumí. Šíří se ten blábol dál a dál a docela mě překvapuje, že ho šíří i ten informatik.
Naopak, linuxová distribuce je pro začátečníky jako stvořená. A taky pro ty, co používají počítač k základním úkonům, jaké slečna jmenovala.
Toť můj názor, ale taky si myslím, že ten kdo zvládá bravůrně práci na počítači pod windows xp ( což zjevně slečna nezvládá, když ji vyděsil stav po instalaci windows xp :-) ), těžko přejde k linuxu. Ovšem je zde reálná šance, že hodně těchto lidí, tak v budoucnu nakonec učiní ze zoufalství:-), aby se vyhnuli Windows Vista :-))))) Tím ovšem nechci naznačit, že linux je pro zoufalce. Linux je v pohodě a je dobrý.
Katarína Nemjová
Marek Stopka 5. 03. 2009, 16:27:15
Odpovědět  Odkaz 
Hmm jak se vám podařilo uchodit ten arb? Ono už to nesegfaultuje? Když jsem se naposled bavil s vývojáři, tak se nám to vůbec nedařilo debugovat :-)
Katarína Nemjová
Petr B. 19. 06. 2016, 14:20:33
Odpovědět  Odkaz 
Výborný článek, moc jsem se bavil a souhlasil s autorkou :o))! Mám sice jinou distribuci, ale jak ji rozumím :o)! Skvěle napsáno!

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blogPublic Relations

Urychlování technologických inovací s úložištěm NAS uznávaným již 10 let

WDProduktová řada disků WD Red, které jsou speciálně určeny a optimalizovány pro využití v NAS zařízeních, slaví v letošním roce 10. výročí svého vzniku. To je příležitost, připomenout si, co disky WD Red, WD Red Pro a WD Red Plus umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Pokračování ...Public Relations

Data, umělá inteligence a automatizace v reálném čase. Salesforce přichází s přelomo­vou inovací, kterou brzy představí i v Praze

SFLUmělá inteligence, automatizace a postupující digitalizace se stávají běžnou součástí fungování podniků. Až 70 % interakcí se zákazníky se nyní odehrává digitálně.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »