přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Shu-Wai Chow: Programujeme Mashup aplikace pro Web 2.0 v PHP

Shu-Wai Chow: Programujeme Mashup aplikace pro Web 2.0 v PHP

mashup.jpg

Slovo "mashup" se obvykle do češtiny překládá jako "míchanice". V oblasti webových aplikací pak označuje takové řešení, kde se na jedné webové stránce různými způsoby míchá a kombinuje obsah z více zdrojů (z místní databáze, různých vzdálených serverů apod.). Přichází kniha, která si klade za cíl naučit čtenáře namíchat ten správný koktejl informací pro uživatele.


O tom, co je to vlastně ten "Web 2.0", se vedou dalekosáhlé diskuse a názory na to nejsou jednotné. Někdo dokonce říká, že je to jen prázdný marketingový pojem. Faktem ale je, že se čím dál více rozmáhá takové řešení webových stránek, kdy se k autorovu původnímu dílu (článek, blogový zápis, diskusní příspěvek atd.) přidávají ještě nějaká data odjinud. Může to být nějaká fotogalerie, mapa, video, relevantní reklama, zajímavé odkazy a mnoho dalších věcí. Tvůrce takového webu by si měl být tedy schopen poradit s tím, jak různé zdroje kombinovat, aby to celé perfektně fungovalo.

Kniha "Programujeme Mashup aplikace..." je jednou z mála, které se této oblasti věnují. Už to samo je dobrým důvodem, proč jí věnovat náležitou pozornost. Dalším takovým důvodem - na který každý přijde po prolistování obsahu - je to, že se čtenář poměrně důkladně seznámí s mnoha "údernými pojmy" (hlavně zkratkami) dnešního webového programování: XML, DOM, SAX, XML-RPC, SOAP, AJAX a tak podobně. A v neposlední řadě je potřeba zmínit, že se všechno točí okolo využití populárních informačních zdrojů, jako jsou Google Maps, Flickr, Amazon, Yahoo! Search atd.

Ze svého pohledu bych začal od konce. Právě tu vazbu na oblíbené servery považuji za dobrou věc pro nácvik spolupráce s externími zdroji. Mají totiž kvalitní a stabilní API, fungují spolehlivě a navíc - díky jejich poměrně širokému využití - lze snadno srovnávat výsledek snažení. A co je nejdůležitější, kniha se věnuje zdrojům rozličného charakteru a použitých technologií, takže jde o poměrně pestrou sbírku modelových příkladů, ze kterých lze snadno vycházet při využívání jiných zdrojů založených na daných technologiích.

Všude jsou poměrně vyčerpávající příklady kódu, úplné zdrojové kódy si lze stáhnout ze serveru nakladatelství. Není tedy třeba nic opisovat, každý si může všechno vyzkoušet velice rychle a bez otrocké námahy. Nemohu ale nechat bez povšimnutí, že jsou kódy uloženy v archivu typu RAR, což není zrovna obvyklé a někomu by to mohlo činit mírné potíže (spojené např. s nutností instalace programu pro práci s archivem). Ještě dodám, že i když je v názvu zmíněno programování v PHP, dost podstatná část se píše v JavaScriptu, protože běží přímo ve webovém prohlížeči. Trochu si rýpnu do srozumitelnosti kódu - přece jen byla někde trochu potlačena ve prospěch úspory místa, což není úplně nejlepší.

Kniha je celkově psána zajímavě a čtivě, nikde čtenáře neotravuje suchými technickými popisy. Srozumitelnost je vcelku dobrá, i když někde je hodně informací napěchováno do krátkého úseku textu, takže k dobrému porozumění je potřeba to číst pomalu nebo opakovaně.

Pro popis elementů v XML formátech (i některých dalších věcí) byla zvolena forma tabulky. Nepřipadá mi to příliš vhodné, vzhledem k tomu, že jde o stromový formát. Pokud by byla tabulka s popisem zkombinována s grafickým schématem stromu, bylo by to v pořádku. Ale takto jsem měl při čtení potíže vnímat, jak vlastně hierarchie formátu vypadá, a to jsem přitom zvyklý s XML formáty pracovat. Když to bude číst někdo, kdo se zatím s XML moc nesetkal, bude na tom ještě hůř. Narazil jsem také na pár věcných chyb v těchto tabulkách.

Než se pustím do celkového hodnocení, musím upozornit ještě na jednu drobnost. Některé informační zdroje (např. Yahoo! Search nebo Google Maps) ke svému využití vyžadují registraci a získání přístupového klíče. Proto je před zkoušením aplikací bohužel nutné projít příslušnými registračními procedurami, spojenými v některých případech i s poskytnutím nějakých osobní údajů. Většinou také platí různá omezení, např. na celkový počet dotazů, přístupnost webu a podobně. Každopádně je potřeba si předem přečíst aktuální podmínky té které služby a dodržovat je.

Tato nepříliš rozsáhlá kniha (280 stránek) nikoho samozřejmě nenaučí dokonale zvládat programování aplikací s využitím jednotlivých představovaných technologií. Její hlavní přínos je ale v tom, ukázat různé způsoby řešení stejných nebo podobných věcí a jejich vlastnosti. Kdo si tedy knihu přečte, může se pak už dále rozhodnout, na co se konkrétně zaměří, aby to splnilo jeho potřeby. Proto si myslím, že kdo se nyní chystá začít s tvorbou hybridních aplikací (jak se často mashup aplikacím říká), měl by určitě po této publikaci sáhnout.

Lukáš Jelínek je erudovaným autorem mnoha článků a také autorem knihy Jádro systému Linux.

Nahoru

Odkazy

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog