přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux 3.13 podstatně vylepší řízení spotřeby

Linux 3.13 podstatně vylepší řízení spotřeby

Energie

V připravovaném Linuxu 3.13 se objeví novinky, které umožní zásadním způsobem vylepšit řízení spotřeby elektrické energie.


Zvolna se rýsují další a další novinky, které přijdou s linuxovým jádrem verze 3.13. Kromě nftables a podpory pro CPU Broadwell to bude například balík změn, které umožní mnohem kvalitnější řízení spotřeby elektřiny. Pro architekturu ARM to bude ovladač big.LITTLE CPUFREQ, umožňující přepínat mezi výkonnými a energeticky úspornými procesorovými jádry. Ovladač pro Intel P-States bude podporován na řadě dalších procesorů.

Zcela přelomový bude Power Capping Framework (PCF). Ten bude umožňovat monitorování spotřeby různých zařízení, řízení jejich spotřeby (v závislosti na limitech a na požadavcích na výkon) a redistribuci volného „fondu spotřeby“ mezi zařízení. S tím souvisí i podpora pro technologii RAPL, která je k dispozici na nových zařízeních Intel a umožňuje monitorovat a řídit spotřebu například pomocí PCF. Změn v oblasti řízení spotřeby bude ještě více – například aktualizovaný kód ACPICA s podporou sběrnic I2C a SPI nebo aktualizace CPUFreq pro některá zařízení.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog