přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Veřejná správa 11/2019: právo na digitální služby, otevření zdrojových kódů Golemia

Veřejná správa 11/2019: právo na digitální služby, otevření zdrojových kódů Golemia

Veřejná správa

Poslanecká sněmovna schválila návrh zákona o právu na digitální služby. Pražský Operátor ICT otevřel zdrojové kódy své platformy Golemio. Irská agentura pro ochranu životního prostředí získala ocenění za svůj geografický informační systém.


Právo na digitální služby v Česku

Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR hladce prošel návrh zákona o právu na digitální služby. Tento výsledek se dal předpokládat, protože návrh předložila skupina 137 poslanců z celého politického spektra. S návrhem vyslovila souhlas i vláda. Zákon byl nyní doručen Senátu PČR, ten se jím začne zabývat přibližně za měsíc.

Návrh je zajímavý hned v několika ohledech. Kromě velmi široké politické podpory je třeba zmínit především to, že představuje naprosté „převrácení optiky“, kterou se náš právní řád dívá na digitalizaci veřejné správy. Dosud to bylo tak, že jednotlivé zákony otevíraly různé dílčí možnosti, nový zákon – přezdívaný také jako „digitální ústava“ – přináší právo občanů na digitální služby a povinnost orgánů veřejné moci tyto služby poskytovat.

Zároveň s tímto základním principem přicházejí i další konkrétní práva, například na technologickou neutralitu (tedy žádné nucení do pořízení konkrétního softwaru), na využívání údajů (tedy žádné opakované vyplňování údajů, které už stát má), na prokázání právní skutečnosti (tedy žádné získávání a předkládání dokladů o něčem, co už je k dispozici v systémech) nebo na elektronickou identifikaci a autentizaci (s možností volby prostředku).

Společně s právem na digitální služby je v návrhu zákona obsažen i zákaz nucení nepodnikajících fyzických osob do používání digitálních služeb. Povinnost poskytovat digitální služby se nebude vztahovat na zpravodajské služby, Národní bezpečnostní úřad a také na obce při výkonu samostatné působnosti.

Na přípravě návrhu zákona se podílela i soukromá sféra, zastoupená především ICT unií. Na zavedení digitálních služeb bude mít veřejná správa 5 let (z toho 1 rok na přípravu harmonogramu a technických aspektů – toto zajistí vláda – a 4 roky na samotnou implementaci).

Pražská platforma Golemio otevírá zdrojové kódy

Golemio je platforma pro integraci, ukládání, vizualizaci a poskytování dat, především těch otevřených. Stojí za ní tým lidí spadající pod společnost Operátor ICT, zřízenou Hlavním městem Prahou. Golemio funguje od června loňského roku, postupně buduje ekosystém okolo městských otevřených dat a snaží se o spolupráci s dalšími městy a obcemi.

Nyní Golemio otevírá zdrojové kódy své platformy. Jsou k dispozici na GitLabu pod permisivní svobodnou licencí MIT. Platforma obsahuje celou řadu komponent, které umožňují snadný příjem a ukládání dat, jejich zpracování, analýzu, poskytování, katalogizaci, ale například i integraci s dalšími systémy.

Nad daty poskytovanými platformou Golemio již vznikla řada mobilních a webových aplikací.

Ve stručnosti

  • Francie v rámci projektu Etalab spustila repozitář svobodného softwaru vhodného pro veřejnou správu.

  • Irská agentura pro ochranu životního prostředí získala ocenění za svůj geografický informační systém. Ten kombinuje otevřené technologie GeoServer, OpenLayers a některé další, sjednocuje 25 dříve samostatně existujících aplikací a má také za cíl naplňovat technologické principy unijní směrnice INSPIRE.

  • Portugalské město Seixal dokončilo migraci na kancelářský balík LibreOffice. Město se 184 tisíci obyvatel se v minulosti rozhodlo jít cestou svobodného softwaru, nyní provozuje již zhruba 300 počítačů s linuxovou distribucí Ubuntu.

  • Finsko otevřelo zdrojové kódy svého webového geoportálu OSKARI. Aplikace je silně interaktivní a plně připravená i pro práci přes mobilní zařízení.

  • Národní banka Belgie otevřela svoji příručku pro návrh REST API. Publikace je k dispozici pod licencí EUPL.

  • Evropská komise vydala sbírku doporučení pro ochranu soukromí v oblasti lokalizačních dat.

  • Estonsko zveřejnilo zdrojové kódy aplikace TEXTA Toolkit pro analýzu textu s využitím umělé inteligence.

  • Projekt Hlídač státu umožňuje zapojení zájemců, kteří mají k dispozici nevyužitý procesorový výkon. Mohou si stáhnout kontejner pro Docker (nazvaný OCR Minion) a pomoci převádět naskenované smlouvy a další dokumenty do textové podoby.



Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog