přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Veřejná správa 12/2019: aplikační toolkit od britského námořnictva, nárůst pracovních míst v open source

Veřejná správa 12/2019: aplikační toolkit od britského námořnictva, nárůst pracovních míst v open source

Veřejná správa

Britské námořnictvo vydalo otevřený aplikační toolkit a bude vyžadovat používání open-source technologií. Podle průzkumu serveru AFS se za dva roky zvýšil počet pracovních míst v otevřeném softwaru na čtyřnásobek.


Britské námořnictvo vydalo otevřený aplikační toolkit

Britské královské námořnictvo spustilo program NELSON, který je součástí strategie digitální transformace. Součástí programu je také otevřený NELSON Standards Toolkit. Jeho cílem je vysoká vizuální konzistence a uživatelská přívětivost napříč všemi aplikacemi, které si námořnictvo vyvine nebo nechá vyvinout.

Sada nástrojů, jejichž hlavním programovacím jazykem je JavaScript, je k dispozici pod permisivní licencí Apache. Obsahuje knihovnu responzivních komponent, knihovnu ikon a framework SASS. Všechny balíčky jsou k dispozici také prostřednictvím registru NPM.

Kdo má zájem do toolkitu přispět, může vložit pull request do GitHubu, případně kontaktovat vývojáře a domluvit se s nimi.

V rámci programu NELSON budou dodavatelé muset být schopni vyvíjet řešení na základě „široké škály otevřených technologií“. Mezi ně patří například Python, React-JS, řada produktů Apache Software Foundation (NiFi, Hbase, Hive…), Docker nebo Jenkins.

AFS: Počet pracovních míst v open source se za dva roky zečtyřnásobil

Provozovatelé adresáře otevřeného softwaru Awesome Free Software provedli průzkum zaměřený na pracovní místa v oblasti open source. Ten ukázal, že se mezi roky 2016 a 2018 počet těchto míst v Evropě zvýšil na čtyřnásobek.

Průzkum řídil Sven Franck, softwarový vývojář a marketér pracující pro francouzskou firmu Nexedi, vyvíjející otevřený systém ERP5. Dále se na něm podílela i řada dobrovolníků. Vycházeli především z portálu OpenHub, přidali také informace z různých gitových repozitářů.

Měli bychom větší pokrytí, pokud bychom měli přístup ke všem evropským obchodním registrům; pomohlo by také, kdyby nám firmy pomohly aktualizovat své údaje,“ doplnil ke zjištěným údajům Sven Franck. Podle nich působily v Evropě v roce 2018 open-source firmy s kapitalizací 750 mil. eur, ročním obratem 531 mil. eur a ziskem 12 mil. eur. Pracovalo v nich 3900 lidí.

Ve stručnosti

  • Dvoudenní konference Open Source Beyond 2020 – Powering a Digital Europe, kterou v polovině listopadu pořádala Evropská komise, propojila odborníky na otevřený software a otevřený hardware. Počítalo se s účastí 120 lidí, zájem byl však mnohem větší, takže někteří zájemci museli být odmítnuti.

  • Německá politická strana CDU (hlavní strana spolkové vládní koalice) přijala otevřenost softwaru jako princip: „Software placený z veřejných peněz by měl sloužit všem občanům. Navíc svobodná a otevřený API mají umožňovat přístup pro nezávislý vývoj.“

  • Společné výzkumné centrum (JRC) Evropské komise vydalo zprávu o webových aplikačních rozhraních. Zpráva je součástí širší studie APIs4DGov (API pro digitální veřejnou správu) a zabývá se jak úplnými základy práce s webovými API, tak například jejich návrhem, dokumentací či zabezpečením.

  • Portugalská skupina ESOP se snaží přesvědčovat města a obce, aby se vydaly cestou otevřenosti. Dávám jim za příklad jiné země, např. Belgii, Dánsko, Francii nebo Nizozemsko.

  • Francouzské město Nancy bylo oceněno jako nejlepší v oblasti svobodných a kolaborativních veřejných služeb. Město, v němž žije 104 tisíc obyvatel, kromě jiného pořádá pravidelná setkání Le Libre sur la Place (svobodně na místě) a „vnímá hodnotu svobodného softwaru pro veřejné služby“.

  • Mezi města, která začala používat otevřený systém „rozklikávacího rozpočtu“ CityVizor, se zařadilo i Hlavní město Praha. Systém již dříve používala městská část Praha 7, postupně se připojují další městské části.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

GFI Unlimited Secure Email: bezpečná elektronická pošta pro malé a střední firmy

GFIJsou dvě oblasti, které letos budou pro obchodní kontinuitu malých a středních firem (SMB) kriticky důležité: bezpečnost firemních sítí a elektronické pošty. Podle odhadů společnosti GFI Software více než 50 % loňských útoků směřovalo právě na SMB firmy.

Pokračování ...


GFI

Public Relations

Security Operations Center (SOC) - Vaše kyberbezpečnost za paušál

DatasysNemáte zaměstnance s velmi specializovanými dovednostmi v oblasti sítí a bezpečnosti? Dále digitalizujete a adaptujete nové technologie? Do kyberbezpečnosti investujete, ale nároky narůstají? V době stále sofistikovanějších kybernetických útoků přirozeně vzrůstají nároky na udržování IT bezpečnosti.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Kodys - Honeywell