přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Android posiluje, v prodejnosti už předběhl iPhone

Android posiluje, v prodejnosti už předběhl iPhone

dvatydny.gif

Android posiluje, v prodejnosti už předběhl iPhone, Vydání GNOME 3.0 opět odloženo, Nový Kindle představen, schyluje se k válce elektronických čteček knih, Novela autorského zákona si bere na mušku Creative Commons, SUSE Gallery: Pochlubte se vlastní distribucí, Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat Alfa 3, Jolicloud: Cloudová distribuce pro netbooky.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Android posiluje, v prodejnosti už předběhl iPhone

Operační systém Google Android se ve druhém čtvrtletí roku 2010 stal druhým nejprodávanějším systémem pro mobilní telefony v USA. Tím překonal operační systém iPhone a nyní je před ním už jen BlackBerry. BlackBerry u nás moc rozšířené není, ovšem ve Spojených státech se těší velké popularitě, především u firemních zákazníků. I tak se dá předpokládat, že Android bude nadále posilovat a v následujících měsících útočit na první místo v prodejnosti. Meziročně se prodeje telefonů s Androidem zvedly dokonce o 886 %, což je velmi úctyhodné číslo. V celkovém podílu na trhu je Android čtvrtý, těsně za zastaralými Windows Mobile, které si třetí místo drží víceméně ze setrvačnosti a jejich prodeje soustavně klesají. Výkonný ředitel Googlu Eric Schmidt dodal, že se každý den prodá zhruba 200 tisíc zařízení s Androidem. Navíc Android před pár dny oslavil ještě jeden milník – v Android Marketu najdete už více než 100 tisíc aplikací.

Raketový růst prodejnosti Androidů v USA (zeleně), zdroj Nielsen.comRaketový růst prodejnosti Androidů v USA (zeleně), zdroj Nielsen.com

Vydání GNOME 3.0 opět odloženo

Podle nových plánů by GNOME 3.0 mělo vyjít až na jaře, konkrétně v březnu 2011. Vývojáři se zřejmě bojí, aby nové GNOME nedopadlo podobně špatně jako KDE 4.0, které bylo hodně nestabilní a jeho pověst značně utrpěla. A to i přesto, že GNOME 3.0 nebude zdaleka tak revoluční. Hlavní novinkou bude už poměrně známé rozhraní GNOME Shell, ale jinak půjde spíše o pročištění prostředí od zbytečných a zastaralých balíčků. Pokud by nové GNOME zklamalo, uživatelé by mohli poměrně snadno přejít k prostředí jako Xfce nebo LXDE, protože jsou méně náročná a přitom také používají knihovny GTK, takže se tolik neliší. Není kam spěchat, uživatelé GNOME jsou spíše konzervativnější a jsou spokojeni se současným odladěným GNOME. Betaverzi GNOME 3.0 si budete moci vyzkoušet už letos v září, kdy také vyjde stabilní verze 2.32, která ale bude spíše údržbová a nepřinese významnější novinky.

Nový Kindle představen, schyluje se k válce elektronických čteček knih

Amazon představil novou verzi e-ink čtečky Kindle, která se na trhu objeví koncem srpna. Zájemci už měli možnost si Kindle 3 předobjednat a podle všeho už je první várka vyprodaná. Kindle 3 stejně jako předchozí verze poběží na upraveném Linuxu, nově získá i experimentální internetový prohlížeč na jádru WebKit. Nový Kindle bude menší, lehčí, ale přitom neutrpí velikost displaye, která bude stejně jako u starších verzí šest palců. Amazon také tvrdí, že bude rychlejší otáčení stránek a display bude až o 50% více kontrastní. Verze s 3G a Wi-fi bude dostupná za 189 USD, verze pouze s wifiWi-fi za 139 USD. Největším konkurentem Kindlu je čtečka Nook americké knihkupecké sítě Barnes & Noble. Ta běží pro změnu na Androidu 1.6 a kromě hlavního e-ink displaye má menší barevný dotykový display pro snazší ovládání přístroje. Ceny jsou podobné jako u Amazonu, verzi pouze s Wi-fi získáte za 149 USD a za 3G si budete muset připlatit 50 USD. Elektronické čtečky knih jsou díky padajícím cenám horkým kandidátem na hit letošních Vánoc.

Porovnání Amazon Kindle 3 a 2, zdroj Amazon.comPorovnání Amazon Kindle 3 a 2, zdroj Amazon.com

Novela autorského zákona si bere na mušku Creative Commons

Pirátským novinám se podařilo získat text novely autorského zákona, kterou připravují autorské organizace včetně té nejznámější - Ochranného svazu autorského (OSA). V množství změn najdete i část týkající se svobodných licencí Creative Commons. Pokud by novela vstoupila v platnost, autor by musel každé dílo, které chce zveřejnit pod svobodnou licencí, nahlásit autorské organizaci. Když by tak neučinil, dílo bude zastupovat kolektivní správce. V praxi by to pochopitelně bylo těžko realizovatelné a odstranilo by to hlavní výhodu těchto licencí – jednoduchost použití. Pod Creative Commons licencemi je uvolněno množství blogů nebo fotogalerií. Poté ještě vlny Internetu rozbouřila informace, že vláda novelu podporuje. Je pravda, že v programovém prohlášení vlády (PDF) o novele najdeme zmínku, konkrétně se tam píše: „Vláda bude pokračovat v přípravě novely autorského zákona k zajištění plné harmonizace autorského zákona s evropským a mezinárodním autorským právem, kdy je základním principem zajištění rovnováhy práv a zájmů nositelů práv na jedné straně a uživatelů práv na straně druhé.“ Později ale bylo na oficiálním Twitter účtu Úřadu vlády ČR upřesněno, že konkrétním návrhem se zatím vláda nezabývala, takže nic není rozhodnuto. O dalších změnách, které by novela přinesla, si můžete přečíst v článku.

Novinky ze světa distribucí

SUSE Gallery: Pochlubte se vlastní distribucí

Znáte SUSE Studio od Novellu? Jedná se o komplexní webovou aplikaci, ve které si můžete snadno „naklikat“ vlastní linuxovou distribuci založenou na openSUSE. Určíte, jaké balíčky chcete v distribuci mít, jaké prostředí používat, můžete si přednastavit systém a mnoho dalšího. Nyní se do ostrého provozu dostala služba SUSE Gallery, která SUSE Studio doplňuje. Vámi vytvořené distribuce můžete v SUSE Gallery zveřejnit a poskytnout dalším uživatelům. Přestože doteď byla SUSE Gallery ve zkušebním provozu na pozvánky, už v databázi najdete více než 200 upravených distribucí. Možnost sestavit si vlastní distribuci nabízí například i česká live distribuce Slax, ale možností a jednoduchosti SUSE Studio nedosahuje. Ostatní distribuce mohou jen závidět.

Nabídka upravených distribucíNabídka upravených distribucí

Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat Alfa 3

Vyšla třetí alfa verze připravovaného Ubuntu 10.10, následovat ji bude ještě jedno beta a jedno RC vydání a poté už bychom se 10. října měli dočkat finální verze. Na co se můžete těšit? Ubuntu bude ještě hezčí, byl vyladěn vzhled představený v minulé verzi, chystá se nové výchozí písmo The Ubuntu Font nebo nové systémové zvuky. Nové písmo stále ještě nebylo zveřejněno, je dostupné pouze testerům, ale už ho můžete znát z nového brandingu posledního Ubuntu nebo společnosti Canonical. Ale to jsou jen povrchní změny, podívejme se hlouběji. Vylepšení se dočká Centrum softwaru, zvukový applet nebo instalátor systému. Na pozici hlavního prohlížeče obrázků končí F-Spot, nahradí ho Shotwell. Oba prohlížeče se tolik neliší, ale ve prospěch Shotwellu hovoří hlavně menší náročnost a nezávislost na kontroverzní platformě Mono. Na své si přijdou i uživatelé netbooků, Ubuntu Netbook Edition dostane nové rozhraní Unity.

Jolicloud: Cloudová distribuce pro netbooky

Jolicloud 1.0 je neobyčejná distribuce založená na Ubuntu, ale na první pohled byste to určitě nepoznali. Jako prostředí sice používá GNOME, ale má výrazně upravené rozhraní s využitím HTML 5. Jolicloud je tak na půl cesty mezi klasickou linuxovou distribucí a vyloženě cloudovým řešením, jakým má být například připravovaný operační systém Google Chrome. Nabízí rozsáhlé propojení s webovými službami, ale zároveň nezapomíná na desktopové aplikace z repozitářů Ubuntu. Jejich instalace je mimochodem velmi jednoduchá – stačí jedno kliknutí, závislosti balíčků vůbec nemusíte řešit. Pokud zrovna nemáte netbook po ruce, můžete se s prohlížečem Chrome připojit na my.jolicloud.com. Webové rozhraní je k nerozeznání, liší se pouze v tom, že nemůžete spouštět desktopové aplikace. Ale stále se snadno připojíte ke svým účtům na různých službách a můžete pracovat se svými daty uloženými na Jolicloud disku. Jolicloud účet navíc můžete propojit s Facebookem a sdílet informace s přáteli. Jolicloud vypadá nadějně a zdá se, že se dokázal trefit do mezírky na trhu. Ale netbookových distribucí už jsme viděli mnoho a kde jsou dnes?

Instalace aplikací – Desktopové i webové aplikace pohromaděInstalace aplikací – Desktopové i webové aplikace pohromadě

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz