přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, 32bit s více jak 4 GB paměti

POINT.X (2018-19)

32bit s více jak 4 GB paměti

Aneb proto tu máme jádra označená slovem bigmem...


reklama

Vlastně to bylo včera, co jsem instaloval jeden serverový počítač. Při instalaci se mi objevila možnost jádra označeného slovem bigmem, protože jsem však o hw počítače nevěděl nic bližšího, tak jsem to nechal být.

Po náběhu počítače, mi příkaz free ukázal, že mám asi 3,5 GB operační paměti. Protože tento počítač už běžel nějakou dobu (a běžel na něm mj. Novell Netware), zdála se mi tato hodnota přecejen divná. Po rebootu mi však BIOS ukázal celých 8 GB...

Zkušenější vědí kde je problém, ale já jsem měl zatím na svém počítači maximálně 1 GB operační paměti a tak jsem se s tim nesetkal, no.. Možná jste ovšem stejně jako já zaslechli o omezení velikosti operační paměti na 32b systému.

Takže jako první mi problém potvrdilo nejmenované diskuzní fórum, ve kterém se dohadovali uživatelé MS Windows o omezení díky kterému jim 32b systém více jak něco přes 3 GB neukáže... Bohužel můj procesor na základní desce (vlastně oba procesory) byly "jenom" 32 bitové. 

Vzpomněl jsem si na instalátor a zkusil tedy doporučované jádro označované slovem bigmem (jak autoři uvádí pro 4-64 GB operační paměti) a systém po restartu ukázal korektně 8 GB.

No, proč to sem vlastně píšu... Do nějakých technických věcí opravdu nevidím, ale zvládne 32b operační systém více jak 4 GB operační pamětí nebo ne? Co mám zkušenost, tak Netware to zvládne, Linux také, co Windows? Jak to vlastně dělá? :-)

Nahoru

Příspěvky

32bit s více jak 4 GB paměti
lzap 14. 07. 2008, 12:58:03
Odpovědět  Odkaz 
Doporučuji k přečtení novou knihu Lukáše Jelínka, kde je to perfektně vysvětleno ;-) Operační systém (Linux) dělá jakési přemapovávání stránek, takže omezení platformy x86 vlastně "oblafne". Takže -- OS to "zvládne", pravděpodobně s tím je jakási režie, která bude patrně zanedbatelná. Na servery je dnes vhodné dávat vždy 64bitový procesor, protože paměť je levná a není jí nikdy dost. Pakliže na výběr nemáme, je tu "bigmem".

Windows mají limit 2+2 GB paměti, serverové řady pak 3+1 (ale i XP se dají nějak "opatchovat" aby to zvládly). Více paměti -> nutno koupit "enterprise" varianty Windows. Pakliže se budeme bavit to 64bitech, tam je to trošku jednodušší (prakticky žádné limity).
Martin Šín Re:32bit s více jak 4 GB paměti
Martin Šín 14. 07. 2008, 16:35:56
Odpovědět  Odkaz 
Díky za vysvětlení a ujasnění situace. ;-) V tomhle směru mě to docela zaujalo, protože na jedné straně jsou vlastně HW omezení, se kterými si systém (při troše fantazie) poradí. Ve Windows je situace jiná, zde se z toho těží zlato .. :-)
Re:32bit s více jak 4 GB paměti
TD 17. 07. 2008, 15:30:45
Odpovědět  Odkaz 
Operacni system omezeni platformy x86 samozrejme nijak "oblafnout nemuze". To je naprosty blabol.
Operacni system muze umet vyuzit rozsireni Pentii (pravdepodobne to uvnitr umela uz dokonce nejstarsi Pentia, realne urcite Pentium Pro a novejsi) nazvane Physical Address Extension (PAE).
Pomoci PAE muze mit stroj k dispozici az 64GB RAM ovsem neni to uplne idealni - jednotilive procesy mohou totiz nadale videt maximalne 4GB virtualniho pametoveho prostoru.
32bit s více jak 4 GB paměti
lyon 15. 07. 2008, 09:00:18
Odpovědět  Odkaz 
x86 platforma se s tim umi hardwarove vyporadat uz od dob Pentia Pro. Rika se tomu PAE, ale samozrejme je nutna podpora operacniho systemu.

Viz:
http://en.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Extension

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux