přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Veřejná správa 07/2018: elektronické občanky, Portál občana, rozdílný přístup německých spolkových zemí

Veřejná správa 07/2018: elektronické občanky, Portál občana, rozdílný přístup německých spolkových zemí

Veřejná správa

V Česku se začaly vydávat nové elektronické občanské průkazy a odstartoval provoz Portálu občana. Šlešvicko-Holštýnsko chce více otevřeného softwaru, naopak Dolní Sasko odstraní Linux z daňové správy. 


České ministerstvo vnitra spustilo elektronické občanky a Portál občana

Červenec byl v Česku ve znamení velkých změn v oblasti elektronických služeb veřejné správy. Od prvního dne v měsíci se začaly vydávat nové elektronické občanské průkazy, podporující „vymoženosti“ související s unijním nařízením eIDAS (dřívější čipové průkazy požadavkům nevyhovují).

Elektronické funkce průkazu nemusejí být aktivovány (jsou nepovinné) a lze je navíc po aktivaci zase deaktivovat (ovšem trvale, opětovná aktivace už není možná). Lze je využívat k identifikaci (na nově spuštěném portálu národního bodu čili NIA, portálu elektronických receptů atd.), vytváření kvalifikovaných elektronických podpisů a k autentizaci pomocí certifikátů.

Pro využití elektronické občanky je potřeba čtečka (průkaz je kontaktní, musí se do čtečky zasunout), její ovladač a aplikace. Ta je ovšem zatím dostupná jen pro Microsoft Windows, verze pro Linux, OS X a mobilní systémy by měly být k dispozici v září letošního roku.

O týden později než občanky odstartoval nový Portál občana, který má několik okruhů služeb. Kromě souboru obecných informací o veřejné správě je to průvodce životními situacemi (jak jsme to znali z dřívějšího Portálu veřejné správy) nebo přístup k různým informačním zdrojům (seznam datových schránek, věstníky, on-line formuláře…). Nejzajímavější je ale univerzální klient ke službám veřejné správy.

Ten lze využít po přihlášení přes elektronickou občanku nebo přes datovou schránku. Obsahuje tzv. dlaždice, z nichž každá zpřístupňuje nějakou službu veřejné správy. Zatím jich moc k dispozici není, postupně ale budou přibývat. Dále může toto rozhraní fungovat pro práci s datovou schránkou a nahradit tak dosavadní dobře známé webové rozhraní. S využitím datové schránky lze žádat o různé výpisy (např. z registru osob, bodového konta řidiče…).

Pozor na to, že každý způsob přihlášení zpřístupní jiný okruh služeb. Bez datové schránky nelze žádat o zmíněné výpisy, naopak například dlaždici pro elektronické recepty lze použít jen s elektronickým občanským průkazem.

Součástí je dále například přehled průkazů, kalendář nebo úložiště dokumentů. Tam by v budoucnu mělo být třeba připomínání konce platnosti různých průkazů, zatím to lze využít pro vlastní účely. Také si lze zjistit, které agendy o člověku evidují nějaké údaje. Funkce portálu by se měly postupně rozšiřovat.

Prostředí Portálu občana Prostředí Portálu občana

Šlešvicko-Holštýnsko chce více otevřeného softwaru, Dolní Sasko jde opačným směrem

Dvě německé spolkové země se výrazně liší v přístupu k nasazování softwaru s otevřenými zdrojovými kódy. Zatímco Šlešvicko-Holštýnsko pokračuje v plnění a rozvoji strategie využívání tohoto softwaru (s cílem eliminovat vendor lock-in, zvýšit bezpečnost IT a mít kontrolu nad svými výpočetními prostředky), země Dolní Sasko chce odstranit Linux ze svých počítačů používaných v daňové správě.

Šlešvicko-Holštýnsko má přechod na open-source software, otevřené standardy a otevřená API zapracovány přímo do koaliční smlouvy nové vlády, která započala své funkční období před rokem. Vláda se také v říjnu ústy svého místopředsedy a zároveň ministra pro digitalizaci vyjádřila, že by měla být veřejná správa v oblasti IT soběstačná a že tržní síla malé skupiny velkých IT firem působí problémy.

Dolní Sasko naopak míří opačným směrem. S cílem zjednodušit správu a vývoj softwaru pro správu daní postupně ukončí provoz SUSE Linuxu na 13 tisících počítačů. Toto nasazení Linuxu bylo přitom v roce 2012 publikováno Evropskou komisí jako ukázková případová studie.

Ve stručnosti

  • Barcelona zprovoznila svůj portál otevřených dat. Je postaven na CKAN se dvěma rozšířeními (pro přizpůsobení podoby a pro generování RDF kvůli federaci) vydanými pod licencí GNU AGPL.

  • Stejné město přišlo také s novou mobilní aplikací pro komunikaci seniorů s jejich rodinami. Aplikace je k dispozici pro Android a iOS.

  • Ještě jednou je třeba zmínit Barcelonu, a to v souvislosti s pravidly pro zavádění svobodného a open-source softwaru. Tato pravidla se totiž nyní překládají do angličtiny a bude je tak moci využít mnohem více měst.

  • Již v květnu 2017 byla v rámci programu ISA² Evropské komise spuštěna „zkušební lavice“ pro elektronickou fakturaci. Podporuje testování shody softwaru s různými standardy, včetně UBL 2.1, nově i UBL 2.1 credit note.

  • Výzkumná organizace CERN posunula výrazně kupředu svobodný nástroj KiCad. Ten slouží pro automatizovaný návrh elektronických obvodů a desek plošných spojů. Podpora tohoto softwaru (za pomoci placených vývojářů) je kromě jiného velkou pomocí pro rozvoj svobodného hardwaru.

  • Italské hlavní město Řím migruje na kancelářský balík LibreOffice. Proces je součástí velkého plánu migrace na otevřený software, jehož realizace začala v říjnu 2016. Na všech 14 tisících počítačů je již balík nainstalován, nyní se postupně začíná používat jako výchozí volba.

  • Portugalsko zavádí možnost podepisovat dokumenty pomocí mobilních zařízení. Využívá k tomu tři softwarové komponenty vyvinuté ve veřejné správě jiných států (konkrétně Španělska a Slovinska).

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

GFI Unlimited Secure Email: bezpečná elektronická pošta pro malé a střední firmy

GFIJsou dvě oblasti, které letos budou pro obchodní kontinuitu malých a středních firem (SMB) kriticky důležité: bezpečnost firemních sítí a elektronické pošty. Podle odhadů společnosti GFI Software více než 50 % loňských útoků směřovalo právě na SMB firmy.

Pokračování ...


GFI

Public Relations

Security Operations Center (SOC) - Vaše kyberbezpečnost za paušál

DatasysNemáte zaměstnance s velmi specializovanými dovednostmi v oblasti sítí a bezpečnosti? Dále digitalizujete a adaptujete nové technologie? Do kyberbezpečnosti investujete, ale nároky narůstají? V době stále sofistikovanějších kybernetických útoků přirozeně vzrůstají nároky na udržování IT bezpečnosti.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Kodys - Honeywell