přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Veřejná správa 05/2021: životní situace jako otevřená platforma, Drupal pro města, API platforma OpenZaak

Veřejná správa 05/2021: životní situace jako otevřená platforma, Drupal pro města, API platforma OpenZaak

Veřejná správa

Slovenský dobrovolnický spolek Slovensko.Digital připravil návod na řešení životních situací založený na otevřené platformě. Spolupráce anglických měst přináší výsledky při tvorbě webů na Drupalu. V Nizozemsku vznikla API platforma pro snazší poskytování on-line služeb občanům.


Slovensko má návody pro životní situace jako otevřenou platformu

Na Slovensku zajímavě pojali portál s návody pro životní situace. Jeho platforma má otevřené zdrojové kódy s licencí EUPL. Je napsána především v jazyce Ruby (s využitím frameworku Ruby on Rails), využívají se i uložené funkce databázového systému PostgreSQL.

Za vývojem platformy i samotným portálem Návody.Digital stojí spolek dobrovolníků Slovensko.Digital. Stát sice nabízí celou škálu různých služeb eGovernmentu, ale lidé o nich často vůbec nevědí, případně jim není jasné, jak a v čem by jim mohly pomoci. Proto skupina dobrovolných tvůrců vybudovala tento portál.

Portál Návody.Digital Portál Návody.Digital

Mezi další projekty spolku patří například Priznanie.Digital (interaktivní aplikace pro daňová přiznání), Ekosystém (nástroje usnadňující přístup k systémům státu) nebo LepšieSlužby.sk (platforma pro zadávání podnětů a hlášení chyb ve státních informačních systémech).

V Česku existuje podobný dobrovolnický spolek: Česko.Digital. Mezi jeho projekty najdeme kupříkladu Nedlužím státu, Naši politici nebo Střecha duševního zdraví.

LocalGov Drupal: výsledek úspěšné spolupráce v komunální sféře

Ve dvojměstí Brighton a Hove rozhodla v roce 2017 městská rada o spuštění nového městského webu založeného na systém Drupal 8 (dosud se používal web na verzi 7). Veškeré výstupy, které v rámci toho vznikly, byly otevřeny pro další použití jiným municipalitami.

Město Croydon navázalo na tyto výstupy a s jejich využitím spustilo „Local Government Drupal Project“ (LocalGov Drupal). Ten je základnou pro spolupráci jak s městem Brighton a Hove, které stojí za původní tvorbou, tak i s dalšími městy a obcemi.

Příprava nového webu pro Croydon tak díky této spolupráci a využití již hotové práce trvala jen čtyři měsíce, oproti měsícům dvanácti, které to trvalo ve zmíněném dvojměstí.

Technologicky je do projektu zahrnuto jádro Drupal 8, jádro LocalGov (LocalGov Core) a základní grafické téma. Celkově už kód z tohoto projektu využilo deset měst (například Londýn, Lambeth nebo Hammersmith a Fulham), dalších 51 zatím využívá samotný systém Drupal. Pokud by tato zbývající města přešla na využití LocalGov, během pěti let by ušetřila odhadem 36 až 51 milionů liber, tedy až 1 – 1,5 miliardy korun. V případě zapojení všech 343 anglických měst by byla úspora ještě podstatně vyšší.

Ve stručnosti

  • V Nizozemsku vyvinuli API platformu OpenZaak, která má za cíl usnadnit městům a obcím poskytování on-line služeb pro občany. Implementace je k dispozici pod licencí EUPL a na jejím vývoji se podílela města jako Amsterdam, Rotterdam, Utrecht nebo Tilburg.

  • Finské ministerstvo financí prezentovalo svou strategii návrhu aplikačních rozhraní pro veřejnou správu. Využívá při tom framework API připravený pro tyto účely Evropskou komisí.

  • Nizozemsko připravilo sadu nástrojů, které mají za cíl pomoci s přechodem veřejné správy na otevřená řešení. Digitalizační strategie Nizozemského království má otevřenost jako svůj klíčový bod (musí se používat otevřená řešení, není-li pádný důvod činit jinak).

  • Komunita uživatelů připravila hry, které mohou hrát děti se zrakovými vadami společně s dětmi bez těchto vad. Aktuálně je k dispozici třicet her v řečtině, angličtině a norštině; kdo má zájem, může je přeložit do dalších jazyků.

  • Německé město Dortmund bude preferovat open source. Padlo jednomyslné rozhodnutí, že každá zakázka na proprietární software bude muset být náležitě odůvodněna – včetně zdůvodnění, proč nelze použít otevřené řešení.

  • Ve dnech 6. až 9. června se bude konat konference FOSSGIS Conference, kterou pořádá švýcarská komunita. Konference bude on-line; standardně je účast zpoplatněná, ale například uživatelé aktivní v OpenStreetMap mají účast zdarma.Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...