přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1

Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1

opensuse.gif

Půl rok se opět sešel s půlrokem a je tu nová verze populární linuxové distribuce openSUSE, tentokrát s pořadovým číslem 11.1. Oproti předchozí verzi nepřináší tak revoluční novinky, spíše jen drobnější vylepšení. Novější verze programů, pokračování přechodu na KDE4 apod. Rozhodně však stojí za pozornost. Jak vypadá pohledem běžného uživatele?


Ahoj, tak jsem si koupila ten nový notebook, cos mi radil. Bez systému. Vistu jsem viděla jednou a stačilo mi to. Tak mi tam, prosím, nainstaluj ten tvůj oblíbený Linux. Jak že se jmenuje?

openSUSE, dle mého současného názoru to nejlepší ze světa Linuxu. Chceš se na tu instalaci dívat?

Jasně, aspoň uvidím experta při práci. :-)

No, tak se koukej. Zapnout, strčit DVD, naběhne jednoduché menu. Co myslíš, že bude dál?

Úvodní nabídka po nabootování z instalačního médiaÚvodní nabídka po nabootování z instalačního média

Language. Tam si asi vybereme jazyk, ne? A dál jen zvolit instalaci?

Ovšem. Dále nás čeká příjemná licence, že vše je zdarma k volnému užití.

Já jsem čekala jaké to bude dlouhé a složité...

Před rokem to bylo výrazně delší a komplikovanější. V minulé verzi došlo k několika zásadním změnám instalátoru, které pokračovaly i v této verzi (třeba nový nástroj na dělení disku). Takže instalátor je opravdu jednoduchý a přívětivý, ale stále ti ponechává možnost všechno si nastavit podle sebe, pěkně ručně. Kdyby to bylo ještě jednodušší, jako třeba u Ubuntu, prostě bys párkrát klikla na "Další" a průběh a nastavení bys vůbec ovlivnit nemohla.

Nový nástroj na rozdělení diskuNový nástroj na rozdělení disku

To vypadá tak jednoduše, že bych to snad zvládla i sama.

No...

Prosím?!

Ovšemže zvládla, vždyť, jak se traduje, kdybys rozsypala zrní kolem Enteru, zvládne to i slepice, ale jen dokud by se nevyskytnul jakýkoliv problém. Třeba s nějakým nestandardním kusem hardwaru. Nebo bys prostě jen zbytečně dlouho zjišťovala věci, které já dávno vím a vyřeším na tři kliky. Ano, je to jednoduché, ale silně se doporučuje, aby to dělal někdo, kdo už o tom něco ví. To máš tak. Já taky umím vařit na úrovni, která mě chrání od smrti hladem, ale s tvým mistrovstvím se to srovnávat nedá.

Aha. A kde bych to všechno měla zjistit?

V případě openSUSE existuje velice kvalitní dokumentace, akorát je psaná jen anglicky a německy.

A musím si to všechno přečíst?

Jistěže ne. OpenOffice.org i Mozillu Firefox znáš, ostatní běžné programy nejsou složitější. Záleží, jak moc velká expertka chceš být. S běžnou prací se seznáš velice rychle.

Mám si vybrat KDE4, nebo GNOME? Co to je? Jaký je v tom rozdíl?

Já osobně používám KDE. Ale je to skoro jedno. Co se ti víc líbí. Linux je motor, KDE a GNOME jsou různé karoserie. Ti, kdo používají KDE, obvykle tvrdí, že je nejlepší a že GNOME nestojí za nic. A naopak.

GNOME po instalaciGNOME po instalaci

Tak já si vyberu to KDE4. Jako ty.

Tak. A teď se můžeš chvíli dívat na reklamní obrázky. Instalace bude trvat tak 30 až 40 minut.

Zajímavé. A hezké.

Slideshow během instalaceSlideshow během instalace

Teď se automaticky nastavuje veškerý hardware.04.png Slideshow během instalace.

Jé, už to je. A vypadá to moc hezky. A od vložení DVD za čtyřicet minut. Když jsem viděla bráchu, jak se mordoval s Windows, trvalo mu to půl dne, pořád to restartoval a sprostě nadával. A co teď?

Záleží na tobě. Systém je nainstalován, většina důležitých programů také, takže zbývá pár kliky doinstalovat kodeky pro přehrávání multimédií a máme hotovo.

Hotovo? To jako že všechno funguje samo?

KDE4 po instalaciKDE4 po instalaci

Ano.

Wow!

Tady mimo jiné vidíš kvalitu podpory hardwaru. A s každou verzí se to zlepšuje.

Vážně tedy nic dalšího s hardwarem dělat nemusíme?

My ne. Ale ne vždy je to takhle jednoduché. Většinou pak stačí doinstalovat ovladač z internetu, případně si to nastavit pomocí ovládacího centra YaST.

Ovládací centrum YaST ve KDE4; v GNOME a Xfce je ve stylu GTKOvládací centrum YaST ve KDE4; v GNOME a Xfce je ve stylu GTK

Co to je YaST?

To je rozsáhlé ovládací centrum, kde si můžeš nastavit většinu hardwaru a systému. Ale k tomu se dostaneme později. Pro běžnou práci to není potřeba, maximálně tak na instalaci a odebírání programů. V případě potřeby to je velice silný nástroj.

Správa softwaru v podání openSUSESpráva softwaru v podání openSUSE

Fajn. A dál?

Teď si nainstalujeme kodeky. Na stránkách openSUSE komunity klikneme na příslušný odkaz a ono se to samo nainstaluje.

A jak to funguje?

Už jsem ti vysvětloval, co jsou balíčky (jednotlivé programy nebo jejich části) a repozitáře (internetové adresáře plné programů, ze kterých si instaluješ, co zrovna chceš). V openSUSE tomu říkají One-Click Install. Tohle funguje jako odkaz na nějaký program nebo skupinu programů. Přidá ti to do systému příslušný repozitář a nainstaluje vybraný software se vším potřebným.

Instalace multimediálních kodeků pomocí One-Click Install (soubory *.ymp)Instalace multimediálních kodeků pomocí One-Click Install (soubory *.ymp)

Internet jede sám. Skvělé. Ale co to na mě vyskočilo? Smolt? Co to je?

Smolt je projekt založený jinou linuxovou distribucí, Fedorou. Postupně se zavádí i do dalších distribucí. Jeho cílem se sebrat informace o hardwaru uživatelů - samozřejmě anonymně - aby vývojáři i výrobci měli lepší přehled o tom, co je mezi uživateli populární a na co zaměřit svou pozornost.

Hardwarový profil ve SmoltuHardwarový profil ve Smoltu

Takže bych to měla odeslat?

Bylo by to fajn.

Zatím všechno běží. Vypadá to bezchybně.

Bezchybné není nic. Jádro Linuxu obsahuje odhadem milion řádků kódu. Bylo by divné, kdyby tam nebyla chyba. Ani ostatní programy nejsou výjimkou. Ale vývojáři pracují na jejich odstranění. V tom je velká výhoda linuxového balíčkovacího systému: hlídá jednotlivé programy i integritu celého systému. A upozorňuje na nové verze a opravy chyb. Asi nejtrapnější chyba nového openSUSE dělá potíže při pálení CD a práci s hudebními CD. Důsledek modernizace... ;) Ale oprava je na cestě.

Aspoň, že se o to starají.

Ano. A dobře.

Jaké jsou ty časté problémy s hardwarem?

U notebooků typicky s některými wifi kartami a grafickými kartami od NVIDIA a ATI. O tuhle legraci jsme my, uživatelé Intelu, ochuzeni. Nicméně obvykle stačí kliknout na odkaz, párkrát na Další a je vyřešeno. S každou verzí je to lepší a lepší.

A kde najdu ty repozitáře s dalšími programy?

Jejich přehled je v YaSTu: Software | Repozitáře software. Když klikneš na Přidat | Komunitní repozitáře, vidíš seznam těch nejběžnějších. Další najdeš na openSUSE wiki anebo můžeš procházet jejich seznam v Build Service, kde se tvoří hotové balíky. Může se na tom podílet každý.

Správa repozitářů v YaSTuSpráva repozitářů v YaSTu

I já?

Kdyby ses to snad chtěla v budoucnu naučit, tak ano. Ale přeci jenom to je spíše pro odborníky.

No, zatím to nechme. A kde se dozvím další informace o tom systému?

Kromě oficiální dokumentace tu je wiki, fórum, stránky českých příznivců a jejich nové fórum. A spousta dalších velkých linuxových serverů (kde najdeš skoro vše), soukromé blogy apod.

Já ještě pořádně nechápu to KDE4. A zvláště pak plochu.

Tys byla zvyklá na to, že plocha je v podstatě výpis adresáře. Ve KDE4 je plocha spíše jako panel: soubor dynamických prvků. Celému tomu se říká Plasma, jednotlivým prvkům pak plasmoidy nebo widgety. Je to jako Lego. Na panelu i na ploše si můžeš rozmístit cokoliv a jakkoliv. Pokud chceš vidět výpis adresáře Plocha, přidej si na plochu (pravoklik na plochu Přidat widgety...) widget Pohled na složku, vyber si složku, kterou chceš a roztáhni si to na kýženou velikost.

Přidání widgetu na plochuPřidání widgetu na plochu

Sice to vypadá nezvykle, ale nezdá se to složité.

Přesně tak. Navíc je to i vnitřně provázané. A dobře to vypadá.

Prý to má mít nějaké úžasné efekty...

Najdeš je v Nastavení systému | Pracovní plocha | Efekty na ploše. Tam si můžeš zaklikat co chceš.

A je to k něčemu dobré?

Kromě vytížení zbytečně rychlých počítačů a grafických karet? No, po pravdě, u většiny mám pocit, že to je dobré tak pro machrování nad uživateli jednoho nejmenovaného konkurenčního systému.

Moje plocha s příjemně chladivým zimním efektemMoje plocha s příjemně chladivým zimním efektem

Aha.

Ale abych jim nekřivdil, vývojáři KDE se snaží o jednotný styl celého systému, který bude dobře vypadat a bude dobře použitelný. A myslím, že se to autorům přes počáteční obtíže daří. Krom toho se technologické změny, které za tím celým stojí, i za efekty, snaží o efektivnější využití celého hardwaru, tím pádem i o vyšší rychlost.

A co je to ta přístrojová deska, Dashboard?

Vyvoláš to buď ikonou v panelu nebo pomocí [Ctrl-F12]. Ztmavne vše kromě widgetů plochy. Když potřebuješ přístup k věcem na ploše, ale nechceš minimalizovat okna tlačítkem Zobrazit plochu.

Přístrojová deska PlasmaPřístrojová deska Plasma

KDE4 vypadá velice moderně.

To ano. Pro některé až příliš. Každopádně je ještě ve vývoji. Občas ještě něco není dotažené, ale je to na dobré cestě a klidně to můžeš bez obav používat.

Proč mají některé programy jako GIMP nebo OpenOffice.org startovací obrazovku ve stylu openSUSE a ne originální?

V některých případech to je snaha o stejnáý design. Ta nekončí jen startovací obrazovkou, ale i vzhledem ovládacích prvků, ikonkami apod. Samozřejmě ti nic nebrání si to nastavit podle sebe. V případě OpenOffice.org je to tím, že Novell (sponzor openSUSE) není spokojen s rychlostí vývoje kancelářského balíku, a tak založil vlastní linii, Go-oo, která obsahuje různá vylepšení. Novell sponzoruje i celou řadu dalších projektů, nezanedbatelně třeba GNOME.

