přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Srovnání rychlosti vývoje kancelářských balíků, Ceny svobodného softwaru, Red Hat navýšil zisk

Control

Srovnání rychlosti vývoje kancelářských balíků, Ceny svobodného softwaru, Red Hat navýšil zisk

dvatydny.gif

Srovnání rychlosti vývoje LibreOffice a Apache OpenOffice. FSF rozdala Ceny svobodného softwaru za rok 2014. LibreOffice dostane online verzi, bude konkurovat Google Docs a Office 365. A RedHat zveřejnil výsledky hospodaření za fiskální rok 2015.


reklama

Vývoj LibreOffice a OpenOffice za uplynulý rok

Jonathan Corbet pro internetový magazín LWN.net srovnal vývoj dvou svobodných kancelářských balíků – Apache OpenOffice a jeho mladšího následovníka LibreOffice – v uplynulém roce 2014 (respektive od března loňského roku do března letošního roku).

Výsledky jsou pro OpenOffice velmi nepříznivé – ve všech srovnáních aktivity vývoje vychází výrazně hůře než LibreOffice a množí se obavy o jeho budoucnost.

OpenOffice vydal v roce 2014 jen dvě nové verze: 4.1 v dubnu a „opravnou“ 4.1.1 v srpnu. LibreOffice za stejnou dobu „stihl“ dvě hlavní verze (4.3 v červenci a 4.4 v lednu) a celkem třináct menších opravných verzí.

Počet verzí v rychlosti vývoje samozřejmě není to hlavní, ale OpenOffice „prohrává“ i v počtu změn – od loňského března přibylo do jeho repozitáře jen 381 commitů měnících sice přes půlmilionu řádek kódu, z nichž ale většina se týkala jen překladů. Všechny má navíc na svědomí jen 16 vývojářů a nejvíce z nich, čtyři, jsou zaměstnanci firmy IBM.

Na druhou stranu LibreOffice zaznamenal za stejnou dobu přes 22 tisíc změn od 268 přispěvatelů. Největší část změn si připsali zaměstnanci společností Red Hat a Collabora.

Free Software Awards 2014

Na závěr letošní konference LibrePlanet vyhlásil John Sullivan, ředitel Nadace pro svobodný software (Free Software Foundation), vítěze Cen svobodného softwaru (Free Software Awards) za rok 2014.

Cenu za rozvoj svobodného softwaru si odnesl Sébastien Jodogne za svoji práci na medicínském softwaru Orthanc. Orthanc slouží pro správu, katalogizaci různých lékařských snímků a především jejich jednoduchému předávání mezi jednotlivými pracovišti. Orthanc již nyní využívají například nemocnice v belgickém Lutychu.

Cenu za projekt se společenským přínosem získala organizace Reglue, která rozdává repasované počítače s Linuxem dětem a rodinám, které si počítač jinak dovolit nemohou. V texaském Austinu, kde působí, takto od roku 2005 rozdala 1 100 počítačů.LibreOffice Online přichází

Ačkoli se první zmínky o tom, že by kancelářský balík LibreOffice mohl fungovat i na webu, objevily již v roce 2011, dlouho se na této frontě nic zajímavého neodehrávalo. Až doteď. Společnost Collabora oznámila, že se společně s další firmou IceWarp pustí do vývoje online verze LibreOffice, která by v budoucnu měla konkurovat službám jako Google Docs nebo Office 365.

Hotovo by mělo být do konce tohoto roku a celý vývoj bude probíhat otevřeně ve spolupráci s komunitou.

Red Hat zveřejnil hospodaření za čtvrté čtvrtletí a fiskální rok 2015

Ač se to může zdát jako chyba v datu, není tomu tak, společnost Red Hat skutečně zveřejnila výsledky za rok 2015 – fiskální rok 2015 totiž u nich trval od března 2014 do března 2015.

Zveřejněné výsledky jsou pro všechny investory rozhodně potěšující – za čtvrté čtvrtletí si Red Hat vydělal celkem 464 milionů dolarů, za celý rok 1,79 miliardy dolaru, což je meziroční nárůst 16, respektive 17 procent. Hlavní podíl na tom má samozřejmě „předplatné“ (subscription) na software, které se na příjmech podílelo celkem 405 miliony (čtvrtletí), respektive 1,48 miliardou (rok).

Příznivá čísla se také odrazila na ceně akcií, které po oznámení vyskočily o osm dolarů až na 76 dolarů za akcii.

(Téměř) jednou větou

Nahoru

Příspěvky

Srovnání rychlosti vývoje kancelářských balíků, Ceny svobodného softwaru, Red Hat navýšil zisk
David 4. 04. 2015, 09:11:28
Odpovědět  Odkaz 
LO online nemůže konkurovat O365, protože O365 není jen web office, ale i integrovaný email, SharePoint, OneDrive, Lync komunikátor a další služby. Je to vše na jednom místě, což pochybuju, že u LO online taky tak bude.
Lukáš Jelínek Re: Srovnání rychlosti vývoje kancelářských balíků, Ceny svobodného softwaru, Red Hat navýšil zisk
Lukáš Jelínek 4. 04. 2015, 13:33:47
Odpovědět  Odkaz 
Vše na jednom místě ve smyslu O365 určitě nebude. LO Online nebude služba, jako je O365, bude to software určený k tomu, aby si ho člověk nainstaloval a používal pro sebe nebo jako službu pro jiné. Co se týká aplikací, budou tam jen ty tři základní, tedy Writer, Calc a Impress. Nikdo ovšem nikomu nebrání to integrovat s něčím dalším do jednoho funkčního celku a nabízet to jako službu nebo jako out-of-the-box řešení. Cílem LO Online není být přímou konkurencí O365 nebo GDocs, cílem je nabídnout alternativu postavenou na zcela odlišné filosofii, a to zejména pro ty, kdo nějakých důvodů nechtějí používat zmíněné (nebo i další, existuje toho víc, třeba Zoho - kdysi jsem tu o něm psal seriál) služby.
Vojtěch Trefný Re: Re: Srovnání rychlosti vývoje kancelářských balíků, Ceny svobodného softwaru, Red Hat navýšil zisk
Vojtěch Trefný 4. 04. 2015, 17:09:08
Odpovědět  Odkaz 
Myslím, že je docela pravděpodobné, že vývojáři ownCloudu určitě LO zaintegrují, jakmile bude dostupný, takže všechny tyhle funkce být bude.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Srovnání rychlosti vývoje kancelářských balíků, Ceny svobodného softwaru, Red Hat navýšil zisk
Lukáš Jelínek 4. 04. 2015, 17:53:09
Odpovědět  Odkaz 
Bylo by to dobré. Zatím tam je zaintegrovaná aplikace WebODF, ale podle mých zkušeností to moc nefunguje. Jinak je také dost pravděpodobné, že nějaké řešení představí firma IceWarp - to by vysvětlovalo, že do toho bude dávat peníze. Svůj mailserver tlačí vysloveně jako alternativu pro Microsoft Exchange (a má v něm i instant messaging a VoIP přes SIP a WebRTC), takže je klidně možné, že k němu přibalí i LO Online a nabídne to jako komplexní řešení.
Jiří Eischmann Re: Srovnání rychlosti vývoje kancelářských balíků, Ceny svobodného softwaru, Red Hat navýšil zisk
Jiří Eischmann 5. 04. 2015, 00:56:39
Odpovědět  Odkaz 
Vzhledem k tomu, že na tom spolupracují se společností IceWarp, která již řešení pro email, IM komunikaci a sdílení dokumentů nabízí, předpokládám, že zákazník bude moct dostat produkt/službu "vše v jednom".

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Trefný

Vojtěch Trefný

Dříve dlouholetý Ubunťák nyní uživatel Fedory a programátor v Red Hatu, kde pracuji především na knihovných a nástrojích pro práci se storage (Udisks, Blivet, Libblockdev) a okrajově také na instalátoru Anaconda.


  • Distribuce: Fedora, CentOS
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog