přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Sirovich, J., Darie, C. SEO v PHP - Programujeme profesionálně

Sirovich, J., Darie, C. SEO v PHP - Programujeme profesionálně

seo_php.jpg

Když se mi nová kniha SEO v PHP z řady Programujeme profesionálně dostala do ruky, vyvolala ve mně velkou dávku zvědavosti. Nápad spojit SEO techniky a jejich implementaci v PHP mi připadal jako zajímavý a nikdy dříve jsem neviděl knihu, která by se zabývala oběma tématy zároveň.  


Autoři Jamie Sirovich a Cristian Darie knihu prezentují jako kompletního průvodce optimalizací webů pro PHP programátory, technicky orientované webdesignery a okrajově pro IT managery.

Kniha je přehledně strukturovaná, jednotlivé kapitoly logicky navazují na předcházející a kniha tvoří ucelenou strukturu. Tento způsob je vhodný pro nováčky v SEO, kteří se od základů po malých doušcích budou zanořovat čím dál hlouběji do problematiky.

Každá kapitola obsahuje čtivé povídaní o tématu, kterým se zabývá a na konci je praktická implementace v PHP. Pokud by si knihu četl neprogramátor, stačí, aby přeskočil praktickou část.

I když u nás kniha vyšla s ročním zpožděním, nezaznamenal jsem žádné závažné zastaralé informace. V překladu knihy jsem ovšem zaznamenal několik chyb v technických informacích. Jako příklad uvedu špatné URL adresy (http://www.example.com/Produkty/Stálobarevná_bublinka_do_vodováhy), které jsou popsány jako optimalizované pro vyhledávače.

Udělalo na mě dojem, že všechny kapitoly jsou velmi podrobně a srozumitelně rozebrány a všechen text je protkaný odkazy na webové stránky, které se danou problematikou zabývají. Obzvláště mě zaujaly odkazy na weby, které se zabývají nekalými optimalizačními technikami.

V první kapitole vás kniha provede instalací PHP a MySQL spolu s nastavením potřebných rozšíření do PHP. Nevím, na kolik je tato kapitola přínosná, protože začátečníci se určitě základy PHP nebudou učit v této knize a pokročilí programátoři tuto kapitolu přeskočí. IT manažeři, pro které je kniha podle autorů také určena, kapitolu o instalaci určitě nevyužijí.

Kniha je zároveň pro nováčky nevhodná, protože pro programovací příklady a cvičení je potřeba PHP už rozumět na vyšší úrovni.

Kniha mě velmi zklamala s přístupy přepisu adres, popravdě jsem od knihy s tímto názvem čekal, že se bude rozebírat více možností a alternativ. Autoři použili způsob tvorby adres s unikátním ID, který je podle nich nejlepší, a více to neřešili. Nemluvě o tom, že všechny zdrojové kódy byly přeloženy do češtiny a názvy funkcí jako „doplnit" jsou velmi matoucí.

Co se v knize dozvíte

 • Principy a metodiku SEO optimalizace

 • Základy marketingu stránek doprovázené reálnými příklady

 • Některé implementace optimalizace v PHP a MySQL

 • Nejpoužívanější Black Hat techniky

 • Mnoho odkazů na weby, které se SEO optimalizací zabývají

Plusy

 • Logická struktura knihy

 • Oddělení technické a netechnické části

 • Velmi dobré vysvětlení SEO praktik

 • Kapitola zajímající se o Black Hat techniky

 • Základy SEM marketingu

Mínusy

 • Chybí analýzy návštěvníky a statistiky přístupů

 • Hodně věcí je zde omíláno pořad dokola (duplicitní URL, duplicitní stránky)

 • Pouze jedna implementace přepisu adres

 • Zdrojové kódy s českými proměnnými a kódy

 • Případová studie e-shopu na konci knihy je velmi odbytá

 • Zbytečná kapitola o instalaci PHP a MySQL

Celkový dojem

Kniha určitě není kompletním průvodcem optimalizace webu pro programátora, spíše bych ji považoval za knihu, kde se autoři snažili shrnout co nejvíce informací o SEO a tento záměr se podařil. I přes mnoho nedostatků považuji knihu za povedenou.

Komu knihu doporučit

Knihu bych doporučil manažerům nebo pokročilým programátorům, kteří o SEO už trochu vědí a chtějí si prohloubit znalosti. Zkušení SEO konzultanti se v knize nic nového nedozví.

Jamie Sirovich, Cristian Darie: SEO v PHP - Programujeme profesionálně, Computer Press 2008, 384 stran černobílých, 397 Kč/537 Sk

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Jurča
Public Relations

Rozšiřující analytické funkce řešení Flowmon

ALEF FlowmonZnámým systémem pro sle­do­vá­ní toků v síti je ře­še­ní spo­leč­nos­ti Flow­mon. V zá­k­la­du se po­u­ží­vá pro mo­ni­to­ro­vá­ní da­to­vých toků v síti a k ře­še­ní pro­b­lé­mů s tou­to ko­mu­ni­ka­cí. Při po­u­ži­tí Flow­mon sond se vi­di­tel­nost do ko­mu­ni­ka­ce dos­tá­vá až na úro­veň ap­li­ka­cí. Kromě to­ho­to zá­k­lad­ní­ho mo­ni­to­rin­gu a ná­s­tro­je na ře­še­ní pro­b­lé­mů má Flow­mon také rozšiřující moduly.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Tagy