přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Otevřený svět OpenStreetMap

Otevřený svět OpenStreetMap

osm_logo.jpg

Lidem kolem open source a linuxové komunitě není třeba vysvětlovat pojem OpenStreetMap, ale na světě (myslím tedy v Čechách) je stále převažující procento těch, kteří mají názor: za co se neplatí, to je určitě špatné a tak tomu jednoduše nevěří. A právě pro lidi s tímto názorem mohou být následující řádky dveřmi do „otevřeného světa“.


Zatímco se uživatelé papírových map pomalinku vytrácí, užívání těch elektronických se stále rozrůstá a stalo se naprostou samozřejmostí. Dnes už je nabídka elektronických mapových podkladů tak rozsáhlá, že si v případě potřeby můžete vybírat. A tak se pojďme společně podívat na jednu svobodnou mapovou alternativu, spravovanou početnou celosvětovou komunitou.

Co je OpenStreetMap?

OpenStreetMap (OSM) jsou širokou komunitou udržované a podporované mapy světa. Díky faktu, že se jedná o projekt udržovaný rozsáhlou komunitou přispěvatelů ze všech koutů planety, jsou podklady vždy aktuální. Přispěvatelé využívají GPS přístroje, klasické mapy a nejnověji také letecké snímky. Takto získané informace se porovnávají a nahrávají do společné databáze. OSM jsou tak nejčastěji aktualizované mapové podklady, které je možné využívat.

Historie OSM je již poměrně dlouhá. Projekt založil v červenci 2004 Steve Coast z Velké Británie. V dubnu 2006 projekt OSM začala podporovat stejnojmenná nadace a v červenci 2007 se uskutečnila první OSM mezinárodní konference s 9 000 registrovanými uživateli. Mezi sponzory této konference patřili mimo jiné společnosti Google nebo Yahoo.

Díky své otevřenosti je možné využívat data OSM pro libovolné účely. Podmínkou je pouze to, že vždy uvedete autorství OpenStreetMap a jeho přispěvatelů. Použitá data je také možné libovolně upravovat a šířit, ale opět pod stejnou licencí jako je zdroj. Projekt má dnes více jak milion přispěvatelů a jejich počet stále stoupá.

Na snímku Prahy je nejlépe vidět, jaký pokrok projekt OSM od svého vzniku udělal Na snímku Prahy je nejlépe vidět, jaký pokrok projekt OSM od svého vzniku udělal

Možnosti a využití

OSM je možno využít stejným způsobem jako jakékoliv jiné mapy. Vyhledáte místo, které vás zajímá, prohlédnete si okolí svého plánovaného pobytu anebo jednoduše naplánujete trasu prázdninového výletu. Všechny tyto činnosti jsou intuitivní a ovládání map je přehledné a funkční.

Prvním logickým krokem každého, kdo bude chtít jakýmkoli způsobem OSM využívat, je to, že se připojí na domovskou stránku projektu. Tuto možnost můžete využít jak na svém počítači, tabletu, tak prostřednictvím mobilního telefonu. Prostředí map se vždy přizpůsobí právě využívanému zařízení.

Vzhled map se zcela přizpůsobí zařízení, ze kterého na web vstoupíte Vzhled map se zcela přizpůsobí zařízení, ze kterého na web vstoupíte

První pohled, který se vám při načtení úvodní stránky zobrazí, bude pravděpodobně (záleží na místě odkud se připojujete) obecná mapa Evropy. V levém horním rohu přímo pod vyhledávacím polem naleznete uvítací hlášení s možností další akce, v horní části obrazovky se nachází hlavní lišta s nabídkou. V mapovém poli jsou umístěné ovládací prvky pro práci s mapou.

Neznalého uživatele na první pohled, spíše než ovládací prvky, zaujme vzhled mapových podkladů. Grafický vzhled se může zdát poněkud hrubší a na rozdíl od konkurence neuhlazený. Nicméně po krátké době užívání si na vzhled zvyknete a dokonce pochopíte jeho výhody.

Úvodní mapa po prvním přístupu – jednoduché a přehledné rozhraní Úvodní mapa po prvním přístupu – jednoduché a přehledné rozhraní

Když už jsme u vzhledu map, můžeme se rovnou podívat na jeden z ovládacích prvků. Je to možnost přepnutí mapy do různých vrstev. Uživatel má tak možnost procházet podklady podle svých potřeb a preferencí. Na výběr máte možnost standardního zobrazení, cyklomapy, dopravní mapy, humanitární mapy nebo náhled na mapu od společnosti MapQuest Open.

Stejně tak, jako si může uživatel vybrat z libovolného pohledu – z libovolné vrstvy, má možnost i výběru vyhledání optimální trasy od různých poskytovatelů této služby. Volit můžete mezi OSRM Project, Graphhopper nebo Mapzen. Trasy je navíc možné dělit na pěší, cyklistické nebo klasické auto-moto.

Poznámka autora. „Mimochodem druhý zmiňovaný je také využitý jako výchozí vyhledávač trasy v GNOME mapách.“

Vyhledávání trasy je možné děli na základě využitého dopravního prostředku – je tu možnost i pro pěší Vyhledávání trasy je možné dělit na základě využitého dopravního prostředku – je tu možnost i pro pěší

Úpravy a spolupráce

Jak již víme z předchozích řádků OSM je komunitní projekt. A tak mimo běžného využití je také možné, se do tohoto projektu zapojit a přispívat tak k aktualizaci mapových podkladů.

Aby bylo možné se do projektu zapojit, musíte se do projektu zaregistrovat. To je možné provést přímo na stránkách projektu, kde si zvolíte své uživatelské heslo a jméno. Svůj účet pak můžete propojit s některou ze stávajících služeb, kterou již využíváte a dále se přihlašovat například pod účtem Google, Yahoo, Facebook nebo prostřednictvím OpenID. Posledním podstatným krokem, který musí splnit každý přispěvatel, je nutné odsouhlasení podmínek pro přispěvatele.

Na stránce svého profilu poté naleznete všechny zadané informace a můžete provádět individuální nastavení svého profilu. Mimo možnosti změn v profilu se na této stránce ještě dostáváte do sekce vašich úprav, komentářů a poznámek. Navíc zde můžete najít, editovat a vyhledávat své přátele v OSM a společně s nimi spolupracovat na zdokonalování map.

Vše co v projektu OSM uděláte, můžete sledovat na stránce svého profilu Vše co v projektu OSM uděláte, můžete sledovat na stránce svého profilu

A jak provádět úpravy chyb nebo změn v mapách? Pokud naleznete chybný údaj, stačí spustit některý z dostupných editačních nástrojů, které jsou integrovány přímo v OSM. Nebo si můžete do svého počítače stáhnout editační nástroj JOSM – Java Open Street Map Editor. Jak již samotný název napovídá jedná se o aplikaci napsanou v Java. Existuje i další editor Merkaartor.

Pro první práce a vyzkoušení úprav OSM budou většině uživatelů stačit integrované aplikace v prohlížeči. Jedná se o editory Potlach2iDeditor. Základní úpravy v těchto editorech se provádí na principu „obkreslování“ leteckých snímků. Po otevření libovolného on-line editoru se zobrazí mapa, jako podklad mapy slouží letecký snímek (poskytuje společnost Bing a je nutné tento nejprve aktivovat – spustit) a do takto otevřeného snímku je možné vkládat body, cesty, uzly a relace. Takto připravené a upravené mapy jednoduše uložíte tlačítkem uložit (save).

Editor Potlach2 je přehledný a integrovaný přímo v OSM Editor Potlach2 je přehledný a integrovaný přímo v OSM

Jak je vidět z předchozích řádků projekt OSM není jen nějakým okrajovým hráčem v oblasti elektronických on-line map. V současné době funguje velké množství systémů na základě mapových podkladů OSM. Najdeme je například v navigačních aplikacích Navmii (dříve NavFree), nebo v NavigatorFREE od společnosti MapFactor, která neposkytuje pouze navigační aplikaci, ale ucelený systém přístrojů a nástrojů.

Uznávám, že text tohoto článku nepokrývá celou problematiku projektu, ale pouze seznamuje čtenáře s úplnými základy využití a úprav OSM. Dále může být dobrým vodítkem pro ty z vás, kteří se rozhodnou na projektu spolupracovat. A pokud se vám článek a myšlenka OSM zalíbily, už teď se můžete těšit na další připravovaný článek, v němž vás poněkud blíže seznámím s editačním nástrojem JOSM.

Nahoru

Příspěvky

Otevřený svět OpenStreetMap
Marián Kyral 8. 04. 2016, 12:42:17
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, díky za článeček.

Jen bych upřesnil větu o tom, že OSM jsou vždy aktuální - to hodně záleží na oblasti, dostupných podkladech a hlavně na existenci mappera, který se o danou oblast aktivně stará.

Hlavní výhoda OSM je spíše v tom, že pokud narazím na nějakou nepřesnost, zastaralý údaj nebo na chybějící data, mám možnost to rovnou opravit.

A taky bych dodal, že mapové vrstvy na osm.org nejsou jediné. Existuje mnoho specializovaných projektů, které se zaměřují na určitou úzkou oblast. Třeba http://www.opensnowmap.org/ - zimní mapa, nebo mtbmap.cz - cyklo turistické mapy a další. Viz třeba galerie na osmap.cz: http://openstreetmap.cz/galerie
Otevřený svět OpenStreetMap
fri 8. 04. 2016, 13:12:20
Odpovědět  Odkaz 
Některé zákresy v mapách a tím myslím i digitalizované katastrální, jsou i na Moravě - změtí čar. Záleží někdy na tom, z které strany se začalo měřit, historický vývoj zakreslování, snaha udržet ten systém pohromadě, a aby se dva pozemky potkaly na centimetr přesně, může být jistý problém.

Hledal jsem podklady, které bych využil v QMapShack, ale při srovnání s "uhlazeností" Google maps a pro určitý účel (jen jednoduché označování bodů v mapě), jsem záležitost udělal v nich. Jsou volně dostupné mapy pro západní Evropu a další okruhy, které by se mi líbily, ale v případě České republiky, moje potřeba zatím nebyla uspokojena. Příště zkusím znovu.
Vojtěch Zeisek Otevřený svět OpenStreetMap
Vojtěch Zeisek 8. 04. 2016, 14:51:30
Odpovědět  Odkaz 
Máte někdo zkušenosti s dostáním OSM vybrané oblasti na Linuxu do Garmin GPS? Co se Vám nejvíc osvědčilo?
Re: Otevřený svět OpenStreetMap
Tomáš Indráček 8. 04. 2016, 20:21:29
Odpovědět  Odkaz 
Jde to docela v pohodě, já používám kombinaci splitter a mkgmap. Jenom to musí podporovat daná navigace. Data pro generování dané oblasti stáhneš v pohodě buď přímo z openstreetmap.org nebo garmin.openstreetmap.nl případně na download.geofabrik,de. Na vrstevnice použivám phyghtmap.
Re: Otevřený svět OpenStreetMap
fela 10. 04. 2016, 16:09:51
Odpovědět  Odkaz 
Pozrite tiež na
http://fela.host.sk/garmin/

(jednoduchý postup)
Otevřený svět OpenStreetMap
Pavel Šimerda 10. 04. 2016, 22:00:17
Odpovědět  Odkaz 
Jinak musím říct, že mě mapování po přesvěhování do nové lokality naprosto chytlo. Doplnil jsem už několik cest a pěšin a bylo pro mě velkým překvapením, že zrovna náhodou krátce potom, co jsem začal, vyšel tento článek.
Otevřený svět OpenStreetMap
jnet 11. 04. 2016, 10:53:40
Odpovědět  Odkaz 
Článek je určitě zajímavý, jen asi není určen širšímu okruhu obyčejných uživatelů.Tím myslím řidiče aut s navigacemi. Ti jsou v pasti velkých výrobců navigací a ti jsou zase v pasti MS Windows. Aktualizaci map přes Linux tyto firmy ignorují a budou to dělat do té doby, než se OpenStreetMap prosadí tak, aby ji musely vzít na vědomí. Kdyby se objevily články jak nasadit OSM na hlavní navigace hlavních výrobců a jak je používat, tak by OSM nebyla jen hračka hobbistů a možná i více lidí by se pak do komunity přidalo. Každý dobrý tutoriál začíná s Hello world a pak naučí zájemce třeba multiprocessing v Pythonu. Navíc lidi jako já zajímá právě elektronika a Python a ne přímo mapový SW a přitom jezdím každý den autem. Článek přímo demenstruje to proč je Linux nasazován v superpočítačích, ale v masovém nasazení na desktopu selhal. Už ve starém Egyptě byla elita, která uměla předpovídat zatmění slunce a prováděla mozkové operace, ale 99.999% lidí bylo naprosto negramotných a zaostalých.
Václav Hejda Re: Otevřený svět OpenStreetMap
Venca Hejda 11. 04. 2016, 19:43:50
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
nemyslím si, že je to v oblasti navigací tak hrozně jednostranné. Osobně mám navigaci s WindowsCE na které mi v dualbootu běhá originální navigační software společně se systémem NavigatorFREE s OpenStreetMap - to znamená stále aktuální mapové podklady zdarma :o).

Teď momentálně připravuji článek o mapování s JOSM, ale další by mohl být trochu techničtější i popsat zprovoznění NavigatorFREE pod Windows navigací. Uvidíme, ale děkuji za téma.
Venca Hejda
Re: Re: Otevřený svět OpenStreetMap
fela 13. 04. 2016, 07:27:18
Odpovědět  Odkaz 
Mne tak behá Garmin Mobile na Win Mobile. A napr. v aute mám originál multimediálny systém, ktorý beží na Win CE, s iGO Primo.

Ale za skutočný boom (aspoň pre mňa) by bolo, ak by sa našiel spôsob ako previesť OSM mapy práve do iGa (čo je podľa mňa špička v routovaní, rýchlosti i možnostiach skinovania)... a určite to ide, lebo v minulosti som používal OSM mapy Bieloruska, vytvorené/konvertované asi priamo Nav'N'Go (vtedy tie mapy od Navtequ či Teleatlasu pre Balkán, Bielorusko či Rumunsko boli hodne deravé, ale OSM už boli použiteľné).
Google v tomto nepomáha, skôr som našiel diskusie o tom, že to nejde...
Otevřený svět OpenStreetMap
jzvc 11. 04. 2016, 23:41:17
Odpovědět  Odkaz 
Par poznamek.

Jednak OSM davno neni jen mapa. V databazi je nasobne vice dat, nez se na mapach zobrazuje. Existuji minimalne desitky webu, ktere s temi daty pracuji, ale zadny nevyuziva vsechny (to ani nelze).

Dal bych chtel pripadne editory upozornit (v souvislosti se zverejnenym screenem) at nemapuji podle te fotomapy. Je klidne o desitky metru posunuta, a tim ze budete podklad "zpresnovat" ho defakto znicite. Pokud to pak nekdo mysli aspon trochu vazne, JOSM je zcela jednoznacna volba.

A nakonec par zajimavosti:

IZO 3D - http://osm.kyblsoft.cz/3dmapa/
Doprava (v CR pouze omezene) - http://tracker.geops.ch/?z=16&s=1&x=830444.3142&y=6712996.3215&l=transport
Turistika od sousedu - http://www.freemap.sk/#p=48.87238|18.47794|12|T (podotykam, mnohem presnejsi nez seznam, bavime se tu nikoli v metrech, ale casto v centimetrech)
Pripadne hrady, zamky, ale i ropiky - http://gk.historic.place/historische_objekte/translate/cs/index-cs.html?zoom=10&lat=50.15881&lon=14.44531&pid=KmGmHaSaHe

Je toho pochopitelne mnohem vice.
Re: Otevřený svět OpenStreetMap
Pavel Šimerda 12. 04. 2016, 18:02:57
Odpovědět  Odkaz 
Rád se nechám poučit, nejlépe na jabberu nebo IRC. Zatím mi přijde lepší a přesnější přidávat cesty s pomocí fotomapy než to tam sekat podle gps trace. Co se týče oprav dat jsem si zatím troufl jenom ta zjevně špatná, jinak do zakreslených věcí nehrabu.
Re: Re: Otevřený svět OpenStreetMap
Marián Kyral 14. 04. 2016, 22:36:14
Odpovědět  Odkaz 
Tak v prvné řadě je dobré ty foto mapy podle něčeho srovnat. Buď katastr, nebo třeba lpis - najít si nějakou dlouho a klikatou cestu mezi poli a porovnat jak to vypadá na fotomapě. A v některých místech, kde je dostatek gps stop se dá fotomapa srovnat i podle nich.
Otevřený svět OpenStreetMap
Petr Ježek 2. 09. 2016, 23:33:31
Odpovědět  Odkaz 
Nějak se zapomnělo, že OSM používají mapy.cz...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz