přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Simon Riggs: Lidi překvapuje, že je PostgreSQL zadarmo a zároveň zatraceně kvalitní

Simon Riggs: Lidi překvapuje, že je PostgreSQL zadarmo a zároveň zatraceně kvalitní

postgresql.png

Je tu opět rozhovor o PostgreSQL a konferenci pgconf.eu 2012. Simon Riggs, jeden z předních vývojářů PostgreSQL, vyzdvihuje dobré vlastnosti tohoto open-source databázového systému. Jako hlavní přednosti vidí cenu, jasné licencování a kvalitu.


Simon Riggs Simon Riggs

Simon Riggs je Major Developer a Committer v PostgreSQL Global Development Group, jinými slovy, je to jeden z předních vývojářů této databáze. Kromě toho je už přes deset let technický ředitel a databázový architekt ve firmě 2ndQuadrant, která svůj business staví právě na PostgreSQL. V minulosti pracoval v různých firmách jako databázový architekt, za zmínku stojí například přední britská banka Abbey. Pokud se zajímáte o PostgreSQL a o SQL databáze obecně, určitě zamiřte na Simonův blog.

Konference pgconf.eu, nebo dlouze PostgreSQL Conference Europe 2012 proběhne 23. až 26. října v Praze v hotelu Corinthia. LinuxEXPRES je mediálním partnerem konference. Všechny rozhovory u příležitosti konání pgconf.eu 2012:

Sloni, maskoti PostgreSQL Sloni, maskoti PostgreSQL

Co vás přilákalo k PostgreSQL?

Zapojil jsem se kvůli produktu a zůstal kvůli komunitě. Ta otevřenost a ochota diskutovat o nových nápadech je úžasná – nikde jinde jsem se něčím takovým nesetkal.

Kdybyste měl jmenovat jednu nebo dvě funkce PostgreSQL, které opravdu stojí za to, co by to bylo?

Nejpodstatnější je čistá struktura kódu. Umožňuje nám stále přidávat nové funkce, rok po roce. Neuchylujeme se ke krátkodobým rozhodnutím o kvalitě, jen aby verze vyšla brzy. To znamená, že PostgreSQL produkuje obrovské množství inovací, ne jen sem tam něco nepodstatného. Žádná jednotlivá funkce není sama o sobě příliš významná; každý vyspělý projekt se dostane do bodu, kdy se buď pohybuje vpřed, nebo odumře. Naše super „funkce“ je, že máme spoustu funkcí – plně implementovaných, robustních a dost dobrých.

Které funkce je naopak třeba brzy implementovat?

To je dobrá otázka. Už dávno jsme dokončili funkce, které potřebuje každý; nyní pracujeme na věcech, které chtějí jen někteří – jde o více specializované případy použití. Očekávám, že brzy začnu pracovat na rozšiřování možností práce s velkými daty (Big Data).

Jaké slabiny má podle vás PostgreSQL?

Žádné chyby nebo slabiny nevidím; kdyby to tak bylo, asi bych toho nechal. Důvod, proč pokračujeme v práci na PostgreSQL, je to, že je projekt tak dobře nastavený pro přidávání nových funkcí a my máme příležitost se dostat dál než cokoliv, co je v tuto chvíli k dispozici. Je to vzrušující.

CC BY-SA Yuko Honda CC BY-SA Yuko Honda

Jaké budete mít prezentace na pgconf.eu 2012?

Obyčejně mluvím o nových funkcích, na kterých pracuji.

Simon Riggs se v poslední době podílí zejména na funkcích spojených s replikací a zlepšováním výkonu, podrobnější informace o Simonových letošních přednáškách najdete v programu konference.

Jaké další databáze používáte?

Mám certifikace pro Oracle, DB2 a Teradata. Design PostgreSQL je čistší, manuály lepší a chyby jsou opravovány. Co by se mi na tom nelíbilo?

Jaké hlavní výhody vidíte v tom, že je PostgreSQL svobodný software?

Pro mě je svoboda kódu tím, co nám dává možnost pracovat společně. Hlavní výhodou je tedy otevřenost a týmová práce, kterou to umožňuje.

CC BY Vernon Swanepoel CC BY Vernon Swanepoel

Používáte na desktopu Linux?

Nějakou dobu jsem ho používal, ale nedávno jsem si koupil také Mac.

Co vedlo astrofyzika k tomu, aby se stal databázovým architektem a začal přispívat do open-source databáze?

Naučil jsem se spravovat komplexní data a analyzovat je.

Jste CTO firmy, která poskytuje služby postavené na PostgreSQL. Jaké jsou hlavní důvody toho, že firmy dávají přednost PostgreSQL před jinými databázemi?

Cena, jasné licencování a kvalita.

  • Cena – ano, je zadarmo.

  • Jasné licencování – je zadarmo za všech okolností a vždy bude zadarmo. Není třeba se bát auditů, při kterých se někdo může rozhodnout, že mu dlužíte peníze kvůli nějakému obskurnímu ustanovení ve smlouvě.

  • Kvalita – lidi překvapuje, že je PostgreSQL zadarmo a zároveň zatraceně kvalitní.

    PostgreSQL 9 Administration Cookbook, Simon Riggs je spoluautorem této knihy PostgreSQL 9 Administration Cookbook, Simon Riggs je spoluautorem této knihy

Na světě existuje řada společností pod značkou 2ndQuadrant. Fungují firmy v jednotlivých zemích samostatně, nebo pracují spolu?

Pracujeme spolu každý den. Internet nám to umožňuje.

Píšete hodně kódu a také hodně přednášíte. Jak zvládáte obojí dohromady?

Důležité je jasné uvažování. Pokud to umíte, pak jsou přednášky a programování totéž. Jen rozšíření jasných myšlenek.

Co je nejdůležitější pro firmy, které zvažují nasazení PostgreSQL?

Získat pravdivé informace. Pro firmy, které byly zvyklé spoléhat na předprodejové techniky, aby jim řekli, jak věci fungují, je to těžké. Najednou musí mluvit s dobře informovanými techniky, aby zjistili, co se doopravdy děje a co skutečně funguje.

Už minulý rok jste na pgconf.eu 2011 přednášel, jak se vám konference líbila?

Vždycky je to dobrá konference.

Otázky sestavili Tomáš Vondra s dalšími členy organizačního týmu konference pgconf.eu a redakce LinuxEXPRESu. Rozhovor přeložil Robert Krátký.

Nahoru

Příspěvky

Simon Riggs: Lidi překvapuje, že je PostgreSQL zadarmo a zároveň zatraceně kvalitní
rr5 30. 09. 2012, 09:34:16
Odpovědět  Odkaz 
Dobry den,
Uz vie Loader (stale copy?) robit logy o loade, resp je to nastavitelne, ako sa ma spravat...., alebo stale je to tak, ze bud sa loadne vsetko alebo nic?
Dakujem
Re: Simon Riggs: Lidi překvapuje, že je PostgreSQL zadarmo a zároveň zatraceně kvalitní
Tomáš Vondra 30. 09. 2012, 16:32:30
Odpovědět  Odkaz 
Ano, COPY stále umí jenom "všechno nebo nic" - nic jako "toleruj max 64 chyb a ulož je do X" neumí a nevypadá to že by se to v nejbližší době změnilo. Nějaké patche na COPY se sice řeší, ale ty se týkají jiných (byť užitečných) vlastností.

Pokud potřebujete něco inteligentnějšího tak existuje pg_bulkload, který chyby tolerovat umí a je často výrazně rychlejší než COPY (zejména do tabulek s indexy indexy). Kromě toho např. umí do jisté míry i MERGE apod.

Jinak pokud se o tomhle chcete dozvědět víc tak se přijďte podívat na říjnovou konferenci kde kolega Jan Holčapek bude mít (v češtině) přednášku právě o loadování dat do PostgreSQL, a bude tam mimo jiné srovnávat právě COPY / pg_bulkload.
Re: Re: Simon Riggs: Lidi překvapuje, že je PostgreSQL zadarmo a zároveň zatraceně kvalitní
rr5 30. 09. 2012, 21:35:12
Odpovědět  Odkaz 
Dakujem
No rad by som pisiel, date mi nejaky link na tu konferenciu?

Dakujem
Miroslav Hrončok Re: Re: Re: Simon Riggs: Lidi překvapuje, že je PostgreSQL zadarmo a zároveň zatraceně kvalitní
Miro Hrončok 30. 09. 2012, 22:03:58
Odpovědět  Odkaz 
Jasně, je v článku: http://2012.pgconf.eu/

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz