přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Byl dřív POP nebo SMTP?

Byl dřív POP nebo SMTP?

Serverový program pop-before-smtp vás přesvědčí o tom, že je lepší nejdřív stahovat a pak teprve posílat.


Program pop-before-smtp se instaluje přímo na emailový server, tedy na server, kde máte fyzicky umístěnu svoji emailovou schránku a kde běží nějaký daemon, který vám umožní odesílat a přijímat emaily, typicky jím bývá postfix nebo sendmail. Program pop-before-smtp vám umožní použít k odesílání zpráv server, který používáte pro jejich příjem ať jste kdekoliv.

Uveďme si příklad, v práci, na svém notebooku i na počítači doma používáte nějakého emailového klienta. Se stahováním zpráv problémy nemáte, to je vyřešeno protokolem IMAP a tak je prakticky jedno kde se nacházíte, vaše emaily jsou vám stále po ruce. Pokud však chcete zprávy také odesílat, musíte mít v práci nastaven váš SMTP server, zpravidla shodný se jménem emailového serveru. Na notebooku pak máte nastaven jako SMTP server např. SMTP server vašeho mobilního operátora a doma pak konečně SMTP server vašeho poskytovatele připojení. O tom, že si třeba zapojíte notebook doma a musíte změnit toto nastavení ručně ani nemluvě.

Program pop-before-smtp řeší tuto situaci tak, že sleduje log emailového serveru (běžně soubor /var/log/mail.log), ve kterém se objevují mj. informace o tom, kdo se kdy k serveru připojil. Na základě těchto údajů vytváří hashovací soubor obsahující IP adresy počítačů, ze kterých byla tato připojení provedena. Jakmile se tedy pokusíte odeslat email z vašeho počítače (ať už máte internetovou adresu nebo ne), server vám bude důvěřovat a umožní vám poslat email přes něj.

Celé toto řešení je elegantní, jednoduché, účinné a přitom prakticky velmi bezpečné. Ano, jistě si můžete říct, že pokud se tedy nacházíte v nějaké místní síti, budou moci zneužít tento server i další počítače. To je sice pravda, ale nejprve by o tom samozřejmě museli vědět a dál by jim to fungovalo pouze v okamžiku kdy jste připojeni vy. Jakmile se odpojíte (např. ukončíte emailového klienta), je s určitou prodlevou záznam odstraněn.

Druhým problémem, se kterým se oproti předchozímu už prakticky setkáte, jsou omezení ze stran poskytovatelů připojení k Internetu. Ti běžně blokují veškerý přenos na portu 25 (SMTP) putující směrem do Internetu. Tím se brání SPAMu, který nekontrolovatelně rozesílají uživatelé stanic s MS Windows... Tím, ale bohužel znemožňují použití tohoto programu.

O tom, zda jste schopni kontaktovat vzdálený server na portu 25 se přesvědčíte zadáním příkazu:

telnet jmeno_serveru 25

Pokud se vám podaří připojit na port 25 vzdáleného serveru, je vše v pořádku. V opačném případě váš pokus skončí např. hláškou

telnet: Unable to connect to remote host: Connection refused

V tomto případě je spojení blokováno.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Tagy