přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Dell nebo Lenovo?

Control

Dell nebo Lenovo?

V tomto blogspotu bych se s vámi chtěl podělit o mé dilema nad koupí nového notebooku.


reklama

Po třech letech spokojeného používání Aceru TravelMate 3204 jsem se rozhodl obnovit pracovní nástroj a vybírám nový notebook. Zatímco předchozí stroj jsem kupoval bez ohledu na Linux, teď už beru můj oblíbený operační systém v potaz a to tak, že si chci koupit vyloženě linuxový notebook, nebo chcete-li notebook s předinstalovaným Linuxem. A to ze tří důvodů:

1. nechci platit za něco, co nepoužívám, tedy za Windows. Při koupi současného notebooku jsem je zaplatil v ceně (a to dokonce verzi Professional) a přitom je po krátkém čase kompletně smazal.

2. chci aby byl hardware notebooku Linuxem plně podporovaný.

3. chci podpořit tvůrce linuxových distribucí, ať už tím, že jde malá část z ceny notebooku do jejich kapes nebo tím, že koupí linuxového notebook zvýším poptávku, která determinuje zájem výrobců počítačů o Linux.

Otázkou ale zůstává, jaký notebook? Pokud vyfiltruju všechny "linuxové" notebooky a la Acer s Linuxem, tak zůstávají jen dva výrobci: Dell a Lenovo.

Dell prodává linuxové notebooky již téměř rok. Na jeho prvním linuxovém notebooku jsem měl tu čest dělat a musím říct, že jak notebook, tak podpora Linuxu byly vynikající. Jedinou chybkou, kterou jsem našel, byl defaultně nefunkční mikrofon. Stačilo přidat jeden řádek do konfiguračního souboru a problém byl vyřešen. Navíc to byla dětská nemoc, která se na nových modelech už nevyskytuje. Jinak vše fungovalo tak, že by si to zasloužilo nálepku JUST WORKS OUT OF THE BOX. Plusové body u mě má Dell také tím, že instaluje Ubuntu, které momentálně používám.
Dell dnes v USA (kde chci notebook kupovat) nabízí dva notebooky, přičemž XPS představuje opravdovou špičku, co se týče šasí i hardwaru.

Trochu limitující je velikost displaye 13 palců, což je dobré do terénu, ale ne na dlouhodobou práci. Osobně mi jako kompromis vyhovuje 14,1 palců.
Linuxové notebooky u Lenova jsou čerstvou novinkou. To se je rozhodlo instalovat na dva (zatím) modely řady ThinkPad, která již roky představuje špičku mezi přenosnými počítači. Především model T61 je notebook, který splňuje téměř všechny mé představy. Už jsem byl prakticky rozhodnutý, když notebooky Dell do hry vrátil článek Stevena J. Vaughan-Nicholse, který píše o praktických zkušenostech s T61 s předinstalovaným Linuxem. Příliš nadšený z něj není a říká, že hardware funguje perfektně, ale systém nepodporuje věci jako DVI out nebo power management Thinkpadů. Osobně z toho má pocit nedotaženosti a říká, že kdyby on chtěl linuxový notebook, který opravdu funguje, tak volí Dell.

Také nevím, co čekat od distribuce SLED. Nakolik se tato distribuce hodí pro mě do nefiremního prostředí. Určitě to je odladěná distribuce, ale co až vyjde nová verze? Platit několik tisíc za enterprise verzi mi přijde pro mé účely zbytečné. Když tam nainstaluji něco jiného (openSUSE, Ubuntu, Mandrivu), bude hardware stejně bezproblémový? Např. Dell se snaží, aby ovládače na hardware v jeho linuxových noteboocích byly obsaženy přímo v jádře, aby tak nezůstalo jen u patchů pro Ubuntu a notebooky byly funkční i v jiných distribucích. Jak je to s Lenovem, nevím.
Bude to ještě těžké rozhodování, ale už je aspoň z čeho vybírat :-)

Nahoru

Příspěvky

Dell nebo Lenovo?
Jahoda P 18. 02. 2008, 18:28:23
Odpovědět  Odkaz 
Jen dotaz - kde takový Dell s Ubuntu koupit?
Jiří Eischmann Re:Dell nebo Lenovo?
Jiří Eischmann 18. 02. 2008, 19:38:11
Odpovědět  Odkaz 
U nás bohužel ne, nejblíž v Německu, pak ve Francii, Španělsku a Velké Británii (viz. stránky Dellu pro jednotlivé země). Jelikož pravidelně jezdím do USA, tak to budu kupovat tam. Lenova s Linuxem se zatím prodávají jenom v USA.
Re:Re:Dell nebo Lenovo?
čenda 19. 02. 2008, 11:12:43
Odpovědět  Odkaz 
No, tak to je šikovný, ale pozor na toto
http://www.computerworld.cz/cw-id/microsoft_uvolnil_formaty_office
:-D
Re:Re:Re:Dell nebo Lenovo?
čenda 19. 02. 2008, 11:15:09
Odpovědět  Odkaz 
Se omlouvám, špatná adresa. Mělo tam být toto
http://www.computerworld.cz/cw-id/prohlidky_notebooku_usa
:-D
Jiří Eischmann Re:Re:Re:Re:Dell nebo Lenovo?
Jiří Eischmann 19. 02. 2008, 12:51:48
Odpovědět  Odkaz 
S tím jsem naštěstí ještě problémy neměl. Procházel jsem kontrolami na mnoha letištích, na hranicích Mexika i Kanady a vždy se to omezilo na projetí rentgenem nebo prohlídku proti bombě, nikdy jsem zatím notebook nemusel zapínat, nedejbože aby mi byl zabavený :-)
Dell nebo Lenovo?
Dave 18. 02. 2008, 20:39:19
Odpovědět  Odkaz 
Zkusil bych se poptat ve Webstepu, nevím sice, zda nabízí přímo Delly, ale mají otestovanej HW na konkrétních distrách. Na mě působili seriózně, jsou to linuxfans :) http://www.webstep.net/cz/nabizime/instalace.html
Dell - Red Hat
Yohann 18. 02. 2008, 20:40:27
Odpovědět  Odkaz 
Dell prodává v USA i notebooky s RHEL...

Dell Precision M4300 - nseries with Red Hat Enterprise Linux Workstation Now!

http://www.dell.com/content/topics/reftopic.aspx/pub/products/precn_kat?c=us&cs=555&l=en&s=biz&~section=m4300
Jiří Eischmann Re:Dell - Red Hat
Jiří Eischmann 19. 02. 2008, 01:59:25
Odpovědět  Odkaz 
Díky za informaci, o tomto jsem nevěděl. Ale tento notebook už je lehce nad cenou, kterou bych chtěl za notebook dát. Na české poměry není vysoká, ale na americké je 1700$ už hodně.
Dell nebo Lenovo?
paolo101 19. 02. 2008, 18:04:20
Odpovědět  Odkaz 
http://www.linux-laptop.net/
Dell nebo Lenovo?
G 2. 12. 2008, 09:27:07
Odpovědět  Odkaz 
vybrat harwdware podle OS, to je fakt konec. evidentne to "linuxaci" nemaji vhlave vporadku
Jiří Eischmann Re:Dell nebo Lenovo?
Jiří Eischmann 3. 12. 2008, 00:16:38
Odpovědět  Odkaz 
Každý člověk, který to má v hlavě v pořádku, kupuje systém (v tom americkém významu systém=počítač+OS). Nechci platit za něco, co nepoužívám (Windows) a zase nechci počítač, kde není nic nainstalované a nemám záruku, že na to něco bude spolehlivě fungovat, z toho mi vyplývá, že si vyberu něco od výrobců, kteří nabízejí linuxový systé, a to v té době byly Lenovo a DELL. Nevím, co je na této úvaze v nepořádku.
Spíš mi přijde divné, když si někdo koupít notebook s Windows a když si tam nainstaluje Linux, tak se diví, že to chodí špatně, nebo že používá Windows, které mu nevyhovují, jen kvůli tomu, že zrovna s jeho oblíbeným notebookem se nic jiného neprodává
Dell nebo Lenovo?
(skoro) začátečník 2. 04. 2011, 22:01:44
Odpovědět  Odkaz 
no, nevím, ale mám starší Lenovo R60, u kterého se po několikaletém používání sesypaly řadiče, tak sem nainstaloval Ubuntu, a už přes rok zase šlape jak hodinky... no, trochu nestabilně, ale šlape, a krom tlačítka ThinkVantage a prostředního nad touchpadem funguje všechno jako u woken

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog