přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Veřejná správa 07–08/2022: Praha a Středočeský kraj v Otevřených městech, licence EUPL v USA a Indii

Veřejná správa 07–08/2022: Praha a Středočeský kraj v Otevřených městech, licence EUPL v USA a Indii

Veřejná správa

Praha a Středočeský kraj se staly členy spolku Otevřená města. Evropská copyleftová licence EUPL se začala používat ve skupině Open Weaver působící v USA a Indii.


Členy Otevřených měst se staly Praha a Středočeský kraj

Otevřená města jsou spolek založený skupinou měst a obcí s cílem sdílet dobrou praxi a řešení nejen v oblasti ICT, poskytovat členům technickou, právní a metodickou podporu a podporovat otevřená řešení pro veřejnou správu. Od loňského roku mohou být členy spolku i kraje.

Hlavními projekty spolku jsou rozklikávací rozpočet CityVizor (odvozený od původního softwaru SuperVizor vyvinutého na ministerstvu financí), dotační software DSW2 a průběžné skenování zranitelností systémů.

Nově se členy Otevřených měst staly hlavní město Praha a Středočeský kraj. V obou případech se zájem koncentruje hlavně na zmíněný software CityVizor (jehož samotné používání není podmíněno členstvím ve spolku, jedná se o open source), jenž poskytuje občanům přehledné informace o rozpočtu a jeho složení.

Poznámka: Autor je členem projektové rady spolku Otevřená města.

Ve stručnosti

  • Expertní skupina Open Weaver působící v USA a Indii pro svůj klíčový produkt KANDI zvolila evropskou copyleftovou licenci EUPL. Je to patrně první významné použití licence mimo Evropskou unii. KANDI je platforma, která vývojářům pomáhá s výběrem knihoven, API nebo cloudových služeb podle jejich potřeb.

  • Shrnutí na serveru Joinup se věnuje kulatému stolu „AI pro veřejný sektor“, který se konal 22. června v Bruselu. „Umělá inteligence se stala oblastí strategického významu pro širší skupinu lidí. Nejen pro svůj obrovský ekonomický potenciál, ale také že může pomáhat v rozmanitých sférách naší společnosti, od vylepšené zdravotnické péče po lepší vzdělávání,“ řekl zde například evropský komisař Johannes Hahn.

  • Na konci června Evropská komise a Organizace spojených národů pořádaly společný hackathon zaměřený na vzdělávání pomocí otevřené platformy Moodle. První cenu získala komunikace přes Jitsi v rámci skupinových místností, druhou HTML Bootstrap Editor a třetí kombinovaný kalendář.

  • Studie firmy Gartner doporučuje, aby vznikající celoevropský katalog otevřených aplikací získal odpovídající politickou podporu a aby byli aktivně zapojeni správci obdobných katalogů v členských zemích EU. „Jednodušší objevování open-source aplikací pro eGovernment může snadno ušetřit miliony eur za zbytečný vývoj softwaru“, řekl k tomu evropský poslanec Marcel Kolaja, jenž má tento projekt ve své gesci.

  • EU Datathon zná svých dvanáct finalistů ve čtyřech výzvách. Přihlásilo se celkem 121 týmů ze 38 zemí, které podaly 156 návrhů. Po předvýběru bylo 24 týmů vyzváno k dalšímu rozpracování svých projektů. Nyní mají týmy k dispozici čtvrt roku na vývoj svých aplikací, které pak budou prezentovat na finálovém ceremoniálu, který se bude konat 20. října.

  • Akademie interoperabilní Evropy (IOPEU Academy) je iniciativa Evropské unie zahájená v roce 2019 a zaměřená na pokročilé znalosti v oblasti digitální interoperability. Akademie nyní nabízí 22 on-line kurzů z různých oblastí, například z energetiky, dopravy, zemědělství, životního prostředí nebo digitálních technologií.

  • Evropské orgány veřejné správy by měly zajistit dlouhodobou udržitelnost otevřeného softwaru, který používají – to je hlavním doporučením studie kritického softwaru projektu FOSSEPS, z níž byla nyní publikována závěrečná zpráva. Výzkumníci identifikovali třicet kritických softwarových projektů, zařadili tam například knihovnu libxml2 nebo nástroj Curl.



Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog