přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Veřejná správa 03/2018: přínos hackathonů, realizace programu ISA² 2018, dotace na WiFi v obcích

Veřejná správa 03/2018: přínos hackathonů, realizace programu ISA² 2018, dotace na WiFi v obcích

Veřejná správa

Průzkum Evropské komise ukázal přínos hackathonů pro veřejnou správu. Začala implementační fáze programu ISA² 2018, pracuje se například na projektech EU-Captcha nebo Open e-TrustEx. Obce a dodavatelé se mohou registrovat do dotačního programu WiFi4EU. 


Hackathony přinášejí do veřejné správy nové nápady

Evropská komise provedla průzkum zaměřený na pořádání hackathonů a otevřených dnů pro veřejnou správu ve členských zemích Evropské unie. Dotazovala se 38 respondentů z 18 států. Dosud uspořádaných hackathonů se účastnilo 30 až 275 vývojářů a dalších účastníků (průměr 125, medián 75), náklady na akce se pohybovaly od 1 000 do 150 000 eur (průměr 47 000, medián 29 000). Otevřené dny byly levnější a účastnilo se jich více lidí.

Respondenti Evropské komisi doporučují, aby podporovala pořádání hackathonů a otevřených dnů v EU, protože přinášejí do veřejné správy nové nápady. Komise může pomoci jak s financováním akcí (které zatím spoléhají hlavně na sponzorství ze soukromých zdrojů), tak i se strategií, organizací nebo komunikací.

Orgány veřejné správy nemusejí jen pořádat vlastní akce, mohou se účastnit i těch pořádaných jinými subjekty nebo je podporovat. Pomoci může například i belgická příručka How to organize great hackathons, založená na zkušenostech ze 130 hackathonů.

Běží realizace programu ISA² pro rok 2018

Evropská komise zveřejnila program ISA² pro rok 2018 (ISA² je program podpory vývoje digitálních řešení pro interoperabilitu napříč státy EU a napříč různými sektory činností); program vstoupil do implementační fáze. V rozpočtu je na něj připraveno 26,4 milionu eur.

V letošním roce budou pokračovat akce z předchozích let, například přístup k základním registrům, bezpečná výměna dokumentů Open e-TrustEx, sémantická interoperabilita mezi státy EU, standardizace finančních dat, interoperabilita v oblasti veřejných zakázek, identifikátor evropské legislativy (ELI) nebo průzkumový nástroj EUSurvey.

Přibyly ale i nové akce, kupříkladu inovativní veřejné služby, vylepšování dostupnosti a analýzy statistických dat, studie pro budoucí registr práce výborů (RegCom), elektronický přístup k dokumentům Evropské komise, vývoj otevřeného řešení EU-Captcha nebo politika řízení rizik při využívání cloudových technologií.

Ve stručnosti

  • Univerzita ve Štrasburku bude v červnu hostit Světové setkání svobodného softwaru (francouzsky Rencontres Mondiales du Logiciel Libre, RMLL), pořádané ve spolupráci s organizací Free Software Foundation Europe. Organizátoři shánějí přednášející, příspěvky mohou být ve francouzštině, angličtině nebo němčině, jejich výchozí licencí je EUPL 1.2.

  • Evropský datový portál vydal třetí verzi Zlaté knihy otevřených dat. Kniha kromě jiného doporučuje pro metadata používat specifikaci DCAT-AP (aplikační profil pro evropské portály otevřených dat založený na standardu DCAT vytvořeném v rámci W3C).

  • Evropská komise vydala sadu dokumentů pro implementaci perzistentních URI v rámci institucí Evropské unie.

  • Lucembursko pracuje na implementaci principu „pouze jednou“ (Once Only Principle, OOP; princip říká, že data o občanech uložena pouze jednou a nikdo by neměl být obtěžován tím, že by musel poskytovat data, která nejsou nutná nebo která už veřejná správa má) z Evropského frameworku interoperability (EIF).

  • FonaDyn, systém pro analýzu hlasu v reálném čase, byl vydán pod licencí EUPL 1.2. Systém je dobře využitelný hlavně pro vědecké účely, ale také pro zdravotnictví, výuku řeči a zpěvu, vylepšování softwaru pro rozpoznávání řeči a další oblasti.

  • Tým projektu ABR chystá na 24. duben webinář zaměřený na přístup k základním registrům (což je jedna z oblastí, které se věnuje program Evropské komise ISA²).

  • Evropská komise spustila registrace obcí a dodavatelů pro dotační program WiFi4EU. Program umožňuje obcím získat dotaci na instalaci bezdrátových přístupových bodů k internetovému připojení. Dotace budou přidělovány podle pořadí žádostí, jejichž příjem bude spuštěn v květnu. Výběr dodavatelů nebude omezen jen na ty registrované, dodavatelé se ale budou muset registrovat dodatečně.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog



Public Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...



Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...



Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...