přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Změny v Novellu a openSUSE, softwarové patenty opět na scéně

Změny v Novellu a openSUSE, softwarové patenty opět na scéně

dvatydny.gif

Co se děje ve světě Linuxu a open source. Otevře spor MS vs. TomTom Pandořinu skříňku softwarových patentů? I na Novell krize dolehla, propouští. OpenSky: volání do Skypu bez Skypu. Adoptujte si vývojáře. Dva nové PDF magazíny. WinStrom nabízí pro Linux už i daňovou evidenci. Shutter: Pokročilý „snímkovač“ pro GNOME. OpenSUSE mění vývojový cyklus, další verze až na podzim. Zenwalk 6.0. Simply MEPIS 8.0.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Otevře spor MS vs. TomTom Pandořinu skříňku softwarových patentů?

Známý výrobce navigací TomTom a softwarový gigant Microsoft se dostali do křížku. Microsoft si totiž na TomTom stěžoval, že porušuje šest jeho patentů. Jen dodejme, že gigant z Redmondu je v poslední době aktivní ve vymáhání svého intelektuálního vlastnictví. Za posledních několik let jeho čelní představitelé obviňovali Linux, že porušuje celou řadu jejich patentů. Ač MS nikdy nepřišel s žádnými konkrétními údaji, celá řada firem využívající linuxové technologie s ním pro všechny případy podepsala patentovou dohodu.

Společnost TomTom pravděpodobně nechtěla rozšířit jejich řady, a tak přišel Microsoft s veřejným obviněním, aby ji vystavil pod tlak. Případ je pro linuxový svět citlivý zvláště proto, že tři z oněch patentů se týkají přímo linuxového jádra. Přesto Microsoft chodí kolem Linuxu po špičkách a snaží se, aby krok proti TomTomu nevyzněl jako útok proti Linuxu a open source. Má proto dva důvody: zaprvé se v poslední době snaží k open source stavět přívětivěji a útok na Linux by těmto snahám moc nepomohl a zadruhé nechce vyprovokovat další velké firmy, zainteresované v linuxovém byznysu, k protiútoku. Společnosti IBM a Sun, které mají snad ještě více patentů než MS, se již dříve nechaly slyšet, že v případě patentového útoku na Linux budou na oplátku své patenty tvrdě vymáhat na Microsoftu. Přes ujišťování, že v tomto případě MS nemíří na Linux, prohlásil ředitel Linux Foundation Jim Zemlin, že pokud to bude nutné, půjdou do soudního sporu s Microsoftem.

Jako nejpravděpodobnější varianta se jeví, že TomTom tlaku podlehne a s Microsoftem se dohodne. Pozorovatelé poukazují na to, že společnost momentálně nemá takové prostředky, aby soudní spor s gigantem velikosti Microsoftu vedla. Otázkou zůstává, nakolik by se do opravdového soudního sporu tlačil Microsoft. Některé z patentů se již nyní zdají těžko vymahatelné. Navíc po případu Bilski dostalo reálné vymáhání softwarových patentů vážné trhliny. Také by soud mohl rozhodnout, že nároky nejsou oprávněné, a hodnota celého intelektuálního vlastnictví Microsoftu by mohla výrazně poklesnout.

I na Novell krize dolehla, propouští

Novell avatar

Na probíhající krizi se rozhodlo reagovat i vedení společnosti Novell, která je tvůrcem distribuce SUSE. Bylo oznámeno, že o práci přijde 100 zaměstnanců ze 4200. To je sice méně než 3 % všech zaměstnanců, ale jsou mezi nimi i vývojáři, kteří pracovali na různých open-source projektech. Práci si musí hledat někteří z těch, kteří pracovali na komunitní verzi openSUSE. Bez práce je také Luc Verhaegen, jehož náplní práce byl vývoj ovladače RadeonHD. V důsledku restrukturalizace Novell snižuje počet svých vývojářů pracujících na poštovním klientu Evolution z 9 na 5, což je citelné oslabení vývojářského týmu tohoto projektu.

Novell také zveřejnil výsledky za první čtvrtletí hospodářského roku, které končilo 31. ledna. Tržby činily 215 milionů a zisk 11 milionů. Ač tržby z linuxových produktů meziročně vzrostly od 24 % na 35 milionů, vedení s nimi nebylo spokojené. Novellu se totiž v této oblasti nepodařilo nalézt trvalý příjem, místo toho se musí spoléhat na nepravidelné velké projekty, což může znamenat výpadky v příjmech, to se společnosti stalo v tomto čtvrtletí.

OpenSky: volání do Skypu bez Skypu

Společnost SIPphone je známa především komunikačním softwarem Gizmo 5 (dříve Gizmo Project). Jednu dobu byl tento program velmi zdatnou alternativou ke Skypu, ale minimálně verze pro Linux v poslední době ztrácí dech a poslední verze vyšla před rokem a půl. SIPphone si asi uvědomil, že nemá dostatečnou sílu na to, aby soupeřil s velkými komunikačními sítěmi, a proto se začal zaměřovat na kompatibilitu s konkurencí.

Gizmo 5 sice není open source, ale je multiplatformní a používá otevřené protokoly. Nativním protokolem pro volání je SIP a pro chat XMPP. Navíc však podporuje IM do všech velkých sítí a do sítí Google Talk, MSN a Yahoo! umí i volat. Navíc se jedná o oficiální podporu na základě dohody s provozovatelem dané sítě, v síti navíc nemusíte mít účet, stačí vám pouze účet pro Gizmo 5. Novou sítí na seznamu je Skype. Jeho podpora je však řešena jinak (nejedná se o oficiální) a neomezuje se pouze na Gizmo, ale lze ji využít z jakéhokoliv SIP účtu, volat lze dokonce z webové aplikace SIPphone (stačí vytočit skypejméno@opensky_gizmo5_com). Na Skype lze přes OpenSky volat dokonce i z mobilu. Stačí poslat sms s uživatelským jménem a OpenSky vám zavolá zpět a hovor spojí, z mobilu lze posílat i IM zprávy. Hovory jsou zdarma do délky pěti minut. Pokud chce zákazník delší hovory, musí si ročně OpenSkype zaplatit za 20 dolarů.

Adoptujte si vývojáře

Programy adopce jsou v poslední době velmi rozšířené. Můžete adoptovat např. zvíře v zoo nebo dítě v rozvojové zemi. GNOME Foundation nyní přišla s programem, v rámci kterého si můžete adoptovat vývojáře. Každý měsíc budete přispívat 10 dolarů, za odměnu dostanete osobní poděkování od vývojáře, samolepky a tričko s tématikou GNOME. Adoptování tak rozšiřuje již existující možnosti: jednorázové příspěvky v kategoriích Associate (25 - 500 dolarů), Sponsor (500 - 1200) a Philanthropist (více než 1200). Peníze jsou použity prostředí a platformy GNOME. Např. částka 600 dolarů umožní poslat jednoho vývojáře na každoroční sraz GUADEC, kde se domlouvá další směřování GNOME.

Dva nové PDF magazíny

Ti z vás, kteří se zajímají o dění kolem Ubuntu trochu více, jistě znají Full Circle Magazine. Jedná se o magazín, který se věnuje dění kolem Ubuntu. Obsahuje návody, seriály o programování, novinky kolem Ubuntu, rozhovory se zajímavými lidmi, případové studie atd. Magazín vychází ve formátu PDF. Originál je v angličtině, která je stále pro velkou část lidí překážkou, proto se česká komunita kolem Ubuntu před časem rozhodla časopis překládat, avšak projekt se brzo zastavil. Nyní se však zdá, že je překladatelský tým opět aktivní a výsledkem je kompletní překlad čísla 17. Poslední vydání originálu je sice číslo 22, ale menší zpoždění českého překladu zase není takovou vadou kráse.

Nově vzniknuvší openMagazin je původní a originální česko-slovenský e-zin, který je určen nejen uživatelům Linuxu, ale také uživatelům kancelářského balíku OpenOffice.org. Jeho základním obsahem jsou články z portálů LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz, které vytvářejí zajímavý informační mix. PDF soubor je volně a zdarma ke stažení a smí se bez změn či úprav šířit a samozřejmě tisknout. Redakce navazuje spolupráci s dalšími portály, takže v novém čísle se setkáte také se články z linuxové klasiky - serveru Penguin.cz.

Novinky ze světa softwaru

WinStrom nabízí pro Linux už i daňovou evidenci

Minulý rok jsem psal o tom, že společnost WinStrom, zabývající se vývojem stejnojmenného účetního software, uvolnila také verze pro Linux a Mac OS X. To s povděkem kvitovaly firmy a podnikatelé, kteří mají tyto operační systémy nasazené. Pár programů pro vedení účetnictví v Linuxu však existovalo již v té době. Kde měl však Linux úplnou mezeru, byl program pro daňovou evidenci, která je velmi rozšířená mezi živnostníky, proto hodně podnikatelů čekalo na slibovanou verzi, která toto zjednodušené vedení účetních záznamů bude podporovat. Dočkali se na začátku března. Varianta Mini s daňovou evidencí stojí 2390 Kč. K dispozici je ale také bezplatná verze Start, která umožňuje až 100 záznamů. Připomeňme, že je WinStrom napsán v Javě a jako databázový systém používá PostgreSQL. Mezi oficiálně podporovanými distribucemi je Ubuntu, Debian, Fedora, openSUSE, Red Hat a Mandriva Linux.

Shutter: Pokročilý „snímkovač" pro GNOME

Po delší době přináším tip na méně známý, ale zajímavý program. Patřím mezi ty, kdo dělají snímky obrazovky často a ve velkém množství, proto potřebuji něco, co mi práci ulehčí. Standardní nástroj v GNOME je až příliš jednoduchý a dělat screenshoty přes GIMP mi moc nevyhovuje. Z tohoto důvodu jsem dlouhou dobu používal Ksnapshot z KDE. Nyní jsem však narazil na Shutter, který má mnoho zajímavých funkcí a je napsán v GTK+, takže mnohem lépe zapadá do GNOME.

Snímkovač ShutterSnímkovač Shutter

Rozhraní je realizováno kartami, takže si můžete nejdříve všechny screenshoty udělat a až posléze řešit, co s nimi. Nabízí celou paletu možností, jak screenshot pořídit: libovolný výběr, výběr z okna, okno, webová stránka. Shutter má také jednoduchý nástroj, v kterém můžete obrázky upravit, aniž byste museli otevírat nějaký grafický editor. Na závěr také umožňuje upload obrázků do některé z online služeb. To vše z něj dělá propracovaného pomocníka při snímání obrazovky.

Autoři jsou zaměření především na Ubuntu, pro které je k dispozici jak samostatný repozitář, tak jednotlivé balíčky. Z ostatních distribucí je podporována Fedora, Mandriva Linux a Arch Linux.

Novinky ze světa distribucí

OpenSUSE mění vývojový cyklus, další verze až na podzim

openSUSE middle

Vývojáři komunitní distribuce openSUSE se rozhodli, že prodlouží vývojový cyklus, který dosud činil půl roku. Reagují tak na výtky uživatelů, kterým se zdálo vydání 11.1 uspěchané. Zatímco ostatní velké distribuce jako Fedora, Ubuntu a Mandriva Linux mají vývojový cyklus půl roku, openSUSE bude mít osm měsíců. Vývojáři tak zvolili zlatou střední cestu. Roční vývojový cyklus už totiž většina uživatelů považuje za příliš dlouhý. Ukázalo se to na příkladu Mandriva Linuxu, který s verzí 2006 přešel na roční vývojový cyklus a po roce se vrátil opět k půlročnímu, protože se nesetkal s pochopením uživatelů, kteří chtějí mít aktuální systém.

Osmiměsíční vývojový cyklus s sebou ale také nese určitá negativa. Především to, že vydávání distribuce vypadne z rytmu vývoje dalšího softwaru. Např. takové GNOME vychází každého půl roku a může se stát, že v jednom vydání nepřijde s novou verzí GNOME vůbec a v dalším poskočí hned o dvě vydání. Jak říká Stephan Kulow, je to fakt, s kterým se nedá nic dělat a openSUSE bude vždy obsahovat takový software, jaký je aktuálně k dispozici. Nastínil také plány do dalších vydání. Verze 11.2 by měla vyjít až v listopadu a měla by obsahovat: jádro 2.6.30, KDE 4.3, GNOME 2.28, webové rozhraní pro YaST, podporu netbooků, Ext4 (možná i jako výchozí systém souborů) atd. Další vydání jsou naplánována na červenec 2009 (11.3), březen 2011 (12.0), listopad 2011 (12.1).

Zenwalk 6.0

Světlo světa spatřilo šesté vydání distribuce Zenwalk, která je založená na osvědčeném a konzervativním Slackwaru. Jedná se o distribuci, která předchází překrývání programů tak, že vybírá z dané skupiny vždy jen jeden. Stejně jako Slackware používá tgz balíčky. Existují tři edice: Standard, Core a Live.

Zenwalk desktopZenwalk desktop

Verze 6 je založená na prostředí Xfce 4.6. GNOME Office byl nahrazen optimalizovanou verzí OpenOffice.org. Kernel je ve verzi 2.6.28.7 a obsahuje ovladač gspca, který zajišťuje funkčnost mnoha webkamer. Nástrojem pro konfiguraci sítě se stal Wicd. Zkrácena byla také doba bootování, vylepšen byl suspend/hibernace a zapracovalo se také na vzhledu.

Zenwalk není vzhledem k své povaze určen pro méně počítačově zdatné uživatele, ale pokud máte rádi Slackware, může pro vás být zajímavou možností. Stahovat můžete na stránce s release notes.

Nastavení Xfce v ZenwalkuNastavení Xfce v Zenwalku

Simply MEPIS 8.0

Jedním ze známých derivátů Debianu určených pro běžné uživatele je i MEPIS, který je vyvíjen Američanem Warrenem Woodfordem. Ten začal svou distribuci vyvíjet v roce 2003, protože mu ostatní distribuce nepřišly dostatečně uživatelsky přívětivé. Verze 6 upustila od Debianu a vycházela z Ubuntu. V další verze však znamenala návrat k Debianu. Stejně tak je to i s posledním, osmým vydáním.

Distribuce MEPIS se dělí na tři varianty, z nichž nejznámější je SimplyMEPIS, který je určený pro desktopy a notebooky. Verze 8 je založená na Debian Lenny Stable, ale obsahuje některé aktualizované programy. Jádro v SimplyMEPISu má označení 2.6.27.18. Distribuce stále setrvává na osvědčeném KDE 3.5.10, ale obsahuje už OpenOffice.org 3 a Firefox 3.0.6.

Pokud tedy hledáte uživatelsky přívětivý Debian, můžete sáhnout po SimplyMEPISu. Bezplatnou verzi můžete stáhnout na stránkách projektu. Existují také placené verze Titanium a Gold za 30, respektive 50 dolarů.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog