přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Desktopové vyhledávání v Linuxu

Desktopové vyhledávání v Linuxu

Jaký nástroj použít pro vyhledávání souborů na disku?


Pokud chceš najít, co potřebuješ, musíš mít na disku pořádek. To byla zásada, kterou jsem se řídil roky. Všechny soubory v domovském adresáři jsem měl pěkně rozřazené v jednotlivým složkách, které tvořily logickou strukturu. Jenže poslední dobou toto pravidlo již neplatí. Do módy se dostávají tzv. desktopové vyhledávače. Jedná se o obdobu těch webových jako je Google nebo Seznam s tím rozdílem, že místo webu prohledávají a indexují data na disku počítače. Potom jen stačí klávesovou zkratkou vyvolat vyhledávací dialog, nechat si daný soubor vyhledat a otevřít. To se hodí především v situacích, kdy potřebujete najít určitou informaci, ale nevíte, v které souboru je nebo kde se onen soubor nachází. Hodí se ale i v situacích, kdy víme, kde je informace uložena. Mnohdy je totiž rychlejší nechat si daný soubor vyhledat a otevřít než se k němu proklikat ve správci souborů.

Jaké máme v Linuxu, co se týče desktopového vyhledávání, možnosti? Momentálně existují tři nejznámější programy specializující se na desktopové vyhledávání. Všechny jsou už velmi slušně použitelné a mají za sebou dětské nemoci, které spočívaly v tom, že výrazně zpomalovaly počítač, anebo v tom, že prostě skoro nic nenašly.

Prvním z nich je Beagle, jehož vývoj táhne především Novell a proto má svoje pevné místo v distribucích SUSE, ale najdete ho prakticky ve všech distribucích. Pokud ne jako výchozí vyhledávač, tak je minimálně k dispozici v repozitářích. Beagle je napsán v Monu, což některé uživatele odrazuje. Také je docela svázán s prostředím GNOME, proto vznikl Kerry Beagle, který je naopak určen pro prostředí KDE.

 beaglem.png

Největším konkurentem Beaglu na poli open source řešení je Tracker. Ten vznikl tak trochu jako odpověď na Beagle, protože ten byl ze začátku dosti pomalý, což mnozí připisovali na vrub použitému jazyku. Proto je Tracker napsaný v céčku. Taktéž je k dispozici téměř ve všech distribucích a sází na něj například Ubuntu. Tracker je také svázaný s GNOME.

 trackerm.png

Posledním do trojky je Google Desktop Search, který má již několikaletou historii na platformě Windows a pro Linux je k dispozici necelý rok. Na rozdíl o dvou předešlých kolegů GDS není open source, z tohoto důvodu není ani výchozím vyhledávačem v žádné distribuci a nenajdete ho ani v běžných repozitářích. Ze stránek GDS si však můžete stáhnout balíčky pro nejznámější distribuce nebo si můžete rovnou přidat celý repozitář Googlu, který vám bude hlídat i nové verze.

gdsm.png 

Který vyhledávač zvolit? Tuto otázku jsem si položil také a rozhodl se všechny tři porovnat. Co se týče vytěžování procesoru, vedly si všechny vyhledávače dobře, zatížení CPU bylo minimální a o nějakém zpomalování počítače nemohla být řeč. Co se týče zabrané paměti nejúsporněji se choval Tracker, který zabral jen 13 MB, GDS si vzal 27 MB a nejhůře na tom byl Beagle, který si vzal 76 MB. Při dnešních cenách pamětí nás to asi nemusí tolik trápit, ale na notebooku mám stále jen 512 MB RAM a věnovat tedy téměř 80 MB pouze vyhledávači je vážně moc.
Co se týče výsledků vyhledávání, tak jsem čekal nejvíce od GDS, což se také potvrdilo, i když rozdíly ve vyhledávání byly malé. GDS a Beagle by měly mít oproti Trackeru výhodu v tom, že dokáží indexovat i dokumenty z MS Office. Těch mám na disku stále moc. V praxi se to však neprokázalo. Ani při jednom z testů, kdy jsem nechal vyhledat heslo nacházející se v některém z dokumentů ve formátu doc, vyhledávače daný dokument nenašly.
Třetím pro mě důležitým kritériem je rozhraní (integrace do prostředí, přehlednost,...). Tu si asi nejlépe vedl Beagle, ale Tracker je mu velmi podobný. Jiný přístup má GDS, které nabízí pouze vyhledávací pole a jinak si vypomáhá webovým prohlížečem, kde přes který si jej musíte i nastavit.

Který vyhledávač tedy vybrat? Beagle jsem zavrhl kvůli paměťové náročnosti, tu má nejnižší Tracker, který ale zase trochu zaostává za svými konkurenty ve výsledcích hledání. Rozhodl jsem se tedy pro GDS. Rozhraní sice nemá ideální, ale má přijatelné nároky na systémové prostředky a nejlepší výsledky vyhledávání. A jak vyhledáváte soubory na disku vy?

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blogPublic Relations

Září – měsíc bezpečnosti se Sophos Central

SophosNepropásněte sérii webinářů zaměřených na aktuální bezpečnostní trendy a jednotnou správu zabezpečení vaše IT – každé pondělí a zdarma.
Nebylo by skvělé zabezpečit vaše firewally, počítače, servery a mobilní zařízení pomocí nejlepších kyberbezpečnostních řešení na trhu a spravovat vše z jednoho intuitivního uživatelského rozhraní?

Pokračování ...


Sophos