přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Operační systémy

Operační systémy

One Laptop Per Child

Dnešní díl se nebude věnovat žádnému exotickému operačnímu systému. Tedy, pokud za něj nepovažujete Linux (tohoto pocitu by vás ostatně měl tento časopis zbavit). Nicméně projekt One Laptop per Child (OLPC), který má za cíl vytvořit levné přenosné počítače na podporu vzdělanosti v zemích třetího světa, se mimo jiné vyznačuje poměrně novátorským přístupem k ovládání počítače. Můžete zapomenout na lišty, dashboardy nebo různá startovací tlačítka.


 

Stručný úvod do BSD s priblížením OpenBSD

openBSD.png

Viete niečo o BSD systémoch a o tom, prečo stoja popri Linuxe v širokom mori operačných systémov ako izolovaný kontinent? Poďme si situáciu priblížiť spolu s ľahkým návodom, ako si spraviť inštalačné CD, ktoré tím vývojárov OpenBSD neposkytuje...


 

Aros – reinkarnace Amigy

V polovině osmdesátých let minulého století vznikl ve společnosti Commodore počítač Amiga. Ten oslňoval především herními a multimediálními schopnostmi, kterému se tehdejší konkurence počítačů kompatibilních s IBM PC nemohla vyrovnat. Mimo jiné byl poháněn operačním systémem Amiga OS, na který znalci dodnes s láskou vzpomínají.


 

Croquet - návrat do budoucnosti

Podtitul dnešního dílu jsem si vypůjčil ze seriálu Pavla Křivánka o jazyce Squeak, který vycházel na root.cz. Croquet je totiž prostředí napsané ve Smalltalku, konkrétně v jeho svobodné variantě Squeak. Technicky se nejedná o operační systém, protože běží nad hostitelským systémem, ale přesto je velice zajímavý.


 

Free/OpenVMS

V dobách, kdy Unix ještě zářil novotou, se pro vysoce výkonná řešení používal operační systém OpenVMS – Open Virtual Memory System, který se ovšem označuje jakoVMS. Hackeři, kteří tento systém znali, se na Unix dívali s opovržením, zvláště v dobách, když ještě prakticky nepodporoval síťování. Z dnešního pohledu je asi nejdůležitější, že první verze protokolu TCP/IP a první kořenové servery tehdejšího DARPAnetu běžely na strojích DEC VAX s operačním systémem OpenVMS.


 

GNU Hurd

Projekt GNU (rekurzivní akronym znamenající Gnu is Not Unix) od FSF (Free Software Foundation) měl za cíl vytvořit operační systém unixového typu, ovšem, na rozdíl od stávajících unixů, svobodný. Práce začaly na základním softwarovém vybavení, mezi něž patřil překladač GCC (GNU Compiler Collection), binutils, editor Emacs, základní systémové knihovny glibc (GNU libc – základní knihovna jazyka C), systémové utilitky známé jako coreutils, shell, ...


 

Plan9 from Bell Labs

Občas si někdo posteskne nad tím, jak jsou jisté věci v unixech složité. Ovšem nemluvíme zde o lidech, kteří pouze chtějí, aby se choval stejně jako jejich operační systém. Ne, zde mluvíme o lidech, kteří vědí, co je to ioctl(2), fcntl(2) nebo socket. Občas se lidé snaží nahlédnout do budoucnosti a představují si ji jako dokonalejší přítomnost.


 
1 2   Následující   ››

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz