přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux 3.13 podstatně vylepší řízení spotřeby

Soutěž - reproduktory Trust

Linux 3.13 podstatně vylepší řízení spotřeby

Energie

V připravovaném Linuxu 3.13 se objeví novinky, které umožní zásadním způsobem vylepšit řízení spotřeby elektrické energie.


reklama

Zvolna se rýsují další a další novinky, které přijdou s linuxovým jádrem verze 3.13. Kromě nftables a podpory pro CPU Broadwell to bude například balík změn, které umožní mnohem kvalitnější řízení spotřeby elektřiny. Pro architekturu ARM to bude ovladač big.LITTLE CPUFREQ, umožňující přepínat mezi výkonnými a energeticky úspornými procesorovými jádry. Ovladač pro Intel P-States bude podporován na řadě dalších procesorů.

Zcela přelomový bude Power Capping Framework (PCF). Ten bude umožňovat monitorování spotřeby různých zařízení, řízení jejich spotřeby (v závislosti na limitech a na požadavcích na výkon) a redistribuci volného „fondu spotřeby“ mezi zařízení. S tím souvisí i podpora pro technologii RAPL, která je k dispozici na nových zařízeních Intel a umožňuje monitorovat a řídit spotřebu například pomocí PCF. Změn v oblasti řízení spotřeby bude ještě více – například aktualizovaný kód ACPICA s podporou sběrnic I2C a SPI nebo aktualizace CPUFreq pro některá zařízení.

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog


Redakční blog

Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Všechny blogy »