Startovací obrazovka OpenOffice.orgStartovací obrazovka OpenOffice.org

No, moc ti děkuji. Já si s tím budu hrát a když nebudu něčemu rozumět, ozvu se.

Dobře. Myslím, že budeš spokojená.

Snad tě z mých dotazů nebude bolet hlava.

Neboj. Je to intuitivní, po pár dnech se s tím sžiješ a nebudeš chápat, jak jsi někdy mohla používat něco jiného.

Obrázky instalace a GNOME jsou převzaty ze stránek openSUSE.

Nahoru

Příspěvky

Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1
Pajik 13. 01. 2009, 05:34:39
Odpovědět  Odkaz 
Tedy pardon, čekal jsem recenzi, ne vychvalování linuxu a konkrétní distribuce. Osobně jsem si nevšiml zásadního rozdílu mezi instalací SuSe, Ubuntu a dalších popularizovaných distribucí. Ale asi jsem BFU co umí číst... Jinak potíže při vypalování CD považuju za docela zásadní věc, v dnešní době. Ale chápu že žádný OS není bez chyby... Jen mi tenhle článek přijde ze šuplíku, když ptáčka lapají....
Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1
vojtam 13. 01. 2009, 09:04:49
Odpovědět  Odkaz 
No nevím jeslti byl článek zrovna přínosný, možná ho vytisknout a dát ho nějaké kamarádce, ale neznám takovou co by chtěla Suse na svůj PC (jedna kamarádka chce ty pěkné ikonky co mám na ploše + ty efekty co to dělá [skin v gnome + compiz]).
Jestli je to ale obraz reálné instalace, určitě přijde za pár dní s tím, aˇt jí tam raději nainstaluješ XP :) ale alespoˇn jsi to zkusil...
Re:Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1
Honza 7. 01. 2010, 16:54:49
Odpovědět  Odkaz 
přesně tak to skončí :-) i když se tak snažil
Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1
Ravensun 13. 01. 2009, 09:36:09
Odpovědět  Odkaz 
No nesouhlasím s tím že v Ubuntu se nedá nic při instalaci nastavit.
Dá se při instalaci nastavit čas, region, tedy i jazyk a klávesnice, pak rozdělení disku a to jestli chce člověk integrovat data z MS office nebo tak něco. Víc člověk (teda aspoň já) nepotřebuje.
Používám Gnome a to co mám po instalaci mi bohatě jako základ stačí a když ne, stačí jednoduchým příkazem doinstalovat vše to co potřebuju. Nikdy jsem zatím odebírat programy (ze základní instalace )nemusel. A myslím že na Ubuntu liveCD jsou chytře vybrané programy pro uživatele. Právě instalace ubuntu mi příjde tím jak je jednoduchá v tomhle ohledu na začínající uživatele tzv. userfriendly.
K tomu jakým stylem je to psáno se asi vyjadřovat nebudu. Protože pokud bych se vyjádřil tak když přeženu bych musel říci, že se tu openSUSE až moc vychvaluje
Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1
Ondřej 13. 01. 2009, 11:05:04
Odpovědět  Odkaz 
Absolutní většina slečen by stejně nepochopila ani 10% té vaty, co tam do ní jakože tlačíš.... distri..co? fedo..co? gno? kde?
Re:Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1
Blaženka 13. 01. 2009, 11:34:27
Odpovědět  Odkaz 
Ne všechny slečny, jsou tak natvrdlé :) Ale je fakt, že si moc nedokážu představit, že teď si k tomu slečna sedne a začne hned vesele pracovat. Ne, že by to nešlo, ale zvyky z XP jsou silnější. Když si vzpomenu co já sem prožívala, než sem se s Ubuntu naučila zacházet...
Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1
Dundee 13. 01. 2009, 14:07:44
Odpovědět  Odkaz 
Trošku sci-fi, ne? :)

OpenSuse rozhodně není nejvíc user-friendly desktop distribuce. Třeba ta instalace kodeků pomocí One-Click Install je pro začínajícího uživatele naprosto nepřekonatelný problém. Nový uživatel si stáhne openSuse a chce spustit video a nic... Proč to má jak kokot hledat na stránkách komunity, když se o tohle všechno může postarat OS sám. Prostě a jednoduše: není kodek? zkusím ho nalézt a výsledky navrhnu uživateli. Stejně tak ovladače grafiky. One-Click považuji za krok zpět.
Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1
Jan 13. 01. 2009, 14:32:15
Odpovědět  Odkaz 
1. "openSUSE, dle mého současného názoru to nejlepší" - každý má tu svou, jedinou... Tedy, než ho nenadchne jiná.

2. "Kdyby to bylo ještě jednodušší, jako třeba u Ubuntu" - já instaluji z alternate verze, a ta mi přecijenom přijde trochu "složitější", než ta live verze

3. "průběh a nastavení bys vůbec ovlivnit nemohla" - totéž, co u 2 - alternate verze. Ale instalátor je to pěkný. chce li člověk u Ubuntu RAID (nemám, nepotřebuji), musí použít alternate.

4. "Já osobně používám KDE" - a to já Gnome, vyhovuje mi více... Viz. 1.

5. potíže při vypalování jsou velkou chybou...

6. "V některých případech to je snaha o stejná design" - snaha > snahu

7. Přímo recenzí bych to nenazýval, ale dobře se to čte. Článek bych hodnotil vcelku kladně.
Re:Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1
Jan 13. 01. 2009, 14:37:33
Odpovědět  Odkaz 
6. "V některých případech to je snaha o stejná design" - snaha > snahu
Tak znova ne snaha, ale o "stejná" > stejný...
Vlastimil Ott Re:Re:Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1
Vlastimil Ott 13. 01. 2009, 15:02:57
Odpovědět  Odkaz 
Opraveno, díky
Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1
NO 13. 01. 2009, 14:39:43
Odpovědět  Odkaz 
No a ze widlous ma po instalaci tunu kodeku automaticky nainstalovanou :))) tam neni ani 2-click, 3-click.... a sup hledat na internet kdyz jses zacatecnik....
Re:Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1
FT 13. 01. 2009, 16:25:21
Odpovědět  Odkaz 
Opravdu?? Takže mi ihned po instalaci přehraje i hudbu ve formátu Ogg a Flac?? Že sem si toho nějak nevšiml...
Re:Re:Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1
antonB 26. 02. 2009, 09:35:34
Odpovědět  Odkaz 
Myslím že to bolo myslené ako irónia.
Pokračování
jk 13. 01. 2009, 15:43:52
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj. Tak je to ňáký divný. Je to hezky barevný, ale každou chvíli v těch okýnkách něco nefunguje a prej abych někam hlásila chybu. Jo to je to KDE4 nebo jak se to..., skoro s tím nemůžu dělat. Cos mi to na ten počítač nainstaloval?
Taky jsem do počítače strčila takový to Blůtůt tůtůt do tý díry - jo USB - a vůbec to nefunguje. Mě nezajímá že tě to doma na ňákym 10.3 funguje, mně to prostě nefunguje. Bůůů, já tam chci ten Vindous, ten bude nejlepčí....

Ano - takto to dopadne, když uživateli, zvanému BFU, dáte na počítač poslední horkou jehlou ušitou verzi OpenSUSE. Účinná antireklama na Linux - můžete si být jisti, že již o něj ani pohledem nezavadí. Je to smutné, leč realita.
bůůů, a já ho zrovna chtěl zkusit
pajik 13. 01. 2009, 16:45:30
Odpovědět  Odkaz 
Jestli narozdíl od ubuntu mají chlapci z tak vychvalovaného distra podporu pro mojí TV kartu :-)) Spíš pro tu legraci...
Ale vážně, co mě štve je, že u linuxu se vychvaluje to, co se zatracuje u windows. Spousta přibalených aplikací už v základu. vyzdvihuje se, jak je lehká instalace... tedy mě přijde instalace suse,ubuntu,debianu, windows.... naprosto stejně složitá. Stačí číst a trochu vědět co člověk dělá. Horší je to pak s nastavením a přizpůsobením systému dané osobě/účelu.
Re:bůůů, a já ho zrovna chtěl zkusit
Max 3. 03. 2009, 14:54:43
Odpovědět  Odkaz 
Souhlasim, instalace win je blbuvzdorna, konecne jsem se odvazil a na netbook jdu nainstalovat opensuse. Tak mi drzte palce.
Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1
Phalanx 13. 01. 2009, 17:43:13
Odpovědět  Odkaz 
No jo, co byste cekali od skauta - je jasne ze se mu budou libit zelene omalovanky :-)
Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1
M. 14. 01. 2009, 19:07:27
Odpovědět  Odkaz 
Doporučuji update KDE na 4.1.4 http://www.kde.org/announcements/changelogs/changelog4_1_3to4_1_4.php
Re:Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1
razor83 16. 01. 2009, 01:41:49
Odpovědět  Odkaz 
Doporucuji update rovnou na KDE 4.2 rc1 ;-) To uz je aspon pouzitelne ...
Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1
miloš 14. 01. 2009, 19:14:22
Odpovědět  Odkaz 
Proč obrázky nejsou png? To jpg vypadá hrozně.
Slečno, chtěl bych vám ukázat ...
Evžen, lovec žen 14. 01. 2009, 20:26:19
Odpovědět  Odkaz 
Slečno, chtěl bych vám ukázat svou sbírku motýlů ... é teda brouků ... é vlastně bugů ... :-)
Realističnost
nick 14. 01. 2009, 20:50:42
Odpovědět  Odkaz 
Jenom bych se zeptal, ten úvod je jenom metafora, nebo je nějak možné ženu dotlačit k tomu aby neměla odpor k linuxu? :-D
Re:Realističnost
16. 01. 2009, 09:27:00
Odpovědět  Odkaz 
Proč dotlačit? U mne stačilo mi ho ukázat. O odporu nebyla řeč, postupně se neutralita změnila v nadšení:)
Re:Realističnost
njn 20. 01. 2009, 18:13:21
Odpovědět  Odkaz 
No neveril by si,ale ja som naucil ovladat /pracovat/ tri zeny vo FreeBSD. Bola to morda, ale uz aspon nemusim ten win vidiet -))
Re: Realističnost
Vojta 15. 01. 2009, 12:01:37
Odpovědět  Odkaz 
Jak se to píše v těch knížkách a filmech? Vše je fikce a veškerá podobnost se zkutečností je čistě náhodná? :-D
Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1
mike stuffel 15. 01. 2009, 15:09:18
Odpovědět  Odkaz 
nenavidim opensuse, nenavidim.... fuj shit... a este raz nenavidim
Re:Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1
Janina 18. 01. 2009, 18:41:56
Odpovědět  Odkaz 
Milujem opensuse, milujem....a este raz milujem :D
Vlastimil Ott Re:Re:Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1
Vlastimil Ott 18. 01. 2009, 20:26:44
Odpovědět  Odkaz 
Když ho miluješ... není co řešit...;-)
Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1
kolemjdoucí 19. 01. 2009, 22:10:14
Odpovědět  Odkaz 
Júzři jsou konzervatitvní, v zásadě odmítají jakékoliv změny, které je nutí namáhat mozek, chtějí všechno hnedka a když něco nejde podle zažitého principu, tak je to blbé, nebo to je krám a podobně. O ženách to platí dvojnásob. Mám s tím zkušenosti, občas jezdím po firmách po kancelářích a školím. Samozřejmě že existují i tady vyjímky, vyjímky jsou všude ve všem, ale je jich sotva pár procent.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz