přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Diagramy pomocí Dia

Control

Diagramy pomocí Dia

Editor diagramů a schémat nejen pro učitele ...


reklama

Zrovna jsem si vzpomněl na objednávku nějakého fyzikální CADu, který si kolega zařídil a při té příležitosti jsem si (ač nefyzik) chtěl vyzkoušet co umí program Dia. Program je sice relativně starší, ale pokud k tomu přičteme jeho možnosti, cenu (zdarma) a podporu více platforem ((ne)jen Windows a Linux), pak není zřejmě nad čím příliš přemýšlet.

Na Internetu jsem si našel nějaký nákres a pokusil se ho udělat v editoru. Za chvíli (si 25fyzika.png min) byl obrázek hotov, na to že s programem nedělám, tak mi čas i výsledek přijde "odpovídající"...

Pár tipů

Standardně je v nabídce Zobrazit zapnutá volba Lnout k objektům (lnout = přichytávat), kromě toho jsem po chvíli litoval, že jsem si dřív nezapnul také možnost Lnout ke mřížce. Tím se díky přichytávání ke mřížce lépe (rovněji) kreslí jednotlivé objekty.

Na přepsání textu nepoužívejte klávesu Del, ta celý text smaže, pokud chcete text pouze editovat (odmazat), pak použijte klávesu Backspace.

Při svých schopnostech kreslení se bez zarovnání objektů neobejdu. Najdete je v nabídce Objekty - Zarovnat. To jsem mj. použil třeba pro vytvoření soustředných kružnic (malá/velká koule). Kromě klasického vertikálního a horizontálního zarovnání je k dispozici také vertikální/horizontální rovnoměrné rozprostření objektů (použito u šrafování země dole na obrázku) a další.

Výsledný obrázek je samozřejmě vhodné vyexportovat do nějakého běžně používaného formátu. To provedete v nabídce Soubor - Exportovat. Program rozpozná typ souboru podle jeho přípony, mou oblíbenou je v tomto případě formát PNG. Exportován je přitom celý obrázek (na označení/vybrání objektů nesejde).

Pokud vyberete nějaký nástroj (např. úsečku), pak po jejím nakreslení se výběr zruší, pokud chcete vybrat úsečku trvale, pak stiskněte při výběru komponenty klávesu Shift, tím zůstane tlačítko vybrané i dál.

Jestliže se vám zdá délka čar "čárkované čáry" příliš velká, pak nastavte jinou. V téže nabídce, kde volíte čáru je také volba Podrobnosti a po nastavení Délka čáry na 0,5 jsem měl po problému ..

Další zdroje

Editor Dia zde na Linuxexpresu

Nahoru

Příspěvky

Diagramy pomocí Dia
Pistacik K. 5. 12. 2009, 22:49:46
Odpovědět  Odkaz 
Zajimavej program, asi ho nekdy skusim, kdyz budu zase potrebovat "malovat" obrazky do nejake dokumentace. Skoda jen, ze aktualni verze se najde na jinych strankach... http://live.gnome.org/Dia
Diagramy pomocí Dia
Vladimír Vojta 6. 12. 2009, 14:13:56
Odpovědět  Odkaz 
Už jsem o něm uvažoval, když jsem potřeboval nakreslit vývojový diagram, sice jsem nakonec použil jiný SW, ale na DIA jsem nezapomněl. :-)
Martin Šín Re:Diagramy pomocí Dia
Martin Šín 6. 12. 2009, 14:46:15
Odpovědět  Odkaz 
Na to se mi vždycky líbilo tohle: http://www.graphviz.org/Gallery.php Někde jsem tu o tom psal, ale nějak se nemůžu dohledat .. ;-)
Re:Re:Diagramy pomocí Dia
Vladimír Vojta 8. 12. 2009, 09:50:06
Odpovědět  Odkaz 
Konečně jsem si vzpomněl a tak přikládám odkaz na webové stránky projektu. Program je free a na různé druhy vývojových diagramů rozhodně doporučuji. Běhá pod Javou a tak není závislý na konkrétním OS. :-)
http://www.yworks.com/en/products_yed_about.html
Diagramy pomocí Dia
Alfonz_mucha 7. 12. 2009, 09:38:14
Odpovědět  Odkaz 
Několikrát jsem to zkoušel, ale je tam plno problémů s vyhlazováním a barvičkami. Je tam sice pěkné, že je možné objekty uložit do paměti a později k nim přes výběr objektů přistoupit, ale stejně to neovlivní možnosti tohoto programu. Takže nakonec tento program používám spíše jako exportní/importní filtr a zbytek dodělám v Inkscape.
Martin Šín Re:Diagramy pomocí Dia
Martin Šín 7. 12. 2009, 10:29:10
Odpovědět  Odkaz 
S vyhlazováním máte pravdu (poprvé mi to nepřišlo), ale teď když o tom mluvíte, tak jsem zahledal a budu-li citovat jeden zdroj:

"The pixbuf export cannot do antialiasing, but the libart PNG export does it by default. You'll just need to have libart installed, which is not likely to have happened if you're on a Windows system, but most likely is there on a Linux system. "

Tzn. nainstaloval jsem nějaký balíček libart (nevím zda je úplně nutný). Při exportu je ale nutné dole vybrat: Typ souboru PNG, nad tím jsou ještě možnosti Pixbuf (png) a ty se zřejmě používají jako výchozí. Po výběru "klasického PNG" je vyhlazování v pořádku. V programu se pak vyhlazování zapíná v nabídce Zobrazit - Vyhlazené.

Můžete mi prosím poradit, kde se ty objekty vkládají pro pozdější přístup do paměti? Asi špatně koukám.. ;-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux