přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron

Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron

ubuntu.png

Ubuntu je dnes jednou z nejpopulárnějších distribucí, a to především mezi domácími uživateli. Proto je vydání jarní verze Ubuntu 8.04 Hardy Heron jednou z nejočekávanějších událostí první poloviny roku. To ještě umocňuje fakt, že verze 8.04 je po dvou letech s přívlastkem LTS – tedy verzí s delší, tříletou podporou na desktopu, respektive pětiletou podporou na serveru. Nahrazuje tak na tomto postu dodnes oblíbenou verzi 6.06 Dapper Drake.


Vývoj Ubuntu 8.04 sleduji již od první alfa verze a od beta verze jej mám nasazený jako produkční systém. V následujícím článku bych rád zmínil nejvýraznější novinky v Ubuntu a podělil se o zkušenosti z jeho používání.

Ubuntuizace disku

 

Start live CDStart live CD

Instalační proces se od minulých verzí příliš nezměnil. CD s Ubuntu i nadále funguje jako live CD. Systém můžete nainstalovat dvěma způsoby. Buď necháte spustit live systém a instalaci spustíte ikonou na ploše, nebo můžete vybrat instalaci hned, potom se spustí přímo instalační proces. Samotná instalace se prakticky nezměnila, i nadále se skládá z několika málo kroků, je jednoduchá a intuitivní. Na závěr vám nabídne přenesení uživatelských účtů z jiných systémů, pokud v počítači nějaký najde. Netýká se to jen Windows, ale i Linuxu.

Nabídka jazyků při bootu CDNabídka jazyků při bootu CD

Novinkou, která se váže k vydání nového Ubuntu, je aplikace Wubi, což není nic jiného instalátor Ubuntu pro Linux. Wubi samo o sobě novinkou není, je tu s námi již od verze 7.04. Nyní se však stává oficiální součástí distribuce a dá se tedy očekávat, že jeho popularita výrazně vzroste.

Co Wubi vlastně umí? Jedná se o aplikaci, která je schopná nainstalovat Ubuntu do jednoho souboru na oddílu Windows. Před instalací se pokusí najít ISO soubor nebo CD s Ubuntu a pokud jej nenajde, začne instalační soubory stahovat z internetu. Po instalaci přidá do zavaděče Windows možnost spustit jím nainstalované Ubuntu. Člověk tak může bootovat do Ubuntu stejně jako do klasicky nainstalovaného systému. Wubi tak má být vedle virtualizace a liveCD další možností, jak si Linux jednoduše a nezávazně vyzkoušet. Pokud se Ubuntu nebude líbit, dá se jednoduše smazat z disku i ze zavaděče. Naopak pokud se bude líbit, existuje možnost, jak jej ze souboru nakopírovat do opravdového oddílu.

Vzhled prodává

Možná se divíte, proč ihned po instalaci pokračuji částí o věci, které může být pro mnohé tak podružná. Leč vzhled je to první, co většinu uživatelů po instalaci zaujme. V souvislosti s Ubuntu 8.04 se započaly plány na nový vzhled, které se ale nakonec zcela nenaplnily. S poslední LTS verzí Ubuntu přišlo hnědooranžové téma vzhledu Human, které se pro Ubuntu stalo typickým. Uživatelé tedy s další LTS verzí očekávali opět nový vzhled. Ten byl opravdu v plánu, začaly se objevovat první návrhy a dokonce prosákly informace, že vzhled Ubuntu by měl projít radikální změnou a novou barevnou kombinací měla být oranžová s černou. Nakonec se však tato radikální změna vzhledu přesunula do podzimního vydání. Dva roky staré téma Human se však dočkalo osvěžení. Je jím téma Human-Murrine, které působí modernějším vzhledem. Pro ty, kterým Human-Murrine nesedne, je připravena další varianta v podání Human-Clearlooks. Podobného faceliftu se dočkalo i GDM nebo-li přihlašovací obrazovka.

Přihlášení do systémuPřihlášení do systému

Nové GNOME

Ubuntu je distribuce úzce zaměřená na prostředí GNOME, a proto mnoho novinek v GNOME je současně také novinkami v Ubuntu. Poslední stabilní verze GNOME vyšla 12. března pod označením GNOME 2.22 a od té byla vydána ještě opravná verze 2.22.1, která je v Ubuntu již také obsažena. Novému GNOME jsem se podrobně věnoval v článku Jistota, solidnost, spolehlivost: GNOME 2.22, přesto zde zrekapituluji nejzásadnější novinky, které se promítly i do Ubuntu.

Obrázek:  2.jpg

Světový čas

Novinkou, které si všimne každý, kdo bude administrovat systém pomocí grafických nástrojů, je změněný přístup k administrátorským právům. Nyní nejste vyzváni k zadání hesla před spuštěním aplikace, ale aplikace se vám spustí, a nastavení, ke kterým potřebujete administrátorská práva, zůstanou zašedlá. Aktivujete je až tlačítkem Odemknout. A až po kliknutí na něj jste vyzváni k zadání hesla.

Obrázek:  6.jpg

Sledování systému - vylepšené grafy

Ti, kteří často sledují zatížení systému, ocení nové, pěknější grafy v aplikaci Sledování systému, které jsou nyní vykreslovány knihovnou Cairo. Praktickou novinkou je aplet Světové hodiny, ten rozšiřuje původní aplet Hodiny a k hodinám, kalendáři a úkolům přidává také zobrazení různých míst na zeměkouli a počasí v nich. Zásadní změnou pod povrchem je započatý přechod GNOME-VFS ke GFVS. Jedná se o přechod od staré k nové abstraktní vrstvě, která aplikacím poskytuje jednotné rozhraní pro přístup k různým službám. Přechod by měl přinést lepší výkon a vyšší odolnost vůči selháním.

Software - více programů, než jste ochotní spočítat

Pracovní prostředí GNOME a nabídka programůPracovní prostředí GNOME a nabídka programů

Ubuntu vychází z Debianu a stále s ním má společné velké množství balíčků. Po Debianu tak zdědilo obsáhlé repozitáře, ve verzi 8.04 to platí o to víc, protože standardní repozitáře (main, universe, multiverse a restricted) již obsahují téměř 25 tisíc balíčků. Pokud není nějaký software ve standardních repozitářích, poskytuje tvůrce programu často deb balíčky nebo přímo celý repozitář (jako např. Google). Téměř veškerý software je tak k dispozici na několik kliknutí a běžný uživatel tak zná legendy o kompilaci a peklu závislostí jen z doslechu.

Díkybohu! Pozn. šéfred.

Nautilus v GNOMENautilus v GNOME

Naopak menším ústupem v uživatelské přívětivosti může být absence aplikací, které se staraly o automatické doplnění systému. Mám na mysli Automatix2 a EasyUbuntu. Oba tyto programy nebudou pro Ubuntu 8.04 k dispozici a uživatel si tak bude muset ručně doplnit repozitář Medibuntu a doinstalovat veškerou podporu multimédií a uzavřený software.

Hardy Heron s sebou přináší stejně jako jeho předchůdci novou várku softwaru. Výchozím prohlížečem se stal Firefox 3, ač je ještě v betaverzi. Kancelářský balík OpenOffice.org se nachází v nejnovější verzi 2.4, která má zlepšenou práci s tabulkami. Přehrávač Totem umí vyhledávat a přehrávat videa z YouTube a poštovní klient Evolution umí synchronizovat s Google Calendar. Výchozím programem pro vypalování se stalo Brasero, což kvituji s povděkem, protože Brasero je konečně schopným konkurentem K3b z řad GTK aplikací. Osobně jej dokonce preferuji před K3b, protože umí to, co potřebuji a k potřebným funkcím se dostanu rychleji.

Vývojáři Ubuntu se rozhodli udělat změnu i na postu klienta pro Bittorrent, když byl GNOME BitTorrent downloader nahrazen programem Transmission. Změny nastaly také v oblasti virtualizace. Ubuntu samozřejmě podporuje různé virtualizační řešení, ale vsadilo především na KVM, které bude od verze 8.04 oficiálně podporovat.

Největší softwarovou novinkou nového Ubuntu je KDE4. Na prostředí KDE se specializuje Kubuntu, ale i v Ubuntu si můžete KDE doinstalovat nebo jen používat některé z jeho aplikací. Výchozím prostředím je v Kubuntu stále KDE3, ale KDE4 se již nachází v repozitářích a je možné si ho doinstalovat.

X.org 7.3

Výraznou změnou v Ubuntu je kompletní přechod na novou verzi X.org 7.3. Některé z jeho součástí byly k dispozici již v předchozí verzi, ale nejdůležitější komponenta Xserver 1.4 byla vydána až po zmražení Gutsyho. Je to právě Xserver 1.4, který s sebou přináší automatickou konfiguraci, sám by si měl nastavit např. rozlišení. Již není potřeba editace konfiguračního souboru ať už ručně nebo nějakým grafickým konfiguračním nástrojem. Z tohoto důvodu ze seznamu administračních nástrojů zmizela utilitka pro nastavení ovladačů grafické karty a obrazovky. K dispozici je pouze utilitka, která využívá rozšíření X serveru XRandR (X Resize and Rotate) sloužící dynamickému nastavování obrazovek, např. při zapojení externího monitoru nebo projektoru. Teď ale od teorie k praxi.

Zní sice pěkně, že by mělo nastavení X serveru probíhat automaticky, leč má praktická zkušenost je jiná. Mou postarší kartu ATI Radeon 9700 lze označit v Linuxu za bezproblémovou a v Gutsym jsem s ní neměl žádné problémy. V novém Ubuntu se X server nastavil naprosto bez chyby s open source ovladači včetně 3D efektů. Pro lepší výkon jsem se však rozhodl nainstalovat ovládače od ATI, přes správce nesvobodných ovladačů to je hračka. Jenže při restartu mi systém naběhl pouze do záchranného režimu, kde se mi spustil starý konfigurační nástroj X serveru v základním rozlišení.

Praktickou novinkou je fakt, že se při problému s X serverem uživatel neocitne v příkazové řádce, ale v grafickém konfigurátoru, byť v základním rozlišení

Opět jsem nastavil proprietární ovladače od ATI a zkusil spustit X server. Ten sice naběhl, ale pouze v základním rozlišení. Až ruční konfigurací xorg.conf jsem získal správné rozlišení, takže z nového X.org 7.3 mám hodně rozpačité pocity. Ty se ještě prohloubily o problémy s Compizem, který se v Ubuntu stará o 3D efekty. Když jsem jej zapnul, tak mi přestaly fungovat základní klávesové zkratky jako [Ctrl+c]/[Ctrl+v]. Taktéž přehrávání videa je mnohem horší než v Gutsym, a to jak pod AIGLX tak XGL. Při restartu X serveru klávesami [Ctrl+Alt+Backspace] mi systém do grafiky znovu nenaskočí. Nelze automaticky všechny problémy s grafikou házet na X.org, své mohou vykonat také ovladače od ATI, které mají proměnlivou kvalitu. Každopádně těch problémů je na můj v kus docela hodně.

Pozn. šéfred. Zdá se, že problémy nového X serveru se projevují také v jiných distribucích, což je velmi nepříjemný fakt - viz Mandriva Linux Errata: Running KDE Control Center Screen applet causes system to hang.

Zvukový server PulseAudio

PulseAudio je novým zvukovým serverem, který si dnes nachází místo ve většině nových distribucí. Ubuntu není výjimkou. PulseAudio by nemělo být náhradou za zvukové rozhraní ALSA, ale mělo by fungovat nad ním a k přístupu ke zvukové kartě využívat právě ALSA. Oproti ALSA by mělo přinášet nějaké pokročilé funkce, ale vzhledem k tomu, že jsem hudební laik, jehož práce se zvukem končí u přehrávání písniček v Amaroku a filmů v MPlayeru, nedokážu je patřičně ocenit. Naopak u přehrávání hudby jsem zaznamenal citelnou regresi oproti Gutsymu. Dost často se mi stává, že při zatížení procesoru nebo disku, např. při spouštění nějakého programu, začne zvuk lupat nebo se dokonce sekat. To se mi v Gutsym stávalo zcela výjimečně, a to ještě musel být procesor nebo disk pořádně zatížený.

Ovládání serveru PulseAudioOvládání serveru PulseAudio

Mezi vlastnosti zvukového serveru PulseAudio patří např. velmi praktické ovládání zvuku jednotlivých aplikací. V praxi tak lze ztišit hudbu či zvuk flash playeru nebo zesílit zvuk systémových zvuků.

Lokalizace

Ubuntu je lokalizované velmi dobře a v nové verzi to platí dvojnásob. Z velké části za to vděčí velmi dobré lokalizaci poslední verze GNOME, která je (do češtiny) přeložená z 95 %. Věci specifické pro Ubuntu jsou taktéž kompletně přeloženy, včetně nápovědy k systému. Škoda, že se zatím nepočítá s překladem popisků k balíčkům v repozitářích. Ty zatím nejsou přeloženy vůbec a například distribuce Mandriva a Debian jsou v tomto směru dále, protože čeští lokalizátoři se již pustili i do překladu popisků balíčků.

Instalace jazykových balíkůInstalace jazykových balíků

Dobrý pocit

Z nové verze Ubuntu mám docela dobrý pocit. Pokud to můžu porovnat s Gutsym, tak ten se v období od beta verze do finálního vydání jevil podstatně méně stabilně než současný Hardy Heron, jenž se jeví velmi stabilně. Bohužel můj dobrý pocit ze stability kalí nemalé problémy s X serverem. Tyto problémy se v případě různých grafických karet liší, takže někdo je nemusí zažívat vůbec.

Na druhou stranu na internetových diskusích si na ně stěžuje dost uživatelů a mnoho lidí se shoduje, že vydání X.org jsou slabší a slabší. Taktéž problémy se zvukem jsou docela nepříjemné. Pokud však pominu tyto dvě věci, tak je Hardy povedené a stabilní vydání, které je důstojným nástupcem Ubuntu 6.06 Dapper Drake na pozici vydání s prodlouženou podporou.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Miroslav Hrončok Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
churchyard 25. 04. 2008, 06:18:53
Odpovědět  Odkaz 
> Praktickou novinkou je fakt, že se při problému s X serverem uživatel neocitne v příkazové řádce, ale v grafickém konfigurátoru, byť v základním rozlišení. | To bylo už dřív, nebo ne? Jinak Brasero je super věc, v Xubuntu už je docela déle a jsem naprosto spokojen. Jinak Xubutnu 8.04 - děs a hrůza, mohlo by to mít ve sloganu: "GNOME pomocí jiných komponent (některých, ostatní jsou stejné)!".
Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
tony 25. 04. 2008, 09:48:16
Odpovědět  Odkaz 
"neocitne v příkazové řádce, ale v grafickém konfigurátoru" ano to bolo uz v 7.10
Jiří Eischmann Re:Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
Jiří Eischmann 25. 04. 2008, 10:37:14
Odpovědět  Odkaz 
Je to možné. Asi jsem to přehlédl, pravděpodobně z toho důvodu, že jsem v předchozí verzi žádné problémy s X serverem neměl narozdíl od Hardyho.
Re:Re:Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
Jockey 25. 04. 2008, 15:13:54
Odpovědět  Odkaz 
No ja kdyz jsem nastavoval ati radeon x1600 pro tak 7.10 GG jsem musel opravovat v prikazove radce, ale to mi nejak nevadi mam debiana jako webovy a ftp server, takze na radku jsem zvykly.
Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
salam 25. 04. 2008, 19:28:54
Odpovědět  Odkaz 
Dá se někde dočíst (případně může někdo znalý shrnout), o co přijdu a co získám při srovnání Ubuntu Hardy Heron a aktuálního Debianu testing?
Re:Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
majkro 25. 04. 2008, 21:04:20
Odpovědět  Odkaz 
Jestli si das ubuntu tak pujdes do pekla! :D
Re:Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
Roman 28. 04. 2008, 17:58:43
Odpovědět  Odkaz 
Pokud si dáš Ubuntu, budeš jednou za půl roku zažívat trauma s instalací nové verze. O to v Debianu asi přijdeš, ale budeš však muset někdy zkompilovat novou verzi jádra (není však nutné). Software bude asi stejný, jen Firefox se nejmenuje Firefox, ale ICE... (ledový tchoř, nebo něco). Ja bych zůstal na Debianu.
Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
kukino 27. 04. 2008, 16:39:21
Odpovědět  Odkaz 
Tak som to skusil cez Wubi, a som fakt prijemne prekvapeny. Normalne sa mi to vsetko nainstalovalo a vsetko aj funguje. aj take veci ako power management (na notase), uspavanie, skype aj s kamerou a mikrofonom. V balickoch je more programov co sa instaluju po par klikoch. No parada. A ked som sa tesil ze aspon hibernacia zlyhala (ale ziadny kernel panic ako kedysi) , tak som zistil ze to je moja chyba, kedze to namam na partition ale cez Wubi.
Ja myslim ze to je velky krok vpred ked existuje takyto jednoduchy sposob ako vyskusat linux a zistit ze uz je to fakt velmi uzivatelsky jednoduchy privetivy, stabilny a plnohodnotny system aj na desktop.
Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
Jan Kuchař 29. 04. 2008, 19:30:02
Odpovědět  Odkaz 
K problému s Xserverem:
na kartách NVIDIA nemám žádný problém ani s driverama od NVIDIE, ale na kartě ATI mi jede slušně jenom s OpenSource ovladači. Když nainstaluji ovladače od ATI, tak kupříkaldu, když hodím přes okno s 3D animací jiné okno, tak ta animace to druhý okno klidně překryje. :( Nevím, ale zase na NVIDIA to nedělá. :( Na hruhou stranu na NVIDIA mi 3D animace skoro nejedou (když běží compiz), údajně to musíé vše vypočítat procesor, ale na ATI evidentně ne (taky se 3D animace nevlní, když je zaplý compiz a posoufám s oknem (Wobby Windows), na NVIDII ano), ale zase to poté překryje okno nad animací. Nevíte někdo jak je tohle možný?
Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
jiří kočka 30. 04. 2008, 12:01:35
Odpovědět  Odkaz 
Nainstaloval jsem jej, ale překvapilo mě, že neumí lepší rozlišení jak 800x600 (ještě nabídl 640x480). Na fóru mě poradili, že se to dělá jednoduchou editací souboru xorg.conf v příkazovém řádku. Aby mi to chodilo musel jsem zavést uživatele root, který po instalaci není udělán na rozdíl od jiných linuxových distribucí. No asi na popáté se mi to povedlo změnit rozlišení. Zajímavé je, že ačkoli jsem vytvořil roota s heslem, tak jeho heslo to nechce, ale heslo uživatele. Což je zvláštní, já bych to považoval za bezpečnostní chybu. V mandrivě si s uživatelem ani neškrtnu (například při instalaci).
Vlastimil Ott Re:Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
Vlastimil Ott 30. 04. 2008, 13:53:24
Odpovědět  Odkaz 
Zajímavé to není, Ubuntu má tento koncept od počátků, což je cca tři roky. Dělal jste to nesprávně, to vám tak poradili? No potěš koště... přitom stačí

sudo mcedit /etc/X11/xorg.conf


Samozřejmě místo mcedit můžete použít jiný editor.
Jiří Eischmann Re:Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
Jiří Eischmann 30. 04. 2008, 15:35:58
Odpovědět  Odkaz 
viz:
http://wiki.ubuntu.cz/Root%20sudo
Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
gepir 30. 04. 2008, 16:36:30
Odpovědět  Odkaz 
Zdárek lidi, ubutu máme na serveru 7.10 dneska jsem to ugradoval na 8.04 hardy. Vše proběhlo vpohodě až na konec. Při restartu systému spadl celý server. Musel jsem do serverovny a restartovat to hardwarově :( nepochopil jsem proč celou dobu vše ukazovalo OK. Naistaloval jsem MySQL, Apache atd.... ale konec se nějak zkazil. nevíte proč se to mohlo stát?
Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
Jeník 30. 04. 2008, 21:28:25
Odpovědět  Odkaz 
Rád bych se zeptal jak se maže ze zavaděče? Děkuji.Jeník
Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
lino 1. 05. 2008, 11:25:37
Odpovědět  Odkaz 
po povoleni neslobodneho ovladaca dam restartovat pc a uz mi linux(ubuntu 8.04) nenabehne,iba cela cierna obrazovka,kde robim chybu? mam graf. ati radeon 1650,ked som mal grafiku od nvidie,tak mi to pekne islo a isiel mi potom aj beryl atd.. Vdaka.
Jiří Eischmann Re:Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
Jiří Eischmann 1. 05. 2008, 12:30:38
Odpovědět  Odkaz 
Nenaběhne vůbec nebo máte černou obrazovku a nabíhá hrozně dlouho? Jak se dostanete do GRUBu (menu pro výběr systému), vyberte Ubuntu a stikněte klávesu e, ze spouštěcího příkazu umažte "--quiet splash". Pak Ubuntu spusťte. Mělo by to naběhnout v textovém režimu. Jestli je problém tam, kde si myslím, tak to naběhnout ve standardním čase. Pokud ne, tak aspoň uvidíte, na čem se to zaseklo. Pokud systém naběhne, bude problém v nastavení rozlišení, zadejte do konzole příkaz "sudo gedit /etc/usplash.conf" a změňte rozlišení podle vašeho monitoru. Potom ještě proveďte příkaz "sudo update-initramfs -u". Pak restartujte, pokud systém naběhne v pořádku, máte vyhráno. Pokud ne, bude lepší, když budete startovat v textovém režimu, je to jen otázka vzhledu. Ten natrvalo přepnete takto: spustíte příkaz: "gksudo gedit /boot/grub/menu.lst" najdete v souboru najdete řádek s "--quiet splash" a umažete to, uložíte a mělo by to být.
Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
Karci 1. 05. 2008, 22:01:48
Odpovědět  Odkaz 
som total novice v linux,nekedy davno som sa pokusal zoznamit a pouzivat distribuciu Mandrake,tusim to bolo cislo 8 alebo 9 a stroskotal som na problemoch s hardwerom, nesla mi poriadne siet,grafika blbla, tak som to po par dnoch vzdal a vratil sa k windowsom. Pred par dnami som narazil na clanok na zive.sk o novom Ubuntu a moznosti odskusat cez wubi a hovorim si dobre, pokus c.2 s linuxom. Instalacia vpohode,dal som mu 10 GB miesta z disku,SK lokalizacia a restart. Ubuntu nabehlo a prvy dojem vyzera to ok. Skusam zvuk,grafiku, net nastavujem cez spravcu siete a sam sa divim ziadny problem,vsetko slape. Skusam prehravace audio,nejak mi ten rhythmbox nesadol,spoznavam utilitu pridat odstranit programi,skusam podla popular/hviezdicky/a stahujem Amarok a objavujem aj moj oblubeny VLC prehravac z WIN,taktiez taham a instal. Skusam Amarok,parada je ok,hlavne net radia ake poznam z winamp.Pokusam sa nastavovat grafiku,3D nejak nejde,vidim to podla nainstalovanej hry Planet Pinguin,seka blbne, hladam radu na forume ubuntu.cz a nachadzam mnozstvo info o 3D akceleracii,mam grafiku ATImobility radeon 1450. Najdem info o uzatvorenych ovladacom a moznosti pouzitia cez spravcu ovladacov hardweru,skusim a ajhla je tam moznost spustit graficky akcelerator pre moju ATI radeon 1450 aj s upozornenim rizika, povolujem a instal,nutny restart,po restarte vsetko ok nabehne,skusam nastavit vizualne efekty na normal a aj extra vsetko sa nejak vyhladi,zrychly a ide celkovo krajsie. Skusam Planet Pinguin, ide ako raketa,hladko plynulo,proste parada.Takze 3D akceleracia funguje,som spokojny. Dalej skusam a nastavujem postu evolution,ide ok,skusam dokumenty,tabulky/opennoffice/vsetko ok,je to o zvyku. Som zvyknuty pouzivat z windows skype/rodina v zahranici/,trocha sa obavam ci ho rozchodim,najdem info ze k dispozici je aj pre linux verzia 2.0.0.68 znova info na fore ubuntu o skype,nutnost doplnit do utilitky zdroje softweru/medibuntu/,podla navodu doplnim,aj pre laika ako ja celkom zrozumitelne napisany navod/doplnenie kluca/. Cez synaptic najdem Skype,stahujem,instal,spustam prihlasujem, vseko ide ok,trocha nezvyk,je jednochsi ako som zvyknuty,ale podstatne je ze funguje a volat ide, aj hned odskusam naostro. Takze zhrniem, zatial som nenarazil na ubuntu na nejaky problem, som sice asi taky nenarocny komercny uzivatel,ale som velmi prijemne prekvapeny,vsetko mi zatial slape na 100%,este nemam odskusane programi pre management a upravu fotografii,co je pre mna dost dolezite,ale videl som v menu GIMP a nejaky foto manager. Budem sa snazit najblizsie dni,tyzdne pouzivat hlavne Ubuntu a pokial pojde vsetko ok tak ako doteraz,zbohom Windows.
Re:Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
Smaja 8. 10. 2008, 14:10:42
Odpovědět  Odkaz 
Jojo Gimp je libica, ten jsem pouzival i na pocitacich s Windows :-)
Problém se zvukem
Bilbo 14. 05. 2008, 20:03:07
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, mám dotaz ohledně nové verze Ubuntu:
S Linuxem nemám příliš zkušeností, tak nevím, jak bych měl tohle nejlépe řešit. Prostě po instalaci nové verze 8.04. mi hrozně blbne zvuk. Přehrává se špatně a se škvrčením, a když např. pustím nějakou mp3, tak se často úplně sekne PC.
Neví někdo co s tím? Asi to má co dělat se zavedením těch nových ovladačů Pulse audio, protože na předchozí verzi šel zvuk v pořádku.
Předem díky moc.

Mám to na notebooku HP 530, 512 RAM, Intel Celeron 1,66 Ghz, Conexant audio
Re:Problém se zvukem
pupik 20. 05. 2008, 13:38:48
Odpovědět  Odkaz 
podivej se na: forum.ubuntu.cz
Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
pupik 20. 05. 2008, 16:07:46
Odpovědět  Odkaz 
Citace:
Naopak menším ústupem v uživatelské přívětivosti může být absence aplikací, které se staraly o automatické doplnění systému. Mám na mysli Automatix2 a EasyUbuntu.

Automatix byl jiz davno zapovezen a na forech Ubuntu pred nim vyrazne varuji. Dokaze totiz totalne zborit spoustu dulezitych veci.
Osobne jej mam vyzkouseny, ale lepsi je jit o par sekud delsi oficialni cestou.

Jinak pro automatickou instalaci ovladacu grafiky (Nvidia, Ati) se casto pouziva Envy, ktery si stahuje jejnovejsi ovladace primo ze stranek vyrobce, ale traba Nvidia mela cca pul roku v ovladacich chybu a Envy mi tam porad cpalo ty chybne ovladace. Proste sem se tech novych potom nedokazal nejak uplne zbavit.
Proto je lepsi pouzivat otevrene ovladace, ktere jsou implicitni a se kterymi jsem NIKDY nemel problem (jsou totiz radne odzkousene, narozdil od tech primo od vyrobce)
Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
honzika 8. 06. 2008, 02:08:18
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den a to co píšete : "poštovní klient Evolution umí synchronizovat s Google Calendar. " jste odzkoušel? Mne to nefunguje...
Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
LinX 11. 06. 2008, 21:48:21
Odpovědět  Odkaz 
S Ubuntu 8.O4 jsem maximálně spokojen. Vyzkoušel spoustu různých distribucí, ale tato mi opravdu "sedla". Používám jej jak na stolním PC tak i na notebooku. Dokonce i rodina se velice rychle naučila ovládat Linux. A pak že Linux je těžký...
Problém s ovladači od nvidia
Halfik 26. 06. 2008, 14:23:28
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den.
Mám takový dotaz , Na svém PC mám stabilně nainstalovaný WIN XP PROFI SP3 , a včera jsem si zkusil nainstalovat přez wubi linux ubuntu 8.04 Hardy Heron , a vše proběhlo naprosto v pořádku , až na ovladače nvidia . Ty které jsou součástí Ubuntu fungujou správně ( rozlišení , frekvence ). Když dám povolit nesvobodné ovladače tak to sice běží všechno ale nemůžu změnit rozlišení ani frekvenci . Mám Asus EN8600GT 256mb DDR3 2xDVI HDTV , na XP běží vše jak má , ale na Ubuntu mi nejde 3D ani nic jiného , Dík moc za radu . PS: ještě mně napadlo , jestli to neni tím že jsem to instaloval přez wubi .
Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
Mareton 4. 08. 2008, 11:07:14
Odpovědět  Odkaz 
No, zkoušel jsem Kubuntu od 6ky(omylem jsem si stáhnul starou verzi) která po aktualizaci začala dobře chodit. Pak jsem dal update na 7čku a začalo to kravit. Jednou jsem si s tim hrál aby to bylo skoro jako widle a 5. za sebou jsem to musel přeinstalovávat. Nakonec jsem zkusil Hardyho(kubuntu) a celke to šlo, ale furt to dělalo nějaký kraviny. Tak jsem si řekl a dost a zkusil jsem H.H ubuntu. A najednou uplně všechno bez problémů. Jediný co mohu vytknout je že chybí xmms (to je jediný přehrávač u kterého když dám spustit playlist s 5000 písničkama, tak nečekam 5 minut, ale 2 sekundy)a video ve fulskrýnu (i třeba na youtube) se trhá. Normálně se to v kubuntu trhalo, když jsem moc zvětšil okno, ale ve fulskrýnu to chodilo plynule...
Každopádně je to už dobrej systém
Vojtěch Trefný Re:Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
Vojtěch Trefný 4. 08. 2008, 22:41:10
Odpovědět  Odkaz 
Ad XMMS: Od Hardy není XMMS v ofic. repozitářích, protože je považován za zastaralý... Doporučuji vyzkoušet buď XMMS2, nebo Audacious -- oba jsou v repozitářích a je to prakticky XMMS...

Jinak instalační balík XMMS pro Hardy se dá stáhnout tady -- https://launchpad.net/ubuntu/hardy/i386/xmms/1:1.2.10+20070601-1build2 -- stačí dát pozor na potřebné závislosti a je to hračka...
Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
Apeiron 5. 08. 2008, 17:32:25
Odpovědět  Odkaz 
Mám doma pentium 3 - ram 256+64MB - HDD 200GB
a budem ho mat este nejaku dobu kym mi nepride zo servisu notebook. Ide mam na nom W XP a nie je s nim ziaden problem.... Chcem si vseak dat nan ubuntu a najlepsie tuto verziu. POjde mi normalne, aleobo bude sekat? Nepotrebujem ziadne 3D animaie ani tak podobne, len jednoduchy GUI.
Pojde pekne???
Vlastimil Ott Re:Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron
Vlastimil Ott 5. 08. 2008, 19:55:59
Odpovědět  Odkaz 
Ano, půjde zcela bez problémů. 3d efekty v Linuxu nevyžadují zdaleka tolik výkonu jako podobné efekty ve windows. A samotné požadavky na systém jsou hluboko pod touto konfigurací, takže - bez problému.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog