přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Sirovich, J., Darie, C. SEO v PHP - Programujeme profesionálně

POINT.X (2018-19)

Sirovich, J., Darie, C. SEO v PHP - Programujeme profesionálně

seo_php.jpg

Když se mi nová kniha SEO v PHP z řady Programujeme profesionálně dostala do ruky, vyvolala ve mně velkou dávku zvědavosti. Nápad spojit SEO techniky a jejich implementaci v PHP mi připadal jako zajímavý a nikdy dříve jsem neviděl knihu, která by se zabývala oběma tématy zároveň.  


reklama

Autoři Jamie Sirovich a Cristian Darie knihu prezentují jako kompletního průvodce optimalizací webů pro PHP programátory, technicky orientované webdesignery a okrajově pro IT managery.

Kniha je přehledně strukturovaná, jednotlivé kapitoly logicky navazují na předcházející a kniha tvoří ucelenou strukturu. Tento způsob je vhodný pro nováčky v SEO, kteří se od základů po malých doušcích budou zanořovat čím dál hlouběji do problematiky.

Každá kapitola obsahuje čtivé povídaní o tématu, kterým se zabývá a na konci je praktická implementace v PHP. Pokud by si knihu četl neprogramátor, stačí, aby přeskočil praktickou část.

I když u nás kniha vyšla s ročním zpožděním, nezaznamenal jsem žádné závažné zastaralé informace. V překladu knihy jsem ovšem zaznamenal několik chyb v technických informacích. Jako příklad uvedu špatné URL adresy (http://www.example.com/Produkty/Stálobarevná_bublinka_do_vodováhy), které jsou popsány jako optimalizované pro vyhledávače.

Udělalo na mě dojem, že všechny kapitoly jsou velmi podrobně a srozumitelně rozebrány a všechen text je protkaný odkazy na webové stránky, které se danou problematikou zabývají. Obzvláště mě zaujaly odkazy na weby, které se zabývají nekalými optimalizačními technikami.

V první kapitole vás kniha provede instalací PHP a MySQL spolu s nastavením potřebných rozšíření do PHP. Nevím, na kolik je tato kapitola přínosná, protože začátečníci se určitě základy PHP nebudou učit v této knize a pokročilí programátoři tuto kapitolu přeskočí. IT manažeři, pro které je kniha podle autorů také určena, kapitolu o instalaci určitě nevyužijí.

Kniha je zároveň pro nováčky nevhodná, protože pro programovací příklady a cvičení je potřeba PHP už rozumět na vyšší úrovni.

Kniha mě velmi zklamala s přístupy přepisu adres, popravdě jsem od knihy s tímto názvem čekal, že se bude rozebírat více možností a alternativ. Autoři použili způsob tvorby adres s unikátním ID, který je podle nich nejlepší, a více to neřešili. Nemluvě o tom, že všechny zdrojové kódy byly přeloženy do češtiny a názvy funkcí jako „doplnit" jsou velmi matoucí.

Co se v knize dozvíte

 • Principy a metodiku SEO optimalizace

 • Základy marketingu stránek doprovázené reálnými příklady

 • Některé implementace optimalizace v PHP a MySQL

 • Nejpoužívanější Black Hat techniky

 • Mnoho odkazů na weby, které se SEO optimalizací zabývají

Plusy

 • Logická struktura knihy

 • Oddělení technické a netechnické části

 • Velmi dobré vysvětlení SEO praktik

 • Kapitola zajímající se o Black Hat techniky

 • Základy SEM marketingu

Mínusy

 • Chybí analýzy návštěvníky a statistiky přístupů

 • Hodně věcí je zde omíláno pořad dokola (duplicitní URL, duplicitní stránky)

 • Pouze jedna implementace přepisu adres

 • Zdrojové kódy s českými proměnnými a kódy

 • Případová studie e-shopu na konci knihy je velmi odbytá

 • Zbytečná kapitola o instalaci PHP a MySQL

Celkový dojem

Kniha určitě není kompletním průvodcem optimalizace webu pro programátora, spíše bych ji považoval za knihu, kde se autoři snažili shrnout co nejvíce informací o SEO a tento záměr se podařil. I přes mnoho nedostatků považuji knihu za povedenou.

Komu knihu doporučit

Knihu bych doporučil manažerům nebo pokročilým programátorům, kteří o SEO už trochu vědí a chtějí si prohloubit znalosti. Zkušení SEO konzultanti se v knize nic nového nedozví.

Jamie Sirovich, Cristian Darie: SEO v PHP - Programujeme profesionálně, Computer Press 2008, 384 stran černobílých, 397 Kč/537 Sk

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz