přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ubuntu 18.04 LTS je konečně tu

POINT.X (2018-19)

Ubuntu 18.04 LTS je konečně tu

Ubuntu.jpg

Nyní již můžete stahovat nové Ubuntu 18.04 LTS, na které se většina z nás určitě těšila. Toto vydání bude podporováno od společnosti Canonical celých pět let a přináší sebou celou řadu zajímavých novinek. Pojďme se na ně tedy podívat.


reklama

O Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver) jsme vás pravidelně informovali dlouho před jeho vydáním, kdy jste se mohli dozvědět o různých novinkách. S jistotou vám můžu prozradit, že všechny tyto novinky se dostaly do finálního vydání.

Pod pojmem LTS si většina z vás představí starší dobře otestovaný software, ale v případě Ubuntu 18.04 tomu tak není, ne že by nebyl dobře otestovaný, to je, ale narazíte na spousto novinek, které by jste u tohoto vydání nečekali. Přitom se jedná o jednu z nejpopulárnějších linuxových distribucí, a proto budou mít tyto změny dopad na celý linuxový svět.

S novinkami začneme u instalace, kde proběhlo několik změn. Možnosti v instalačním programu jsou mírně přeskupeny, údajně tak aby byla celá instalace jednoduší (každý to musí posoudit sám). Dále přibyla možnost minimální instalace,o které jsme vás informovali. Jedná se o to, že nainstalujete Ubuntu bez „zbytečných“ aplikací, jež nikdy nepoužijete a uvolní vám tím místo na disku. Co se týče toho místa na disku, tak moc neušetříte (spíše vůbec), jen instalace je o něco málo rychlejší. Ubuntu vám také během instalace vytvoří oddíl swap, pro lepší výkon vašeho počítače (tato změna se projeví pouze u nových systémů).

Samozřejmě, že novinky nekončí u instalace. Reorganizace a vylepšení se dostalo i na Průvodce spuštěním Ubuntu, který především nováčkům představí jejich nový systém. Osobně tento nástroj hodnotím jako povedený, nejedná se sice o nekonečného průvodce, který vám představí podrobně celý váš systém, ale ukáže vám dostatečné základy. Dál nás čeká pro někoho nové pracovní prostředí GNOME (ve verzi 3.28), jež je přizpůsobeno do podoby původního Unity. Zde je novinek více než dost, tedy pokud už jste GNOME někdy nepoužívali, protože většina novinek souvisí právě s ním.

Nová je přihlašovací obrazovka, tady nahradil Správce přihlašování GNOME našeho starého známého LightDM. Z grafického hlediska vypadá přihlašovací obrazovka stále stejně, ale přišli jsme o některé funkce (vzdálené přihlášení, přihlášení hosta a nastavení tapet). Na druhou stranu sebou přináší několik dobrých funkcí, které souvisí s lepší integrací pracovního prostředí GNOME.Z dalších novinek bych jmenoval:

  • Vylepšenou aplikaci nastavení

  • Lepší práci s Emoji

  • Zlepšena byla práce s dotykovými obrazovkami

  • Po 20 minutách nečinnosti notebooku se sám automaticky uspí (při napájení z baterie)

  • Nový ovladač touchpadu

Byly aktualizovány všechny balíčky na jejich nejnovější stabilní verzi. Jmenovitě se jedná například o Chromium 66, Firefox 59, Nautilus 3.26 a spoustu daších. Balíčky můžete instalovat mimo standartního správce balíčků ze správce balíčků Snap, který je plně připraven k použití. Srdce vašeho Ubuntu bude linuxové jádro ve verzi 4.15, které sebou přináší několik zajímavých oprav a novinek. Systémové požadavky Ubuntu na váš stroj jsou stejné jako v předchozí LTS verzi. Staré známé Unity je stále k dispozici ve formě balíčku a mělo by dobře fungovat (ale nečekejte žádné novinky či opravy od společnosti Canonical).

Pokud jste uživatelem Ubuntu, tak jeho novou verzi již můžete stahovat, nebo na ni aktualizovat. Osobně toto vydání považuji za povedené a nevidím důvod zůstávat u starších verzí.

Nahoru

Příspěvky

Ubuntu 18.04 LTS je konečně tu
Ivo Válek 30. 04. 2018, 17:18:59
Odpovědět  Odkaz 
Používám prostředí Unity a tak s aktualizací počkám a naštuduju, jak i s novým vydáním si Unity zachovat, ale zeptal bych se na toto i když ne že by to bylo bůhvíjak důležité: Coby lama žiju s tím, že přece oddíl swap je překonaná věc, že se místo oddílu vytváří pouze soubor. Tedy opravdu bude na disku opět swapový oddíl ano?
Tomáš Pospíšil Re: Ubuntu 18.04 LTS je konečně tu
Tomáš Pospíšil 30. 04. 2018, 18:15:21
Odpovědět  Odkaz 
Musím říct, že swap nutný pro chod systému, jak už jste asi zjistil není. Na druhou stranu pokud máte starší nebo slabší počítač, tak je vhodné jej použít. Swap totiž slouží jako odkladiště souborů, které aktuálně (delší dobu) neběží a zbytečně by zabíraly místo v paměti RAM, somozřejmě pokud tyto soubory budou potřeba vrátí se zpět do paměti RAM. Jinak má swap využití jako úložiště systémových procesů, které běží jen při startu systému a pak již nejsou třeba. Jako jeho výhodu lze brát to, že vám umožní používat hibernaci počítače. Na závěr bych vám tedy řekl, že použití swapu není nutné, ale je lepší když ho máte (píši zde o klasickém pracovním počítači). A ano pokud provedete novou instalaci a necháte si automaticky rozdělit disk bude na disku swapový oddíl.
Ubuntu 18.04 LTS je konečně tu
Daniel 30. 04. 2018, 18:42:13
Odpovědět  Odkaz 
Po 20 minutách nečinnosti notebooku se sám automaticky vypne - nevypne, uspí. Pouze na baterku, v zásuvce se prý neuspává.
Ubuntu 18.04 LTS je konečně tu
Čestmír 1. 05. 2018, 15:06:19
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím. Mám Ubuntu 14 a něco.Pokud přejdu na toto Ubuntu, co zůstane ze starší verze? Děkuji. Čestmír.
Tomáš Pospíšil Re: Ubuntu 18.04 LTS je konečně tu
Tomáš Pospíšil 1. 05. 2018, 17:53:15
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, Z vaší staré verze zbydou všechny vaše soubory, nastavení a aplikace které jste si nainstaloval. Změny související s instalačním programem se vás vůbec netýkají. Nejvíce se u vás projeví změna pracovního prostředí z Unity na GNOME, takže váš systém bude vypadat graficky jinak. Mimo to se aktualizijí všechny balíčky na novější.
Nemusíte se bát, že by jste aktualizací přišel o svá data, nastavení nebo balíčky, vše po aktualizaci najdete (možná trochu někde jinde, ale jistě si na to časem zvyknete).
Ubuntu 18.04 LTS je konečně tu
lojza 2. 05. 2018, 06:42:15
Odpovědět  Odkaz 
snazim se vytvorit dualboot s win na uefi. Pokazde to dopadne spatne po instalaci ubuntu. Na konci je tlacitko restartovat kdyz na nej kliknu tak to jakoby cele zamrzne. Nechal jsem to jednou delsi dobu a preplo seto do prikazaku a neco tam vybihalo po asi hodine jsem to vypnul natvrdo pac to zamrzlo. A ubuntu proste nenabootuju. Mate nekdo reseni?

kdykoliv kouknu na youtube tak jim ten dualboot nedela problem a jak kliknou na restartovat tak to restartuje takrka ihned.

diky
Ubuntu 18.04 LTS je konečně tu
Tomáš 3. 05. 2018, 15:24:10
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím, je zde možnost dát ovladací tlačítka oken na levou stranu, tak jak je to v Unity? Děkuji.
Re: Ubuntu 18.04 LTS je konečně tu
ZZippy 4. 05. 2018, 12:57:10
Odpovědět  Odkaz 
Ano. Určitě přes tweekovače a nebo dconf editor:
org.gnome.desktop.wm.preferences button-layout 'close,minimize,maximize:'
Ubuntu 18.04 LTS je konečně tu
Wrunx 18. 05. 2018, 18:43:32
Odpovědět  Odkaz 
Dotaz, mohu-li: už si umí uživatelské aktualizační rozhraní poradit s odstraňováním starých verzí jader z boot? Nebo ho tak jako dosud prostě zaplní novými verzemi a když dojde místo, klidně dál ignoruje a nechává to na uživatelovi, ať si poradí jak umí?

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Tomáš Pospíšil

Jsem nadšenec do open-source technologií a zajímám se o vše ve světě Linuxu a *BSD.


  • Distribuce: Gentoo
  • Grafické prostředí: KDE