přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nemeth, Snyder, Hein: Linux: Kompletní příručka administrátora

Nemeth, Snyder, Hein: Linux: Kompletní příručka administrátora

První, co vás na knize zarazí, je kulatý tučňák "zeměkoule" na obálce. Grafikům se asi omrzel klasický linuxový Tux, a tak poslední dobou najdete na obálkách mnohé jeho variace, jak ukazuje dnešní recenze. Hned poté vás zarazí váha, protože kniha patří mezi ty nejobjemnější dostupné tituly o Linuxu. Cenou a množstvím stran připomíná například titul Linux Dokumentační Projekt stejného nakladatelství. Obsah je věc jiná a rozhodně nečekejte popis nastavení grafického prostředí KDE.


Kniha je rozdělena na tři hlavní díly. První z nich "Základní správa" se zaměřuje na uživatele neznalého Linuxu a Unixu. V úvodu najdete zajímavé informace z linuxového světa, něco z historie, vysvětlení pojmů, doporučené čtení a další odkazy. Následuje kapitola o zavádění systému opravdu v detailech a se vším všudy. Další v pořadí jsou kapitoly o uživateli root a ostatních, řízení procesů a o souborovém systému. Sedmá kapitola prvního dílu pojednává o různém hardware velmi detailním způsobem. Nemohl jsem se při čtení zbavit dojmu, že tyto informace v praxi těžko kdy využiji. V kapitole o přidání disku se mimo jiné dozvíte něco o diskových zařízeních, souborových systémech a právech souborů. Seznámíte se s periodickými procesy a jejich řízením, budete poučeni o zálohování a jeho prospěšnosti, seznámíte se s logy systému a budete v nich umět vyhledávat důležité informace. Kapitolou o kompilací jádra úvodní díl končí.

Díl nazvaný "Sítě" bych výstižně označil jako kniha v knize, zabírá totiž dobrou polovinu knížky. Po malé lekci z historie budete velmi detailně obeznámeni se způsobem adresování a směrování u TCP/IP. Naučíte se ve stručnosti nastavit DHCP server, překlad adres (NAT) a PPP protokol. Následuje samostatná kapitola o směrování, další o hardware a sto velmi hustých stran se autoři zabývají systémem DNS a programem BIND. Po krátké pauze věnované síťovému souborovému systému NFS se pustíte do elektronické pošty a programu sendmail. Varování autorů z úvodu kapitoly jsem pochopil ve třetině popisu funkcí sendmailu a o mnoho dále jsem se ani nedostal. Doufám, že sendmail nikdy nebudu muset takto nastavovat. Následujících pár stran autor věnuje ladění sítí a možným problémům, zbytek dílu pak bezpečnosti a webovým službám. Jestli mám k dílu o sítích něco dodat pak pouze to, že takové správce bych chtěl mít také.

V třetím díle "Co se jinam nevešlo" najdete informace o instalaci programů, nastavení tiskových služeb, dále kapitolu o údržbě systému, ladění výkonu, spolupráci s Windows a démonech v Linuxu. Poslední kapitolka opět obsahuje obecné informace o doporučení.

Kniha obsahuje velké množství příkladů a poznatků z praxe. Zapomněl jsem uvést, že autoři se orientují na distribuce SUSE, Debian a RedHat, přičemž odlišnosti distribucí jsou v textu výrazně označeny. Na konci každé kapitoly najdete cvičení - některá se mi po shlédnutí zadání nechtělo ani dělat. Z textu poznáte, že autoři pracují s unixovými systémy opravdu velmi dlouho a některá jejich doporučení nebo příklady jsou k nezaplacení. Také obecné úvody k jednotlivým tématům jsou poučné. Líbí se mi, že se zabývají také alternativami, například v kapitole o poště najdete i jednoduchý popis nastavení programu Exim. Pokud bych měl textu něco vytknout, tak to bude stáří, popisované distribuce totiž nepatří k nejmladším. U serverů to ale zase tolik nevadí.

Brát, či nebrat? Chcete-li provozovat linuxový server, naučit se hodně o síťařině, rozšířit si obzory nebo jen prostě mít v knihovně referenční a hlavně srozumitelnou příručku programu sendmail a BIND, pak určitě ano.

Computer Press 2004, vydání první. Doporučená cena 790 Kč / 1180 Sk. Počet stran: 880 černobílých.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz