přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Veřejná správa 04/2020: francouzský otevřený rozhlas a komunikační řešení, nizozemská platforma pro výměnu dat

Veřejná správa 04/2020: francouzský otevřený rozhlas a komunikační řešení, nizozemská platforma pro výměnu dat

Veřejná správa

Francouzský rozhlas sdílí s otevřenými zdrojovými kódy své aplikace a přispívá do dalších projektů. Nizozemskou otevírá svou decentralizovanou platformu pro výměnu dat. Francie nasadila a rozvíjí komunikační řešení založené na protokolu Matrix. 


Francouzský rozhlas poskytuje svůj software jako open source

Francouzská veřejnoprávní rozhlasová společnost Radio France aktivně přispívá do sektoru svobodného a otevřeného softwaru v oblasti internetového vysílání. Zdrojové kódy zhruba třiceti svých řešení sdílí na serverech GitHub a GitLab. Podílí se také na dalších projektech, například M3U8 nebo SRT.

Všichni v našich týmech zaměřených na síť, webové stránky nebo naše aplikace pro chytré telefony pracujeme s open source každý den a můžeme přispívat svým kódem do upstreamových projektů kdykoli chceme,“ říká Maxime Bugeia, jeden z vedoucích vývojářů.

Architektura transkodéru založeného na Liquidsoap a SRT (zdroj: prezentace Radio France) Architektura transkodéru založeného na Liquidsoap a SRT (zdroj: prezentace Radio France)

Takto se vývojáři Radio France podílejí například na jazyce Liquidsoap, který slouží pro skriptování práce s audiozdroji. „Testujeme a ladíme Liquidsoap a najímáme jejich vývojáře, aby nám pomohli s projekty. Kód, který vzniká jako výsledek těchto projektů, je k dispozici pro nás a je veřejně sdílen se všemi ostatními.“

Pro streamování zvuku Radio France využívá platformu založenou na kontejnerovém řešení Kubernetes, konfiguračním nástroji Terraform, monitorovacím systému Prometheus, vizualizačním nástroji Grafana a webovém serveru nginx.

Nizozemsko otevírá svou decentralizovanou platformu pro výměnu dat

Nizozemsko otevírá zdrojové kódy své decentralizované platformy Nuts pro výměnu dat. Hlavní oblastí použití platformy je zdravotnictví – aktuálně se testuje jak v nemocnicích, tak i v ambulancích praktických lékařů a ve firmách zapojených do zdravotní péče. První ostrá verze by měla být k dispozici letos v létě.

Cílem platformy je omezit papírování a telefonickou komunikaci a odstranit stále přetrvávající komunikaci faxovou a posílání datových médií taxislužbou. Komunikace v rámci platformy Nuts je založena na metadatových odkazů, pro její využití nejsou nutné žádné zásadní změny v existujících IT systémech.

Naším cílem je vytvořit národní a mezinárodní síť uzlů – hladkou výměnu dat ve zdravotnictví, kterou má pod kontrolou pacient,“ vysvětluje Steven van der Vegt, jeden z hlavních vývojářů a člen projektové rady. „Dobrou výměnu zdravotnických dat je obtížné dělat správně. Zahrnuje řadu IT systémů a pevné vnitřní procesy, které výměnu dat komplikují.

Francie rozvíjí vlastní otevřené komunikační řešení

Jak jsme informovali v říjnu 2019, francouzská státní správa se vydala cestou vlastního otevřeného komunikačního řešení Tchap založeného na protokolu Matrix. V tuto chvíli je řešení nasazeno pro použití centrálních orgánů státní správy, zdrojové kódy jsou ale veřejně k dispozici pod licencí Apache. K dispozici je webový klient i aplikace pro Android a iOS.

Komentář autora: Web projektu Tchap bohužel nepůsobí příliš důvěryhodně pro „bezpečné řešení“, jeho HTTPS verze je totiž zabezpečena jen samopodepsaným, navíc už i expirovaným certifikátem. Doufejme, že u samotného komunikačního řešení je bezpečnost brána vážněji.

Vývoj řešení začal už v roce 2017 a byl pro něj zvolen agilní přístup. První testovací verze byla k dispozici v létě 2018, v dubnu 2019 byl systém zpřístupněn celé francouzské státní správě. Od října 2019 do něj mohou vstupovat i jiné subjekty, ale výhradně na základě pozvání z veřejné správy. V únoru 2020 začal testovací provoz pro místní samosprávy; potenciální okruh uživatelů se tak rozšířil na 4 miliony.

V tu dobu používalo Tchap už zhruba 80 tisíc uživatelů, denně přibývalo 50 až 80 nových. Přibližně 50 – 60 % uživatelů používá Tchap soustavně; tato míra je podobná obdobným komerčním službám. Pro blízkou budoucnost se plánuje propojení s dalšími systémy, jako je Slack nebo e-mail. Studuje se také případné nasazení chatbotů.

Ve stručnosti

  • Ve Francii byl spuštěn chatbot, který umožňuje zjednodušenou diagnostiku nemoci Covid-19. Zatím je jen ve francouzštině. Zdrojové kódy jsou pod licencí MIT.

  • Článek na serveru Joinup popisuje, jak lze využít software GNU Health v boji proti Covid-19. Jeho oblast působnosti sahá od demografické a infrastrukturní analýzy, přes screening, léčbu až po podporu pro laboratorní a zobrazovací metody. Umožňuje i vystavování úmrtních listů.

  • Ve dnech 24. až 26. dubna se konal celounijní hackathon #EUvsVirus. Účastnili se ho vývojáři a další účastníci jak ze všech členských států EU, tak i z dalších zemí, například USA, Izraele, Indie nebo Turecka. Kromě samotného „hackování“ byly součástí i specializované webináře. Hackathon proti nemoci Covid-19 podpořilo mnoho firem z celého světa.

  • Různé státy vydávají své aplikace jakožto součást „chytré karantény“, a to často s otevřenými zdrojovými kódy. Kromě české aplikace e-Rouška lze zmínit například severomakedonskou aplikaci StopKorona! nebo celoevropský projekt PEPP-PT.Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...