přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Veřejná správa 05/2018: elektronická fakturace v Brémách, neochota Čechů elektronicky komunikovat se státem

POINT.X (2018-19)

Veřejná správa 05/2018: elektronická fakturace v Brémách, neochota Čechů elektronicky komunikovat se státem

Veřejná správa

V Brémách se rozjíždí německý pilotní projekt na elektronickou fakturaci. Češi se rádi elektronicky informují o veřejné správě, neradi ale touto cestou odesílají formuláře. Startuje pilotní provoz protipovodňové služby FLOOD-serv. 


reklama

V Německu se rozjíždí pilotní projekt na elektronickou fakturaci

Svobodné hanzovní město Brémy bude v rámci pilotního projektu první německou spolkovou zemí, která bude využívat elektronickou fakturaci podle směrnice 2014/55/EU, o elektronické fakturaci při zadávání veřejných zakázek.

Svobodné hanzovní město Brémy je spolková země tvořená dvěma městy (Brémy a Bremerhaven), která jsou od sebe vzdálena cca 60 km a oddělena spolkovou zemí Dolní Sasko.

Projekt je řízen organizací Koordinierungsstelle für IT-Standards (KoSIT, koordinační orgán pro IT standardy), dále se na něm podílejí oddělení 02 zemského ministerstva financí (odkud se projekt financuje) a IT firma Dataport.

Dalšími německými zeměmi, které elektronickou fakturaci u svých veřejných zakázek zavedou, budou Severní Porýní-Vestfálsko a Porýní-Falc. Elektronická fakturace omezí spotřebu papíru (což bude mít ekologický i ekonomický přínos) a zároveň zjednoduší administrativu díky tomu, že budou moci přímo komunikovat systémy zadavatele a dodavatele.

Češi neradi komunikují s veřejnou správou elektronicky

Evropská komise vydala sadu ročenek eGovernmentu v jednotlivých státech sledovaných Observatoří vnitrostátních rámců interoperability (NIFO), tedy ve všech státech Evropské unie a v některých dalších (například ve Švýcarsku). Připravují se i globální ročenky (EU a NIFO), zatím ale ještě nejsou hotovy.

Ročenky prezentují jak obecné informace o tom, jak a kým je oblast eGovernmentu v daném státě řízena, tak i statistické údaje z unijního úřadu Eurostat. Ty jsou vyneseny v grafech, kde jsou národní data doplněna průměrem celé Evropské unie.

Například podíl domácností s internetovým připojením je v Česku dlouhodobě mírně pod průměrem EU (a v posledních letech se tomuto průměru prakticky nepřibližuje), procento lidí používajících Internet alespoň jednou týdně už několik let kopíruje unijní průměr. Češi také výrazně zaostávají ohledně nákupů přes Internet, jen třetina českých občanů si za tři měsíce něco objednala, kdežto průměr EU je skoro 50 %.

Zajímavá situace je u komunikace s veřejnou správou. Češi poměrně rádi získávají přes Internet informace z veřejné správy (pohybují se okolo průměru EU), ale pokud jde o stahování elektronických formulářů a zejména odesílání informací úřadům, tady je chuť českých občanů zhruba poloviční oproti unijnímu průměru.

K ročenkám si můžete stáhnout i infografiku zobrazující nejvýznamnější informace.

Ukázka z infografiky pro Česko Ukázka z infografiky pro Česko

Ve stručnosti

 • Evropská komise zorganizovala veřejnou konzultaci ohledně interoperability v rámci trhu práce. Cílem je získat informace pro vytvoření společného informačního modelu pro transformaci údajů do metadat, která by sloužila například zaměstnavatelům, pracovním agenturám, tvůrcům softwaru nebo sociálním médiím.

 • Belgická veřejná správa na všech svých úrovních implementuje Evropský rámec interoperability (EIF). Dosavadní zkušenosti ukazují, že klíčem k úspěchu je intenzivní spolupráce.

 • Deklarace Evropského cloudu pro otevřenou vědu akcentuje důležitost principů FAIR. Tyto principy říkají, že vědecké informace musejí být vyhledatelné, přístupné, interoperabilní a opakovaně použitelné.

 • Protipovodňová služba FLOOD-serv zahájila pilotní provoz v Itálii, Portugalsku, Rumunsku, Španělsku a na Slovensku. V každé zemi má pilot trochu jiný charakter. Například na Slovensku bude Bratislavský kraj společně se soukromou firmou Exdwarf consulting řešit ochranu před povodněmi z řek Dunaj a Morava, včetně vývoje potřebných systémových komponent.

 • Kanadské město Montréal má novou politiku pro digitální inovace. Jeho klíčovou součástí je výrazná podpora nejen otevřeného softwaru, ale také otevřeného hardwaru.

 • Zkušební lavice interoperability programu ISA² bude spolupracovat s projektem Insolvency Registers Interconnection, jehož cílem je propojení insolvenčních rejstříků členských států Evropské unie. Podobně bude se zkušební lavicí spolupracovat i projekt e-Evidence Digital Exchange System zaměřený na elektronickou výměnu důkazů.

 • Katalánské hlavní město Barcelona má novou mobilní aplikaci pro seniory. Je výrazně zaměřena na videotelefonii a má otevřené zdrojové kódy (pod modifikovanou licencí CC BY-SA 4.0).

 • Další barcelonská aplikace, tentokrát webová (ale opět vydaná jako open source), je určena především pro turisty a umožňuje snadno prezentovat různé zajímavosti ve městě a okolí.

 • V německém Lipsku proběhla konference evropských velkoměst (Major Cities of Europe, MCE). Mezi tématy bylo například zvládání velkého množství dat, spolupráce a spolutvorba, eGovernment v praxi nebo kybernetická bezpečnost.

 • V rámci programu ISA² vznikla analýza interoperability v oblasti velkých dat (Big Data). Je zaměřena na problémy, které mohou odrazovat od využívání velkých dat (nejen) ve veřejné správě.

Nahoru

Příspěvky

Veřejná správa 05/2018: elektronická fakturace v Brémách, neochota Čechů elektronicky komunikovat se státem
Jirka 3. 07. 2018, 15:29:09
Odpovědět  Odkaz 
Jestli ono to nebude spíš "Češi neradi komunikují s veřejnou správou jakkoli". Jinak eGovernment si opravdu nepředstavuji tak že místo papíru můžu vyplnit elektronický formulář, když tam stejně píšu věci které stát dávno ví. Jasně rezervační systém je sice pokrok, ale rád bych na ten úřad nešel vůbec a když už tak na ten nejbližší. O nějaké aktivní komunikaci směrem od úřadu raději pomlčet, zveřejněno na úřední desce hotovo.
Lukáš Jelínek Re: Veřejná správa 05/2018: elektronická fakturace v Brémách, neochota Čechů elektronicky komunikovat se státem
Lukáš Jelínek 3. 07. 2018, 17:54:42
Odpovědět  Odkaz 
Pořád je ale mnohem jednodušší si otevřít staré daňové přiznání, změnit tam jen to, co je potřeba, než pokaždé všechno vyplňovat ručně na papíře. Nehledě na to, že to samo kontroluje, jestli je to po formální stránce vyplněno správně. Samozřejmě by to ze strany státu mohlo být stokrát lepší, ale i teď je elektronická cesta většinou mnohem rychlejší a pohodlnější.
Re: Re: Veřejná správa 05/2018: elektronická fakturace v Brémách, neochota Čechů elektronicky komunikovat se státem
Jirka 3. 07. 2018, 22:55:34
Odpovědět  Odkaz 
Ano, jednodušší to je, ale člověk přitom nesmí vlézt do téměř jednosměrné pasti zvané datová schránka, kterou je elektronické podání podmíněné...

A proto třeba já léta používám elektronické výpočetní formuláře z www.danovapriznani.cz (stále dobře funkční v OO/LO), ale výsledek vytisknu a na berňák nejčastěji odnesu, nebo pošlu poštou.
Re: Re: Re: Veřejná správa 05/2018: elektronická fakturace v Brémách, neochota Čechů elektronicky komunikovat se státem
Pavel Šimerda 4. 07. 2018, 16:17:46
Odpovědět  Odkaz 
Trochu fact checkingu by neškodilo. Podával jsem elektronicky datové přiznání několik let bez datové schránky. Ano, vyžadovalo to doručit podepsané potvrzení toho podání, ale zůstaly všechny výhody elektronického podání kromě samotné potřeby doručení papíru, který ale naštěstí akceptovali i doručený jinou osobou.

Na druhou stranu je škoda, že když už si občan zřídí datovou schránku, není finanční správa ochotna elektronicky komunikovat s ním. Dostal jsem zrovna papírový dopis s upozorněním, abych dodal dokument, který dostali prvního května elektronicky. Tedy nejen, že mi posílají dopisy papírovou poštou, ale ještě jen proto, že nezvádli přijmout datovou zprávu.
Re: Re: Re: Re: Veřejná správa 05/2018: elektronická fakturace v Brémách, neochota Čechů elektronicky komunikovat se státem
Jirka 5. 07. 2018, 23:35:16
Odpovědět  Odkaz 
"Trochu fact checkingu by neškodilo. Podával jsem elektronicky datové přiznání několik let bez datové schránky."

Nechápu.... Není to náhodou formálně zcela totéž jako to, co popisuju já? Navíc s tím, že formulář z www.daňovapriznani.eu je mnohem víc user friendly než normální formulář od bolšiho. Vyplňuje se tam totiž ze všeho nejdřív list "Závěrka", no a ten rozdělí příslušná čísla přesně tam, kam patří...

"Na druhou stranu je škoda, že když už si občan zřídí datovou schránku, není finanční správa ochotna elektronicky komunikovat s ním."

Oni mají v takové situaci POVINNOST komunikovat elektronicky! Neuvažoval jste náhodou o tom, že jim to prostě suše připomenete?

https://www.epravo.cz/top/clanky/mohou-organy-verejne-moci-ucinne-dorucovat-postou-kdyz-jim-zakon-uklada-povinnost-dorucovat-prostrednictvim-datovych-schranek-79800.html

https://www.ochrance.cz/aktualne/tiskove-zpravy-2015/ochrankyne-upozornuje-na-povinnost-dorucovat-do-datove-schranky/

https://portal.pohoda.cz/dane-ucetnictvi-mzdy/dan-z-prijmu/misto-sankce-vyzva-novinka-u-vybranych-elektronic/

https://www.euro.cz/byznys/datova-schranka-povinnost-zrizeni-pokuty-1396801

atd. Když problematiku prohledáte podrobněji, tak z reakcí zjistíte, že byste taky mohl dostat "automaticky pokutu 2k" na základě toho, že jim pošlete něco papírově poté, co Vás k tomu vyzvou!!! Viz třeba https://www.penize.cz/podnikani/289842-datove-schranky-povinne-jen-pro-toho-kdo-skocil-statu-na-lep a příslušná diskuse...

Ti parazitičtí šmejdi si to zařídili vskutku "dokonale" a občané se stále častěji transformují v ovčany (tedy pokud jimi nebyli od počátku)...

Jenže to tady už jednou bylo a někdy tuším v r. 1989 to snad skončilo, ne?
Veřejná správa 05/2018: elektronická fakturace v Brémách, neochota Čechů elektronicky komunikovat se státem
Jirka 5. 07. 2018, 23:36:45
Odpovědět  Odkaz 
Pardon, samozřejmě www.danovapriznani.cz...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


 • Distribuce: Debian, Linux Mint
 • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog