přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, openSUSE Leap 15.3 překlenuje cestu do podniků

openSUSE Leap 15.3 překlenuje cestu do podniků

suse.png

Čerstvé vydání distribuce openSUSE Leap, které je nyní sestaveno i s binárními balíčky SLE 15 SP3, pro ještě snadnější přechod mezi komunitní a podnikovou distribucí.


Ve středu 2. června 2021 bylo oznámeno vydání komunitní distribuce openSUSE Leap 15.3. Podobně jako předchozí verze je sestavena nejen na základním kódu připravovaného SUSE Linuxu Enterprise 15 Service Pack 3, ale také společně s binárními balíčky pro SLE. Díky tomuto sblížení komunitní a podnikové distribuce je možné v případě potřeby kdykoliv „zapnout“ podnikovou podporu ke stávajícímu systému. Takto je možné rozšířit podporu a údržbu distribuce po ukončení 18 měsíčního životního cyklu komunitní verze. Výhodu tohoto sblížení mohou ocenit vývojáři, kteří pro testování a škálování aplikace použijí openSUSE Leap a po ukončení testů mohou plynule převést stávající server, virtuální stroj či kontejner na SUSE Linux Enterprise.

Projekt openSUSE kromě klasického vydání distribuce nabízí i další varianty, a to průběžně aktualizovanou distribuci openSUSE Tumbleweed, která poskytuje nejnovější vydání softwaru z upstreamu hned poté, co balíčky úspěšně projdou testováním. Dále je k dispozici Kubic pro nasazení v Kubernetes a MicroOS zahrnující souborový systém jen pro čtení a atomické aktualizace.

Povýšení systému z předchozí verze

Vzhledem k rozsáhlým změnám v Leapu 15.2 a následně v současném Leapu 15.3 není doporučeno provádět povýšení systému z verzí starších než Leap 15.2. Podrobnosti jsou uvedeny v Poznámkách k vydání.

Instalátor: Průběh instalace - aktualizační repozitář SLE 15 Instalátor: Průběh instalace - aktualizační repozitář SLE 15

Instalátor: Aktualizační repozitář openSUSE Backports Instalátor: Aktualizační repozitář openSUSE Backports

Hlavní komponenty

openSUSE Leap 15.3 je stejně jako předchozí verze vybaven jádrem Linux 5.3 a k němu backportovanou podporou nového hardwaru.

Do systému se dále dostává správce balíčků DNF ve verzi 4.7.0 a také odlehčená verze (napsaná v C) Micro DNF, která je určena pro prostředí, kde je potřeba malá velikost správce balíčků, jako např. v kontejnerech a strojích s omezenými prostředky. Dokonce je k dispozici i experimentální alternativní backend PackageKitu, který DNF používá.

YaST – správa konfigurace systému

Známý nástroj YaST je vybaven modulem Registrace, jež snadno dokáže převést stávající systém openSUSE Leap na SUSE Linux Enterprise. Stačí jen zadat registrační údaje od SUSE.

Yast registrace: Snadný přechod na SLE 15 Yast registrace: Snadný přechod na SLE 15

Xfce 4.16: Správa napájení - zjednodušení dialogu Xfce 4.16: Správa napájení - zjednodušení dialogu

Prostředí pracovní plochy

V Leapu 15.3 je nová verze Xfce 4.16, jež přichází s vizuální změnou v oblasti palety barev a ikon. Ve Správci nastavení zahrnuje inovované filtrovacího políčko, které je ve výchozím stavu skryté, a při použití nově prohledává i komentáře jednotlivých spouštěčů systémových dialogů.

  Xfce 4.16: Správce nastavení - nová paleta barev Xfce 4.16: Správce nastavení - nová paleta barev

Stejné verze jako v přechozím vydání zůstávají u KDE Plasma 5.18 s dlouhodobou podporou (LTS) a GNOME 3.34. Celkově openSUSE Leap zahrnuje 8 různých prostředí pracovní plochy, kromě výše uvedených také Cinnamon, LXDE, LXQt, Enlightenment a MATE.

Yast software: Osm prostředí pracovní plochy Yast software: Osm prostředí pracovní plochy

Plány do budoucna

Podle informací o životním cyklu openSUSE Leapu se zdá, že můžeme počítat s budoucími vydáními verzí 15.4 a 15.5, což v celku pro řadu 15 dává ještě při nejmenším další tři roky podpory. S distribucí openSUSE Leap tedy není třeba se bát nasazení v prostředích vyžadujících stabilitu. Dříve se pro taková prostředí nasazoval CentOS, možná že právě toto by mohl být argument pro ty, kdo hledají jeho nástupce.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jan Papež

Jan Papež

Jsem správcem serverové infrastruktury a do pracovního světa jsem vyrazil hned po střední škole. I přesto, že v práci spravuji servery s MS Windows, baví mě poznávat GNU/Linux. Používám hlavně openSUSE a zapojil jsem se do komunity překladatelů.


  • Distribuce: openSUSE
  • Grafické prostředí: KDE

| blogPublic Relations

Význam archivace e-mailů roste a jde o nedílnou součást kybernetické odolnosti

E-maily jsou jedním z nejcennějších a nejautentičtějších informačních zdrojů naší doby. Uprostřed pandemie exponenciálně vzrostl objem e-mailů, přičemž digitalizace a práce na dálku se staly jádrem kontinuity podnikání.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Tagy