přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Veřejná správa 10/2019: RECAP pro monitoring zemědělské politiky, FOSS ve francouzském četnictvu

Veřejná správa 10/2019: RECAP pro monitoring zemědělské politiky, FOSS ve francouzském četnictvu

Veřejná správa

Otevřená softwarová platforma RECAP bude monitorovat Společnou zemědělskou politiku EU. Francouzské četnictvo nasazuje svobodný software a přispívá do projektů. Chystá se standardizace formátu ODF 1.3.


Otevřený software RECAP bude monitorovat Společnou zemědělskou politiku

Španělsko, Srbsko, Řecko, Litva a Spojené království nasazuje do pilotního provozu systém RECAP pro monitoring Společné zemědělské politiky (CAP). Systém už zkontroloval více než 750 zemědělských subjektů a 470 konzultantů; celkově bylo autorizovanými inspektory provedeno 455 kontrol, a to jak vzdáleně, tak přímo na místě.

Společná zemědělská politika je jednou z klíčových součástí fungování Evropské unie. Nejznámějším nástrojem této politiky je rozdělování dotací v zemědělství, patří do ní ale například také cenová politika (např. garantované výkupní ceny), cla na dovoz zemědělských produktů nebo produkční kvóty.

RECAP je cloudová platforma poskytovaná pod licencí GNU GPL a umožňuje snadné přidávání doplňků. Kombinuje data získávaná satelitním sledováním s daty dodávaných do systému samotnými zemědělci prostřednictvím mobilních zařízení.

Zapojené veřejné správy deklarovaly, že platforma RECAP učiní monitoring transparentnější a efektivnější,“ říká Machi Symeonidou, koordinátorka projektu. „Dosahuje se toho tím, že každý krok monitorovacího procesu je viditelný všem zúčastněným subjektům a také tím, že vzdálené monitorování plnění pravidel zemědělci snižuje počet kontrol na místě.

Francouzské četnictvo nasazuje a podporuje svobodný software

Podplukovník Stéphane Dumond, jenž je ředitele francouzského četnictva pro oblast informačních technologií, poskytl rozhovor skupině April. V něm popsal situaci v četnictvu ohledně nasazení svobodného softwaru, které má v tomto bezpečnostním sboru už poměrně dlouhou tradici.

Aktuálně se tam otevřený a svobodný software (FOSS) využívá jak na serverech, tak na výrazně většině pracovních stanic (na 77,5 z 85 tisíc). Během doby používání FOSS klesl čas strávený správou IT o 35 %. Mezi klíčové součásti patří Debian (linuxová distribuce používaná na serverech), PostgreSQL (databázový systém) a GendBuntu (specializovaná desktopová linuxová distribuce odvozená od Ubuntu).

Nasazování přitom bylo snadné. „Každá nová technologie a funkce byla přijata velmi rychle,“ řekl podplukovník Dumond. Šíře nasazení umožnila donutit velké dodavatele proprietárního softwaru, aby přizpůsobili svá řešení potřebám četnictva. Například SAP nyní poskytuje tenkého webového klienta použitelného v prohlížeči Mozilla Firefox.

Francouzské četnictvo se i přímo podílí na vývoji otevřeného softwaru a přispívá do některých projektů. Příkladem je třeba multimediální přehrávač VLC, do kterého byla takto přidána podpora pro přehrávání videozáznamů v proprietárních formátech ze sledovacích kamer.

Ve stručnosti

  • Evropská vesmírná agentura (ESA) finančně podpoří komunitní platformu SpaceChain. Ta má za cíl vybudovat otevřenou blockchainovou satelitní síť pro vývoj a provoz aplikací ve vesmíru.

  • Němečtí a španělští vědci zahájili společný projekt HIGHER zaměřený na komplexní fyzikální procesy v zemské kůře. Pro účely projektu používají otevřenou platformu OpenGeoSys.

  • Francouzská národní agentura pro bezpečnost informačních systémů (ANSSI) vytvořila již v roce 2011 nástroj DFIR ORC pro reakci na bezpečnostní incidenty. Nyní otevřela zdrojové kódy tohoto nástroje pod licencí GNU LGPL.

  • Německé město Hamburg podpoří vznik laboratoří otevřeného hardwaru. Již dříve se Hamburg připojil k iniciativě Fab City, která má za cíl globální vývoj a lokální výrobu.

  • Parlament švýcarského kantonu Curych schválil výrazné posílení otevřenosti softwaru. Všechny nové projekty budou muset být otevřené (ať již se bude jednat o nasazení existujícího softwaru nebo vývoj nového), veškeré výjimky se budou muset náležitě zdůvodnit.

  • V prosinci letošního roku by mělo dojít k ratifikaci dokumentového standardu Open Document Format 1.3 v organizaci OASIS. Specifikace by měla následně putovat do organizace ISO, která by mohla nový standard schválit během příštího roku.

  • Čím dál více měst na světě využívá otevřené řešení Decidim pro zapojení občanů do řešení místních záležitostí. Řešení vzniká od roku 2016 v Barceloně (kde se bude ve dnech 29. až 31. října konat konference DecidimFest 19) a je k dispozici pod licencí GNU AGPL.

  • Francouzská státní správa vytvořila řešení Tchap pro rychlé zprávy, postavené nad otevřeným protokolem Matrix. Umožňuje kromě jiného šifrování založené na dočasných heslech.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog