přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Dell nebo Lenovo?

Dell nebo Lenovo?

V tomto blogspotu bych se s vámi chtěl podělit o mé dilema nad koupí nového notebooku.


Po třech letech spokojeného používání Aceru TravelMate 3204 jsem se rozhodl obnovit pracovní nástroj a vybírám nový notebook. Zatímco předchozí stroj jsem kupoval bez ohledu na Linux, teď už beru můj oblíbený operační systém v potaz a to tak, že si chci koupit vyloženě linuxový notebook, nebo chcete-li notebook s předinstalovaným Linuxem. A to ze tří důvodů:

1. nechci platit za něco, co nepoužívám, tedy za Windows. Při koupi současného notebooku jsem je zaplatil v ceně (a to dokonce verzi Professional) a přitom je po krátkém čase kompletně smazal.

2. chci aby byl hardware notebooku Linuxem plně podporovaný.

3. chci podpořit tvůrce linuxových distribucí, ať už tím, že jde malá část z ceny notebooku do jejich kapes nebo tím, že koupí linuxového notebook zvýším poptávku, která determinuje zájem výrobců počítačů o Linux.

Otázkou ale zůstává, jaký notebook? Pokud vyfiltruju všechny "linuxové" notebooky a la Acer s Linuxem, tak zůstávají jen dva výrobci: Dell a Lenovo.

Dell prodává linuxové notebooky již téměř rok. Na jeho prvním linuxovém notebooku jsem měl tu čest dělat a musím říct, že jak notebook, tak podpora Linuxu byly vynikající. Jedinou chybkou, kterou jsem našel, byl defaultně nefunkční mikrofon. Stačilo přidat jeden řádek do konfiguračního souboru a problém byl vyřešen. Navíc to byla dětská nemoc, která se na nových modelech už nevyskytuje. Jinak vše fungovalo tak, že by si to zasloužilo nálepku JUST WORKS OUT OF THE BOX. Plusové body u mě má Dell také tím, že instaluje Ubuntu, které momentálně používám.
Dell dnes v USA (kde chci notebook kupovat) nabízí dva notebooky, přičemž XPS představuje opravdovou špičku, co se týče šasí i hardwaru.

Trochu limitující je velikost displaye 13 palců, což je dobré do terénu, ale ne na dlouhodobou práci. Osobně mi jako kompromis vyhovuje 14,1 palců.
Linuxové notebooky u Lenova jsou čerstvou novinkou. To se je rozhodlo instalovat na dva (zatím) modely řady ThinkPad, která již roky představuje špičku mezi přenosnými počítači. Především model T61 je notebook, který splňuje téměř všechny mé představy. Už jsem byl prakticky rozhodnutý, když notebooky Dell do hry vrátil článek Stevena J. Vaughan-Nicholse, který píše o praktických zkušenostech s T61 s předinstalovaným Linuxem. Příliš nadšený z něj není a říká, že hardware funguje perfektně, ale systém nepodporuje věci jako DVI out nebo power management Thinkpadů. Osobně z toho má pocit nedotaženosti a říká, že kdyby on chtěl linuxový notebook, který opravdu funguje, tak volí Dell.

Také nevím, co čekat od distribuce SLED. Nakolik se tato distribuce hodí pro mě do nefiremního prostředí. Určitě to je odladěná distribuce, ale co až vyjde nová verze? Platit několik tisíc za enterprise verzi mi přijde pro mé účely zbytečné. Když tam nainstaluji něco jiného (openSUSE, Ubuntu, Mandrivu), bude hardware stejně bezproblémový? Např. Dell se snaží, aby ovládače na hardware v jeho linuxových noteboocích byly obsaženy přímo v jádře, aby tak nezůstalo jen u patchů pro Ubuntu a notebooky byly funkční i v jiných distribucích. Jak je to s Lenovem, nevím.
Bude to ještě těžké rozhodování, ale už je aspoň z čeho vybírat :-)

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »